Cohiba – ulubione cygaro Fidela Castro

Cygaro, które swoje narodziny zawdzięcza dekadencji i rewolucji przeciwko elitom, stało się dla innych elit symbolem władzy i prestiżu.

Historię najsłynniejszych cygar świata rozpoczyna kubańska Cohiba – ulubione cygaro Fidela Castro, zawdzięczające El Comendante swoją sławę i światową karierę.

W 1960 roku słynny rewolucjonista spotkał mężczyznę palącego piękne, aromatyczne cygaro. Jak opowiada sam Castro w wywiadzie udzielonym magazynowi Cigar Aficionado: „Kiedy spytałem go, jaką markę pali, odpowiedział, że wytwarza ją jego znajomy. Odszukałem tego człowieka, spróbowałem cygar i wydały mi się tak dobre, że poprosiłem, aby opowiedział, jak powstają. Po tej rozmowie daliśmy mu do dyspozycji grupę pracowników, surowce oraz materiały i tak powstała wytwórnia. Teraz Cohiba jest znana na całym świecie”.Zanim doczekała się swojej premiery, Cohiba była produkowana wyłącznie dla Fidela Castro oraz wąskiej grupy kubańskich dygnitarzy. Stanowiła także ekskluzywny prezent dla członków korpusu dyplomatycznego akredytowanych na Kubie.

W 1982 roku Cohiba miała swoją światową premierę. Cygara były początkowo wytwarzane w sześciu formatach linii Classic. W kolejnych latach wprowadzano następne modele, dzięki czemu w tej chwili Cohiba występuje w osiemnastu odmianach. W 1992 roku pojawiła się nowa linia cygar. Została zaprojektowana dla uczczenia pięćsetnej rocznicy odkrycia Ameryki. Cygara z tej serii są obecnie znane jako Siglo i występują w sześciu odmianach. W 2007 roku pojawiła się na rynku linia Maduro 5, wyróżniająca się pięknym ciemnym kolorem. W roku 2010 miała swoją premierę odmiana Behike, która już znalazła uznanie u smakoszy i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Obecnie cygara tej marki mają ustaloną pozycję w kulturze popularnej, kręgach wpływowego biznesu i w światowej polityce. Artyści tacy jak 50 Cent, Fat Joe czy Lil Wayne wymieniają Cohibę w swoich piosenkach, a król Hiszpanii Juan Carlos otrzymuje z wytwórni cygara sygnowane swoim herbem. W ten sposób cygaro, które swoje narodziny zawdzięcza dekadencji i rewolucji przeciwko elitom stało się dla innych elit symbolem władzy i prestiżu.

Tekst i fot. Marek Wiewiórski SklepCygara.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,60
2020-06-04 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil