REKLAMA

Co trzy dni Azji przybywa jeden miliarder – Chiny na czele

Michał Kisiel2016-10-13 12:31analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-13 12:31

Spośród nowych miliarderów w 2015 r. ponad połowę stanowili mieszkańcy Azji. Łączny majątek najbogatszych mieszkańców globu skurczył się jednak w ostatnim roku o ponad 300 mld dolarów. Zgodnie z raportem UBS i PwC za ten trend odpowiada transfer międzypokoleniowy oraz spadające ceny surowców i wzmocnienie amerykańskiego dolara.

Większość w grupie 210 osób, które w 2015 r. dołączyły do grona miliarderów, stanowili mieszkańcy Azji. W najnowszej edycji raportu UBS i PwC, który bierze pod lupę kondycję najzamożniejszych, wyraźnie widać, że miejscem, w którym rodzą się nowe fortuny są przede wszystkim Chiny. Ze 113 świeżo upieczonych azjatyckich miliarderów aż 80 to Chińczycy. Są stosunkowo młodzi (średnia wieku to 53 lata), a fortuny zbudowali przede wszystkim w sektorach technologii, handlu i nieruchomości.

Co trzy dni grono miliarderów powiększa się o jednego mieszkańca Azji / fot. Jason Lee / Reuters

W ostatnim roku majątek zgromadzony w rękach miliarderów na świecie skurczył się o 300 mld dolarów. Autorzy raportu szacują jego wielkość na 5,1 biliona dolarów, a na głowę każdego z członków tej elitarnej grupy przypada 3,7 mld dolarów (4 mld w 2014 r.). Pod względem udziału „starych pieniędzy” nadal dominuje Europa. Na naszym kontynencie 54 proc. miliarderów (182 osoby) to przedstawiciele kolejnej generacji najzamożniejszych. Europejczycy zdołali też najskuteczniej ochronić swój stan posiadania – łączny majątek pozostał niemal niezmieniony w ciągu 2015 r.

Krajami, w których zdecydowanie dominuje udział miliarderów dziedziczących fortuny, pozostają Niemcy (ponad 70 proc.) oraz Szwajcaria (60 proc.). W USA, po raz pierwszy od dekady, średni majątek zgromadzony przez bogaczy-przedsiębiorców (4,5 mld dolarów) przewyższył ten wskaźnik dla najzamożniejszych „z urodzenia” (4,3 mld dolarów).

Populacja najzamożniejszych mieszkańców globu starzeje się. W Europie i USA niemal połowa majątku tej grupy jest w rękach osób powyżej 70. roku życia. Tylko w Azji, gdzie prym wiodą miliarderzy pierwszej generacji i dorabiający się dzięki własnej działalności, proporcje te są bardziej korzystne dla młodszych (80 proc. poniżej siedemdziesiątki). UBS prognozuje, że w ciągu najbliższych 20 lat z rąk do rąk przejdzie majątek wart 2,1 bln dolarów. Będzie to największy transfer międzypokoleniowy jak dotąd i zapewne olbrzymia szansa dla podmiotów z branży zarządzania majątkiem, które będą miały okazję podzielić od nowa rynek.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~endi
a ilu przybywa w tym samym czasie biedaków ? bo im więcej milionerów tym więcej biedaków
~rf
Ale wiesz że ci biedacy kupując w firmach tych bogatych jeszcze bardziej ich dorabiają?
Dlatego jako mogę staram się wspierać małe lokalne firmy, spółdzielnie czy młode spółki. Dzięki czemu nie wspieram giganta. I każdemu to polecam, kogo tak boli, że są miliarderzy na tej planecie :)
~Kasia
A ja mam 2600zl na polisolokate w Getin Noble Banku. Co miesiac odkładam 20zl i za kilka lat bede bogata. Gorąco polecam.
~milionerka_lokatowa
Będziesz bogata jak założyciel tego banku ;-)
~Eskimos
Juz jesteś bogata.gdyby azjatyccy miliarderzy dowiedzieli się jak bardzo wpadliby w kompleksy.
~hhhh
w pisiej Polce co trzy dni bedzie ubywał jeden milioner
~zez
To jest tzw. pierwotna akumulacja kapitału. Globalizacja się skończy wtedy gdy chińscy miliarderzy bedą mieli więcej miliardów niż zachodnioeuropejscy. Wtedy nastąpi "zmiana retoryki" i koniec "wolnego handlu" bo wolny handel będzie już uderzał w zachodnich kapitalistów.
~Dżejms
To świadczy o inflacji. My mieliśmy w 90tych wypłaty w milionach. Może po prostu coś nie tak z wycenami?
~axb
to az tak uciekają do Azji przed podatkiem?
~Warsavman
Trzeba wydawać trumna kieszeni nie ma!!!!!

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki