REKLAMA

Co trzeci student uważa, że same studia wystarczą

2020-09-30 14:57
publikacja
2020-09-30 14:57
Co trzeci student uważa, że same studia wystarczą
Co trzeci student uważa, że same studia wystarczą
fot. Kostenko Maxim / / Shutterstock

Najnowszy raport z rynku pracy mówi o tym, że dla młodych ludzi niemal równie ważna jest kwestia zdobycia cennych doświadczeń zawodowych co oferowana pensja. W trakcie trwania epidemii znacząco spadła liczba ofert i staży dla studentów i absolwentów. 

Jak wynika z raportu przedstawionego przez Pracuj.pl, trudniej obecnie o zdobycie miejsca na praktykach i stażach. Na portalu ogłoszeniowym między styczniem a sierpniem 2020 roku liczba tego typu ofert spadła o 37 proc. 

- Na lekki optymizm pozwalają dane z maja, czerwca i lipca, czyli z czasu po zniesieniu najmocniejszych restrykcji związanych z COVID-19. W tym okresie liczba ofert kierowanych do studentów i absolwentów na portalu sukcesywnie rosła. Pracodawcy odwieszali programy stażowe lub przenosili je do trybu zdalnego, szukano też znów osób na stanowiska juniorskie. Wciąż jednak liczba ofert na polskim rynku była mniejsza niż przed rokiem. W obliczu tych trendów pomoc w spotkaniu się młodych talentów z pracodawcami jest bardzo ważną kwestią. Tym bardziej że według naszych ubiegłorocznych badań tylko 32% studentów i absolwentów uważa, że same studia stanowią wystarczające przygotowanie do życia zawodowego - komentuje Agata Dzierlińska, HR Business Partner w Grupie Pracuj. 

Co wpływa na wybór pracodawcy wśród młodych osób? Na samej górze znalazły się potencjalne zarobki (61 proc.), następnie możliwości rozwoju i benefity (58 proc.), lokalizacja (46 proc.). Najmniej istotne okazały się opinie innych osób na temat pracodawcy (25 proc.). 

Studenci i absolwenci, szukając zatrudnienia, oczekują następujących informacji: orientacyjnych zarobków oraz wskazania realnych ścieżek rozwoju. Mniej interesuje ich życie firmy od kuchni czy opis ciekawych projektów. 

Z badania Pracuj.pl wynika, że głównymi problemami przy wyborze zawodu są obawy o to, czy osiągnie się sukces, nieustannie rodzące się nowe pomysły na siebie, natłok informacji, czy obawa przed wyborem ostatecznym. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (5)

dodaj komentarz
hfjdj
Studia są przestarzałe. Wszystko na co leci motłoch jest przestarzałe. Dostęp do informacji dzisiaj jest tak duży a możliwości zdobywania umiejętności jest tak wiele że pójście na studia to tak jakby iść do sklepu, czekać w kolejce i kupić wersję pudełkową jakiejś gry przepłacając przy tym 2x i tracąc pół Studia są przestarzałe. Wszystko na co leci motłoch jest przestarzałe. Dostęp do informacji dzisiaj jest tak duży a możliwości zdobywania umiejętności jest tak wiele że pójście na studia to tak jakby iść do sklepu, czekać w kolejce i kupić wersję pudełkową jakiejś gry przepłacając przy tym 2x i tracąc pół dnia na jazde do sklepu i z powrotem. Kto tak robi? A no są tacy co tak robią. Tak samo ze studiami. To jest dla zapaleńców, co to lubią sobie posłuchać o historii, pospotykać się z ludźmi co też to lubią, poimprezować i pobawić się. Do tego studia się najlepiej nadają. Bo jak chcesz się czegoś nauczyć to się nauczysz lepiej sam i na dodatek tego co faktycznie ci coś da.
syn_kornela
Szczególnie jakieś politologie albo inne zarządzanie. Do pracy w żabce wystarczy
kozey
5 lat studiów technicznych = 1 rok pracy w wyuczonym zawodzie, nasi profesorowie są tak strarzy, że sprawiają wrażenie wskrzeszanych z każdym nowym rokiem akademickim, ich pojęcie o zawodzie, którego uczą kończy się latach 90tych, a tamta wiedza i tak pochodziła z plotek. Naukę obsługi wymaganego oprogramowania można 5 lat studiów technicznych = 1 rok pracy w wyuczonym zawodzie, nasi profesorowie są tak strarzy, że sprawiają wrażenie wskrzeszanych z każdym nowym rokiem akademickim, ich pojęcie o zawodzie, którego uczą kończy się latach 90tych, a tamta wiedza i tak pochodziła z plotek. Naukę obsługi wymaganego oprogramowania można opanować w rok, potem do pracy.
biniu
do pracy kelnera w barze mlecznym moze wystarcza :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki