Co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia

2020-08-04 06:43
publikacja
2020-08-04 06:43
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia. W pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zwykle pracują na umowy cywilnoprawne. Trudniej im też będzie znaleźć nową pracę - podaje we wtorek dziennik "Rzeczpospolita".

Z analizy najnowszych danych GUS przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w drugim kwartale grono bezrobotnych w wieku do 30 lat powiększyło się o 40 tys. osób. "To aż jedna trzecia całego wzrostu w Polsce" - zauważa dziennik.

"Niestety, taka jest specyfika każdego kryzysu, a tego w szczególności" – komentuje Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "W pierwszej kolejności ofiarą padają ludzie młodzi, bo nie mają tzw. zabezpieczenia umownego. Często pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, albo na czas określony. Pracodawcom łatwiej wypowiedzieć taką umowę albo jej po prostu nie przedłużyć" – wyjaśnia.

Dodatkowo branże, które szczególnie zostały dotknięte skutkami pandemii, to m.in. gastronomia, hotelarstwo czy tzw. eventowa. A tu charakterystyczne jest zatrudnienie bardzo dużego odsetka osób młodych – zaznacza Olga Lekh, Senior Finance Consultant w Randstad Polska.(PAP)

ozk/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (36)

dodaj komentarz
samsza
Bardziej potrzebna jest 15ta emerytura, a młodzi sobie poradzą, bo przecież nie muszą mieć dzieci... więc dużo im nie trzeba.
jordanbelford
Prawda jest taka że, dobrze płatna praca jest obstawiona, polityk, spółki skarbu państwa, itd.. Zagranicą sytuacja jeżeli chodzi, o zarobki też, nie powalają. Mateusz mówi że nadciąga kryzys, także trend się zmieni.
anty12
Co trzeci mlody bezrobotny, ale jarus i pinokio sciagaja na potege helol maj frjend na uberowskim rowerku i ukraincow. A Ukraincy dokladaja do dosporarki cale 0,5 % PKB HAHAHAHAHA a przeywileje maja jak gornicy. To jest tylko mozliwe za czasow antypolskiej wladzy. Gratuuje wybory wladzy.
plutarch
nie szczuj na Ukraińców, to raz
anty12 odpowiada plutarch
O czym konkretnie piszesz ? Oskarzasz mnie ze podaje zle statystyki ? To jes sprwadz. A dwa to co ?
specjalnie_zarejstrowany1
Co za niedobrzy Ukraincy odbieraja nam te prestizowe posady dostawcy jedzenia na rowerze! Biedni magistrzy i profesorowie po studiach artystycznych i ekonomicznych moga tylko na to bezradnie parzyc z boku jak ponownie ludzie z zaporoza nas najechali i przejeli te lukratywne stanowiska dostawcow pizzy
anty12 odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
Polski nierob niech rozwozi zarcie i zarobi na siebie. Proste jak drut.
anty12
Jarek ma 7k emerytury (i nadal pasozytuje za gruby hajs) a w zyciu uczciewie dnia nie przeprawcowal. Mlodzi mundurowi emeryci tez maja sie dobrze. Polska patologicznych przywilejow 2020.
marxs
i do tego w swoim życiu nie przepracował nawet 1 godziny uczciwie dla dobra ogółu ale to nic pewien biskup (ps.flaszka) ma 20 tysiakow za to tylko że przez kilkanaście lat opowiadał baje i bajki CIEMNEMU LUDOWI Pana Jacka Kurskiego

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki