REKLAMA

Co trzeci Polak nie daje napiwków, ale chętnie wydaje na przyjęcie gości

2019-08-26 06:01
publikacja
2019-08-26 06:01

Ponad połowa Polaków kupuje głównie podczas promocji, dwóch na pięciu zawsze szuka bezpłatnych miejsc do parkowania, a co trzeci rodak nie płaci napiwków - wynika z badania „Zwyczaje finansowe Polaków". Dodano, że prawie każdy znajdzie za to pieniądze na zaproszenie gości.

fot. / / thetaXstock

Jak wynika z badania zrealizowanego dla BIG InfoMonitor przez Quality Watch, 52 proc. Polaków przyznaje, że kupuje głównie podczas promocji. Miłośnicy okazji i obniżek przeważają niemal w każdej grupie wiekowej. Polowanie na promocje zdecydowanie jest domeną kobiet (59 proc.). Najczęściej z promocji korzystają mieszkańcy Podkarpacia (57 proc.) i Śląska (56 proc.).

Z badania wynika, że wielu respondentów szuka darmowego miejsca do parkowania auta. 40 proc. jeździ do chwili, aż je znajdzie. Pieniędzy na parking szczególnie żal młodym, początkującym kierowcom między 18. a 24. rokiem życia (48 proc.).

Na trzecim miejscu wśród sposobów ograniczania wydatków znalazł się nawyk niedawania napiwków. Nie wręcza ich 1/3 badanych, w tym co druga osoba w wieku 18-24 lat (49 proc.) oraz 45 proc. emerytów.

"Szanse kelnera wyraźnie rosną, jeśli klienci mają między 35. a 54. rokiem życia" - wskazano.

Inny sposób na oszczędności – wskazany przez co piątego badanego - to odmowa poczęstowania papierosem. Swoich papierosów bardziej żałują innym palaczom panowie (27 proc.) niż panie ( 17 proc.). A już niemal na pewno nie wyciągną paczki mężczyźni po 64. roku życia z Kujawsko-pomorskiego. Natomiast młodzi między 18. a 24. rokiem życia (14 proc.) papierosa nie odmówią innym, szczególnie jeśli mieszkają na Mazowszu czy w Świętokrzyskim.

"Skromne budżety, przekonania czy też po prostu skąpstwo sprawiają także, że niemal jeden na pięciu rodaków nie sięgnie po pieniądze na cele charytatywne oraz społeczne" - wyliczyli autorzy badania.

Do pomocy nieco trudniej przekonać mężczyzn (22 proc.) oraz osoby starsze (65-74 lata) – 25 proc. Najtrudniej będzie zakończyć sukcesem zbiórkę pieniędzy na cele społeczne i charytatywne na Warmii i Mazurach (29 proc. niechętnych do finansowania takich akcji), a najwięcej osób gotowych się dzielić jest w województwie łódzkim (13 proc. przeciwników).

Zaoszczędzić można też na opłacie za dostawę e-zakupów. Co szósty rodak szuka ofert, w ramach których nie musi płacić i stara się szukać do skutku. Wśród 16 proc. zwolenników takiego "cięcia kosztów" są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najczęściej między 35. a 44. rokiem życia. Najrzadziej zwracają uwagę na darmową dostawę e-zakupów osoby między 18. a 24. rokiem życia.

Autorzy badania zwracają uwagę, że prawie każdy rodak znajdzie pieniądze na zaproszenie gości. "Z myślą o zmniejszeniu wydatków, nie wpuści do domu gości jedynie 13 proc. badanych" - wskazani. Na Podkarpaciu i w Wielkopolsce chętnych do oszczędzania na gościach jest najmniej (7 proc.), ale na Dolnym Śląsku niemal co piąty mieszkaniec deklaruje, że gości nie zaprasza.

Zwolenników (12 proc.) mają też tzw. „happy hours”, czyli oferta restauracji w określonych godzinach, w ciągu których obowiązują niższe ceny na określone menu. Częściej zwracają uwagę na „happy hours” kobiety oraz osoby do 34. roku życia.

Według ekspertów BIG InfoMonitor następstwa zachowań finansowych Polaków to efekt m.in. z problemów finansowych związanych z nieprzemyślanymi decyzjami. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, ok. 9 proc. dorosłych Polaków ma jakieś długi, których nie jest w stanie spłacać w terminie. To np. czynsz, rachunek za telefon i internet, telewizję kablową, alimenty, kara za jazdę bez ważnego biletu, raty za zakupiony sprzęt RTV lub AGD czy też raty pożyczek i kredytów, głównie konsumpcyjnych. "W pierwszym półroczu liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się o ponad 13 tys. do blisko 2,8 mln osób" - wskazuje BIG.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Podróże

Komentarze (17)

dodaj komentarz
czytacz
Papierosy nie włosy-na głowie nie rosną.Kto chce palić niech je sobie sam kupuje.
czytacz
Pracuję w sklepie-nikt nie daje mi napiwków za to,że mu coś podam lub doradzę.A czemu miałbym dawać napiwki kelnerowi,który tylko przyniesie mi danie,za które zapłacę?Co innego jakbym mógł poklepać go po d....
1as
Szukanie bezpłatnego miejsca, dobre. Te parę złotych (czasem 50 gr) oddasz w zużytym paliwie, a petem trzeba jeszcze dokapciować kilkaset metrów zazwyczaj. Najlepiej jeszcze zaparkować na zakazie i zapłacić stówę minimum.
A co do fajek, to jest to bardzo wkurzające, że dorosły człowiek chce mieć sponsorowane palenie.
Szukanie bezpłatnego miejsca, dobre. Te parę złotych (czasem 50 gr) oddasz w zużytym paliwie, a petem trzeba jeszcze dokapciować kilkaset metrów zazwyczaj. Najlepiej jeszcze zaparkować na zakazie i zapłacić stówę minimum.
A co do fajek, to jest to bardzo wkurzające, że dorosły człowiek chce mieć sponsorowane palenie. niech idzie do kiosku i po kłopocie,.
iwonka50
Napiwki to trochę taka żebraczy zwyczaj. Jeżeli pracownik dostaje pensję to co chodzi? A wynagrodzić premią najlepszych w restauracji też można. Co to? Szefostwo nie wie, kto jest dobry?
jasiek2017
Kazdy pracownik za swoja prace otrzymuje wynagrodzenie. Nie widze zadnych powodow do dawania napiwku. Bo i za co? Za to, ze przyniosa jedzenie ? Za to, ze przygotuja potrawe? Za to im place. Wiec napiwek to jakas fanaberia a knajpy gdzie w menu zapisuja, ze dolicza 10% za serwis omijam i tam nie chodze. Jak ktos lubi byc naciagany Kazdy pracownik za swoja prace otrzymuje wynagrodzenie. Nie widze zadnych powodow do dawania napiwku. Bo i za co? Za to, ze przyniosa jedzenie ? Za to, ze przygotuja potrawe? Za to im place. Wiec napiwek to jakas fanaberia a knajpy gdzie w menu zapisuja, ze dolicza 10% za serwis omijam i tam nie chodze. Jak ktos lubi byc naciagany to jego sprawa.
kris105
Jak ja obsłużę klienta to nie liczę na 10 % napiwku . Wyleciałbym za to z roboty
prs
Z pustego i Salomon nie naleje..
Skoro kraj jest tania hurtownio-montownia dla zachodu, z zarobkami na 2 pincet, trudno by bylo inaczej.
zenonn
Bez napiwków?
Prawie wszędzie płacę kartą, nie mam gotówki, tym bardziej monet.
Kartą napiwków w Polsce nie biorą
linspace
Jak nie proponujesz, to nie biorą ;) . Czasem wręcz na terminalu masz komunikat, czy chcesz dopłacić napiwek.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki