REKLAMA
PILNE

Co minutę na świecie z głodu umiera 11 osób. Raport Oxfam

2021-07-09 19:52
publikacja
2021-07-09 19:52
Co minutę na świecie z głodu umiera 11 osób. Raport Oxfam
Co minutę na świecie z głodu umiera 11 osób. Raport Oxfam
fot. StanislauV / / Shutterstock

Oxfam - międzynarodowa organizacja humanitarna zajmująca się walką z głodem - podała, że na świecie co minutę umiera z głodu 11 osób, a liczba osób żyjących w warunkach zbliżonych do głodu zwiększyła się w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie.

W opublikowanym w czwartek raporcie pt. "Wirus głodu mnoży się", Oxfam pisze, że liczba zgonów z powodu głodu jest wyższa niż w przypadku Covid-19, który zabija około siedmiu osób na minutę.

"Statystyki są oszałamiające, ale musimy pamiętać, że liczby te składają się z pojedynczych osób doświadczających niewyobrażalnego cierpienia. Nawet jedna osoba to za dużo" – podkreśliła dyrektor generalna Oxfam America, Abby Maxman.

Organizacja poinformowała również, że na całym świecie 155 milionów ludzi żyje obecnie w kryzysie braku bezpieczeństwa żywnościowego lub gorszym, czyli o około 20 milionów więcej niż w ubiegłym roku. Około dwie trzecie z nich cierpi głód, gdyż ich kraj pogrążony jest w konflikcie militarnym.

"Dzisiaj nieubłagany konflikt spowodowany skutkami gospodarczymi Covid-19 i pogłębiający się kryzys klimatyczny zepchnął ponad 520 tys. osób na skraj głodu” – dodała Maxman. "Zamiast walczyć z pandemią, strony walczą ze sobą, zbyt często zadając ostatni cios milionom ludzi i tak już dotkniętych katastrofami związanymi z pogodą i wstrząsami gospodarczymi”.

Oxfam podał, że pomimo pandemii globalne wydatki wojskowe wzrosły o 51 miliardów dolarów – sumę, która co najmniej sześciokrotnie przekracza kwotę, której ONZ potrzebuje, aby powstrzymać głód na świecie.

W raporcie poinformowano, że najbardziej dotknięte głodem kraje to Afganistan, Etiopia, Sudan Południowy, Syria i Jemen. Wszystkie te kraje są zaplątane w konflikt.

"Głód jest nadal używany jako broń wojenna, pozbawiająca cywilów żywności i wody oraz utrudniająca pomoc humanitarną. Ludzie nie mogą bezpiecznie żyć ani znaleźć żywności, gdy ich bazary są bombardowane, a uprawy i zwierzęta gospodarskie niszczone" – podkreśliła szefowa Oxfam.

Organizacja wezwała rządy do powstrzymania konfliktów wywołujących "katastrofalny głód" oraz do zapewnienia, że agencje pomocowe mogą działać w strefach konfliktów i docierać do potrzebujących. Zaapelowała również do krajów-darczyńców o "natychmiastowe i pełne" sfinansowanie wysiłków ONZ na rzecz złagodzenia głodu.

Jak podkreślono w raporcie, globalne ocieplenie i gospodarcze reperkusje pandemii spowodowały 40-procentowy wzrost światowych cen żywności, najwyższy od ponad dekady. Wzrost ten znacząco przyczynił się do zepchnięcia dziesiątek milionów osób w strefę głodu. (PAP)

jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
bha
Niestety zmiany klimatu, brak stałej pracy coraz większy wyzysk i żerowanie na maxa na pracy innych .Cóż nieczęsto .....to ludzie ludziom gotują od lat ten coraz bardziej tragiczny los !!!.
dmamwas
Dajcie im szpryce to przynajmniej z glodu nie beda umierac!
carlito1
W końcu o jakimś prawdziwym problemie... A nie srowid i srowid......
glowny_analityk_bankier_pl
no to trzaa szczepić pierwszą drugą trzecią i czwartą dawką a jak nie pomoże do piątą
qonradx
Dziwne. Czym dalej od upadku systemu kolonialnego i wyzysku imperialisów z zachodu tym wiekszy głód i mizeria.. dziwne, bardzo dziwne.
dididif
Znowu komunistyczne kłamstwa! Od półtora roku wolno umierać tylko na chiński wariant ( tfu, znowu ta bolszewicka nowomowa), chińskiego wirusa. Śmierci z innego powodu są kontrrewolucyjnym wymysłem!
pippin
Spokojnie, wystarczy nalozyc na glod regulacje.Bedzie zalatwione.
ptokbentoniczny
Dokładnie. Wprowadzi się ustawę likwidującą głód i po problemie.
talmud
tak działa imperialistyczno-lichwiarski system......LMAO........nic nie ma wspólnego z "na chłopski rozum".....LOL
shadow_xx
Dlaczego w mediach nie trąbią o tym dzień w dzień i nie pokazują statystyk jak w przypadku covida?

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki