REKLAMA
WEBINAR

Dwa pozwy w dwa dni. Topowa giełda kryptowalut z USA z zarzutami

Michał Misiura2023-06-07 09:43redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-07 09:43

Dzień po postawieniu 13 zarzutów giełdzie kryptowalut Binance, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uderzyła w kolejnego giganta z branży: spółkę Coinbase. Jej akcje gwałtownie spadły. Kryptowaluty urosły.

Dwa pozwy w dwa dni. Topowa giełda kryptowalut z USA z zarzutami
Dwa pozwy w dwa dni. Topowa giełda kryptowalut z USA z zarzutami
fot. OnePixelStudio / / Shutterstock

6 czerwca Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała giełdę kryptowalut Coinbase, zarzucając jej bycie niezarejestrowaną giełdą papierów wartościowych, brokerem i izbą rozliczeniową oraz oferowanie usługi staking-as-a-service. W odróżnieniu od sprawy wszczętej przeciwko Binance regulator nie oskarżył spółki o oszustwa i manipulacje rynkowe. W pozwie nie został też wymieniony prezes Coinbase - Brian Armstrong.

Coinbase to największa giełda kryptowalut w USA oraz pierwsza tego rodzaju spółka, która weszła na tradycyjny parkiet. Jej debiut na NASDAQ odbył się w kwietniu 2021 roku. Podczas wczorajszego handlu przedsesyjnego notowania spółki spadły o prawie 20 proc. do 47,03 dol. Następnie odbiły się w ciągu dnia do 51,61 dol.

Kurs Coinbase - ostatni miesiąc (Tradingview)

Akcje Coinbase wykazywały dotąd silną korelację z kursem bitcoina. Rekord notowań spółki padł podczas szczytu hossy na rynku kryptowalut w 2021 roku. Jej akcje kosztowały wtedy prawie 343 dol. Najniższą wycenę na poziomie 33 dol. spółka osiągnęła 6 stycznia 2023 roku w chwili bitcoinowego dołka, gdy jego kurs nie przekraczał 17 000 dol.

Gdy SEC pozwał Coinbase, rynek kryptowalut odrabiał głębokie spadki, wywołane postępowaniem przeciwko Binance. Już po ujawnieniu zarzutów przeciwko amerykańskiej giełdzie kurs bitcoina urósł o 5,8 proc., przebijając dwukrotnie poziom 27 250 dol., po którym nastąpiła korekta. Aktualnie notowania największej kryptowaluty zatrzymały się w okolicach 26 800 dol.

Kurs bitcoina - ostatnie 24 godziny (Coinmarketcap)

Serwis CoinDesk zwraca uwagę, że w dłuższej perspektywie działania SEC mogą wpłynąć pozytywnie na kurs bitcoina, jeżeli kryptowalutowi inwestorzy zaczną porzucać mniejsze projekty uznane, lub mogące być uznanymi, za niezarejestrowane papiery wartościowe. W pozwie przeciwko Coinbase SEC zaliczył do tej grupy 13 altcoinów (większość wymieniono już w pozwie przeciwko Binance). Na czarną listę trafiły: solana, cardano, polygon, dash, filecoin, sandbox, axie infinity, chiliz, internet computer, voyager token, near protocol, nexo i flow.

SEC pozywa Coinbase. Rynek czekał na to od miesięcy

O tym, że giełda kryptowalut zostanie pozwana przez SEC było wiadomo już w marcu, kiedy Coinbase otrzymał tzw. zawiadomienie Wells. Tego rodzaju wezwanie informuje, że regulator wykrył naruszenie prawa i jego odbiorca ma 30 dni na odniesienie się do zarzutów. Spekulowano, że sprawa dotyczy usługi staking-as-a-service, uznawanej przez SEC za niezarejestrowaną ofertę inwestycyjną. 

Tego rodzaju programy umożliwiają użytkownikom zarabianie dzięki uczestnictwu w stakingu, czyli zabezpieczaniu sieci kryptowalut działających w oparciu o algorytm Proof of Stake. Gary Gensler, szef SEC, nazwał tego rodzaju oferty “czarnymi skrzynkami”, które zapewniają często wysokie odsetki, ale bez podawania szczegółów na temat pośrednictwa spółek, które je świadczą.

Coinbase i prezes spółki Brian Armstrong, wielokrotnie podkreślali, że zamierzają walczyć z SEC w sądzie. Pod koniec kwietnia giełda wezwała sąd, żeby nakazał regulatorowi odpowiedzieć na jej petycję o przedstawienie jasnych przepisów dla branży kryptowaut. SEC odpowiedział, że wprowadzanie właściwych przepisów może zająć lata i będzie kontynuował działania egzekucyjne przeciwko firmom, u których wykryje nieprawidłowości.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Krypto miało być rozwiązaniem i alternatywą na dodruk pieniądza przez banksterów. Niestety dorwali się do niego oszuści i złodzieje i widzimy dokładnie te same przekręty jak przy tradycyjnym systemie fiatów. Jak ludzie zaczną masowo wypłacać to zobaczymy kto pływał bez majtek. Będą padać giełdy jedna po drugiej i zobaczymy game over Krypto miało być rozwiązaniem i alternatywą na dodruk pieniądza przez banksterów. Niestety dorwali się do niego oszuści i złodzieje i widzimy dokładnie te same przekręty jak przy tradycyjnym systemie fiatów. Jak ludzie zaczną masowo wypłacać to zobaczymy kto pływał bez majtek. Będą padać giełdy jedna po drugiej i zobaczymy game over albo ten rynek przejmie banksterka i będzie dalej doić jeleni.
ptokbentonicznyjb
To nie jest żadne rozwiązanie tylko zwykła ściema, żeby przekonać ludzi do cyfrowego pieniądza. Potem zlikwiduje się gotówkę i frajernia będzie niewolnikami banków centralnych czyli rządu.
ppooll
Nie twierdzę, że na krypto nie da się zarobić. Na cebulkach tulipanów tez się dało, ale czy to oznacza, że płacenie góry pieniędzy za coś co tyle warte nie było, ma sens? Gdzie zmieniają się kursy, tam jedni zarabiają inni tracą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach – nawet na spadającej cenie można zarobić (krótka sprzedaż). Podczas Nie twierdzę, że na krypto nie da się zarobić. Na cebulkach tulipanów tez się dało, ale czy to oznacza, że płacenie góry pieniędzy za coś co tyle warte nie było, ma sens? Gdzie zmieniają się kursy, tam jedni zarabiają inni tracą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach – nawet na spadającej cenie można zarobić (krótka sprzedaż). Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Po każdej hossie jest bessa i odwrotnie. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. A elitom finansowym i rządzącym nie zależy na tym by ludzie to potrafili. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
zoomek
czemu ma służyć to ukrywanie komentarzy?
innowierca
to samo mam. Nie wiem. Nie tylko ja o tym pisalem, i nic sie nie zmienia z problemem niewidocznych komentarzy. To juz chyba tymi komentarzami SI zarzadza, a Bankier przygotowuje sie do wymaganych instrukcji z Davos, na temat
usuwania "Fake newsow", czyli jak napiszesz, ze w tym roku, w typowo goracych krajach, byla zaskakujaco
to samo mam. Nie wiem. Nie tylko ja o tym pisalem, i nic sie nie zmienia z problemem niewidocznych komentarzy. To juz chyba tymi komentarzami SI zarzadza, a Bankier przygotowuje sie do wymaganych instrukcji z Davos, na temat
usuwania "Fake newsow", czyli jak napiszesz, ze w tym roku, w typowo goracych krajach, byla zaskakujaco chlodna zima, ze nawet problemy z zywnoscia przez ten chlod byly, to komentarz staje sie niewidoczny.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki