REKLAMA

Columbus Energy miał w I kw. 14,2 mln zł straty netto j.d. wobec 8,6 mln zł zysku rok wcześniej

2022-05-17 07:22
publikacja
2022-05-17 07:22
Columbus Energy miał w I kw. 14,2 mln zł straty netto j.d. wobec 8,6 mln zł zysku rok wcześniej
Columbus Energy miał w I kw. 14,2 mln zł straty netto j.d. wobec 8,6 mln zł zysku rok wcześniej
/ Puls Biznesu

Grupa Columbus Energy w pierwszym kwartale 2022 roku miała 225,5 mln zł przychodów z działalności operacyjnej wobec 155,9 mln zł przed rokiem. Strata netto jednostki dominującej wyniosła 14,2 mln zł, w porównaniu do 8,6 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym.

W pierwszym kwartale grupa zanotowała stratę EBIT na poziomie 8 mln zł i stratę EBITDA na poziomie 4 mln zł.

"Przez ostatnie pół roku popyt na instalacje prosumenckie był tak duży, że zostaliśmy postawieni pod wielką presją kosztową, jakiej nie widzieliśmy nigdy wcześniej. Podwykonawcy wywindowali swoje oczekiwania dwukrotnie, a komponenty w tym okresie były droższe, głównie ze względu na szalejącą inflację i kurs euro. Presja małych instalatorów wpłynęła też na cenę sprzedaży, która była niższa o ok. 10 proc. od ceny oczekiwanej" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Jak poinformował, w grupie wprowadzono plan redukcji zadłużenia.

"Refinansujemy farmy fotowoltaiczne przez project finance, co stopniowo daje nam możliwość odzyskiwania kapitału wcześniej zainwestowanego w budowę farm. Równolegle prowadzimy proces refinansowania nakładów finansowych poniesionych na projekty farm fotowoltaicznych przez współpracę z inwestorem w formule joint-venture. Na ten moment jest to dług, jednak w kolejnych kwartałach będzie on konwertowany na udziały w biznesie farmowym lub spłacony. Chcemy sprzedać część wybudowanych farm fotowoltaicznych opartych o system aukcyjny (oczywiście z odpowiednią marżą), ok. 60 MW, które już pracują i generują przychody. Ta sprzedaż może wygenerować w trzecim kwartale przychody na poziomie ok. 300 mln zł" - powiedział prezes Zieliński.

Prezes wskazał, że po kwietniowym zatrzymaniu rynku połowa maja pokazuje zrównoważony popyt na usługi spółki i kontraktacja inwestycji wraca do poziomu z 2020 r.

"Tylko w kwietniu podpisaliśmy umowy na łączną kwotę ponad 50 mln zł. W drugim kwartale br. marża jednostkowa wróci do poziomu z najlepszych kwartałów. Wyniki finansowe w drugim kwartale nie będą jeszcze odwzorowywać długoterminowych zmian, ale w trzecim kwartale będzie można zaobserwować mocne odbicie wyniku" - powiedział Zieliński. (PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki