REKLAMA

Co oznacza weto dla unijnego budżetu?

2020-11-16 14:13
publikacja
2020-11-16 14:13
Co oznacza weto dla unijnego budżetu?
Co oznacza weto dla unijnego budżetu?
fot. Michele Ursi / / Shutterstock

Weto dla budżetu UE na lata 2021-2027 może oznaczać, że w przyszłym roku będzie obowiązywało w UE prowizorium budżetowe, a fundusz odbudowy nie zostanie uruchomiony do czasu znalezienia kompromisu wśród krajów członkowskich. Zatwierdzenie budżetu wymaga jednomyślności, natomiast rozporządzenie dot. warunkowości większości kwalifikowanej.

Budżet unijny na lata 2021-2027 wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich. Żeby zaczął obowiązywać od 2021 r., ta zgoda "27" potrzebna jest do 31 grudnia 2020 r. na posiedzeniu Rady UE.

W przypadku braku porozumienia wśród krajów UE ws. budżetu UE na lata 2021-2027 do końca tego roku, w przyszłym roku najprawdopodobniej zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe.

Tymczasem powiązane z budżetem rozporządzenie dot. warunkowości (praworządności), któremu w obecnej formie sprzeciwiają się Polska i Węgry, wymaga tylko większość kwalifikowanej wśród 27 krajów członkowskich. Oznacza to, że jeśli sprzeciw wniosą tylko Węgry i Polska, zostanie ono przyjęte.

Jeśli ta większość kwalifikowana zostanie uzyskana w poniedziałek przez ambasadorów UE, przyjęcie rozporządzenia stanie się formalnością, bo z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że zostanie zaakceptowane też przez Parlament Europejski.

Jednak mechanizm praworządności bez przyjętego budżetu UE na lata 2021 - 2027 będzie nieskuteczny.

Sprawa obecnego budżetu unijnego jest precedensowa, bo jeszcze nigdy razem z budżetem nie było przyjmowane coś podobnego do funduszu odbudowy, który ma być odpowiedzią na obecny kryzys. Ten fundusz będzie wymagał dodatkowych źródeł własnych i w tej sprawie też potrzebne jest porozumienie państw członkowskich i jednomyślność.

Ten temat też pojawi się na poniedziałkowym spotkaniu ambasadorów.

Prace legislacyjne w UE obecnie prowadzą Niemcy i to one będą szukały znalezienie wyjścia z tej nie mającej w historii UE precedensu sytuacji.

Jeden z unijnych dyplomatów poinformował dziennikarzy w poniedziałek, że za kilka dni odbędzie się wideokonferencja szefów państw i rządów. Jak zaznaczył, sprawa jest na tyle poważna, że niewykluczone, że przywódcy krajów zajmą się nią i spróbują znaleźć kompromis na najwyższym szczeblu.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ravauw
wszyscy mowia o budzecie, a czemu nikt sie nie pochyli nad tymi dokumentami i niech w mediach podadza informacje jakie warunki stwierdzaja ze dany kraj nie jest "praworzadny".
Czesc z nich jest specjalnie napisana pod Polske i Wegry
kimdzonk
będzie dobrze !!! gdyby doszło do skutecznego veta to niemiecka prezydencja poniosłaby dotkliwą porażkę bo ani wieloletni budżet UE nie zostałby przyjęty, ani sam mechanizm powiązania wypłat z tzw. "praworządnością" , a więc Niemcy w efekcie nic by nie ugrały, Totalnie NIC poza ostrym skonfliktowaniem się będzie dobrze !!! gdyby doszło do skutecznego veta to niemiecka prezydencja poniosłaby dotkliwą porażkę bo ani wieloletni budżet UE nie zostałby przyjęty, ani sam mechanizm powiązania wypłat z tzw. "praworządnością" , a więc Niemcy w efekcie nic by nie ugrały, Totalnie NIC poza ostrym skonfliktowaniem się z dwoma krajami UE... ide o zakład, że chcąc nie chcąc podkulą ogon i wycofają się
gucio_222
PISiory nie rozumieją że nowoczesność to nie żadne beznadziejne leki na raka czy badanie planet ale nowoczesność jest wtedy gdy włochaty facet posuwa drugiego w kiszkę odbytową.
dlaczego_nie
https://pbs.twimg.com/media/Em9E2sWW4AM0Fp5?format=jpg&name=large
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grab
Mogą wykluczyć Polskę i Orbana z UE.
endes
A Ciebie z bankiera za pisanie fakebzdur!
meryt
grab "Mogą wykluczyć Polskę i Orbana z UE."

Tak jak wykluczyli UK :)

Tylko po co Brytyjczycy głosowali w referendum?
samsza
Na 100% pis zatwierdzi budżet UE, a po nieskutecznej próbie zablokowania rozporządzenia o praworządności będą wyrażać zdziwienie. Jedyna motywacja to nakraść jak najwięcej zanim skutki regulacji unijnych wejdą w życie.

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki