REKLAMA

Coca-Cola, McDonalds, KFC, Pepsi i Starbucks zawieszają działalność w Rosji

2022-03-08 22:32
publikacja
2022-03-08 22:32
Coca-Cola, McDonalds, KFC, Pepsi i Starbucks zawieszają działalność w Rosji
Coca-Cola, McDonalds, KFC, Pepsi i Starbucks zawieszają działalność w Rosji
fot. Carlos Barria / / Reuters

McDonald's, Coca-Cola, PepsiCo i Starbucks to kolejne zagraniczne spółki, które zdecydowały się na zawieszenie działalności w Rosji po jej agresji na Ukrainę. Na podobny ruch zdecydował się wcześniej m.in. Yum Brands, właściciel sieci KFC.

McDonald’s ogłosił we wtorek, że tymczasowo zamyka około 850 restauracji w Rosji. Prezes spółki Chris Kempczinski zapowiedział, że pomimo wstrzymania wszelkich operacji, koncern będzie wypłacał pensję swoim 62 tys. rosyjskich pracowników.

Restauracje McDonald's w Rosji i Ukrainie stanowią rocznie około 9 proc. przychodów koncernu i 3 proc. zysku operacyjnego.

McDonald's pełnił w Rosji symboliczną rolę. Sieć otworzyła pierwszą restaurację w Moskwie 32 lata temu, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

Sieć kawiarni Starbucks również we wtorek zawiesiła działalność w Rosji, ale w przeciwieństwie do McDonald's udział przychodów z tego kraju nie był znaczący.

Wstrzymanie inwestycji w Rosji ogłosiły też dwaj amerykański liderzy rynku napojów, czyli Cola-Cola i PepsiCo. Ta druga firma jednak nie wycofuje się całkowicie z rosyjskiego biznesu: będzie nadal sprzedawać niektóre kluczowe produkty, jak żywność dla niemowląt.

W przypadku Coca-Cola biznes w Rosji i Ukrainie stanowiły w 2021 roku 1 do 2 proc. skonsolidowanych przychodów operacyjnych netto i zysku operacyjnego.

Również Yum Brands Inc, spółka matka m.in. sieci KFC, wstrzymuje inwestycje w Rosji, która jest kluczowym rynkiem dla spółki, zapewniając jej rekordowy rozwój w zeszłym roku.

Yum Brands posiada w Rosji co najmniej 1000 lokali KFC i 50 restauracji Pizza Hut; prawie wszystkie działają jako niezależne franczyzy. Spółka w poniedziałek na swojej stronie internetowej podała, że "zawiesiła wszelkie inwestycje i rozwój restauracji w Rosji, podczas gdy nadal ocenia dodatkowe opcje". (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
betelgeza2020
To akurat jest dla Rosjan bardzo dobra wiadomość. Będą zdrowsi.
Wszędzie by się przydał ban na ten syf.
jaszczura
sało, struganina, bojarysznik
mkx
Kiedy zakaz wożenia towarów przez Polskę (A2) dla ruskich i białoruskich ciężarówek? Aerofłot nie może latać, a TIRy mogą??
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj--
SKUTKI sa niedwracalne !!!!!!!!!!
chronic trza przed trutka chociaz dzieciaki
znawca_wszystkiego
Szczęśliwcy. W Polsce powinien być jakiś domiar za sprzedawanie tego syfu
antek10
Ruski translator ci źle przetłumaczył.
ajwaj-- odpowiada antek10
twój UKR
OK

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki