REKLAMA

Co minutę na świecie z głodu umiera 11 osób. Raport Oxfam

2021-07-09 19:52
publikacja
2021-07-09 19:52

Oxfam - międzynarodowa organizacja humanitarna zajmująca się walką z głodem - podała, że na świecie co minutę umiera z głodu 11 osób, a liczba osób żyjących w warunkach zbliżonych do głodu zwiększyła się w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie.

Co minutę na świecie z głodu umiera 11 osób. Raport Oxfam
Co minutę na świecie z głodu umiera 11 osób. Raport Oxfam
fot. StanislauV / / Shutterstock

W opublikowanym w czwartek raporcie pt. "Wirus głodu mnoży się", Oxfam pisze, że liczba zgonów z powodu głodu jest wyższa niż w przypadku Covid-19, który zabija około siedmiu osób na minutę.

"Statystyki są oszałamiające, ale musimy pamiętać, że liczby te składają się z pojedynczych osób doświadczających niewyobrażalnego cierpienia. Nawet jedna osoba to za dużo" – podkreśliła dyrektor generalna Oxfam America, Abby Maxman.

Organizacja poinformowała również, że na całym świecie 155 milionów ludzi żyje obecnie w kryzysie braku bezpieczeństwa żywnościowego lub gorszym, czyli o około 20 milionów więcej niż w ubiegłym roku. Około dwie trzecie z nich cierpi głód, gdyż ich kraj pogrążony jest w konflikcie militarnym.

"Dzisiaj nieubłagany konflikt spowodowany skutkami gospodarczymi Covid-19 i pogłębiający się kryzys klimatyczny zepchnął ponad 520 tys. osób na skraj głodu” – dodała Maxman. "Zamiast walczyć z pandemią, strony walczą ze sobą, zbyt często zadając ostatni cios milionom ludzi i tak już dotkniętych katastrofami związanymi z pogodą i wstrząsami gospodarczymi”.

Oxfam podał, że pomimo pandemii globalne wydatki wojskowe wzrosły o 51 miliardów dolarów – sumę, która co najmniej sześciokrotnie przekracza kwotę, której ONZ potrzebuje, aby powstrzymać głód na świecie.

W raporcie poinformowano, że najbardziej dotknięte głodem kraje to Afganistan, Etiopia, Sudan Południowy, Syria i Jemen. Wszystkie te kraje są zaplątane w konflikt.

"Głód jest nadal używany jako broń wojenna, pozbawiająca cywilów żywności i wody oraz utrudniająca pomoc humanitarną. Ludzie nie mogą bezpiecznie żyć ani znaleźć żywności, gdy ich bazary są bombardowane, a uprawy i zwierzęta gospodarskie niszczone" – podkreśliła szefowa Oxfam.

Organizacja wezwała rządy do powstrzymania konfliktów wywołujących "katastrofalny głód" oraz do zapewnienia, że agencje pomocowe mogą działać w strefach konfliktów i docierać do potrzebujących. Zaapelowała również do krajów-darczyńców o "natychmiastowe i pełne" sfinansowanie wysiłków ONZ na rzecz złagodzenia głodu.

Jak podkreślono w raporcie, globalne ocieplenie i gospodarcze reperkusje pandemii spowodowały 40-procentowy wzrost światowych cen żywności, najwyższy od ponad dekady. Wzrost ten znacząco przyczynił się do zepchnięcia dziesiątek milionów osób w strefę głodu. (PAP)

jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
bha
Niestety zmiany klimatu, brak stałej pracy coraz większy wyzysk i żerowanie na maxa na pracy innych .Cóż nieczęsto .....to ludzie ludziom gotują od lat ten coraz bardziej tragiczny los !!!.
dmamwas
Dajcie im szpryce to przynajmniej z glodu nie beda umierac!
carlito1
W końcu o jakimś prawdziwym problemie... A nie srowid i srowid......
glowny_analityk_bankier_pl
no to trzaa szczepić pierwszą drugą trzecią i czwartą dawką a jak nie pomoże do piątą
qonradx
Dziwne. Czym dalej od upadku systemu kolonialnego i wyzysku imperialisów z zachodu tym wiekszy głód i mizeria.. dziwne, bardzo dziwne.
dididif
Znowu komunistyczne kłamstwa! Od półtora roku wolno umierać tylko na chiński wariant ( tfu, znowu ta bolszewicka nowomowa), chińskiego wirusa. Śmierci z innego powodu są kontrrewolucyjnym wymysłem!
pippin
Spokojnie, wystarczy nalozyc na glod regulacje.Bedzie zalatwione.
ptokbentoniczny
Dokładnie. Wprowadzi się ustawę likwidującą głód i po problemie.
talmud
tak działa imperialistyczno-lichwiarski system......LMAO........nic nie ma wspólnego z "na chłopski rozum".....LOL
shadow_xx
Dlaczego w mediach nie trąbią o tym dzień w dzień i nie pokazują statystyk jak w przypadku covida?

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki