REKLAMA

Co jest nie tak z polską giełdą?

2015-11-23 15:32
publikacja
2015-11-23 15:32
Co jest nie tak z polską giełdą?
Co jest nie tak z polską giełdą?

Oczekiwania wobec giełdy w Polsce były duże. Niskie stopy procentowe dawały nadzieję, że Polacy skierują kapitał na rynek akcji. Nic z tego nie wyszło i to głównie na skutek niepewności politycznej oraz nieprzemyślanych decyzji osób pełniących ważne funkcje w państwie. Co jest nie tak z polską giełdą? Kto jest temu winny i co powinno się zmienić? Na te pytania odpowiadał Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

- Krótko to się nie da. Stoimy na rozdrożu. Na pewno te wszystkie decyzje, które stały się udziałem naszego rynku nie pomagały. Ja nawet parę razy, by wyrazić te opinię mało optymistycznie. W moim przekonaniu te ostatnie lata należą do jednych z najgorszych. Nawet nie chodzi o sam kształt wykresu, ale o działania, które miały miejsce na rynku. Począwszy od reformy OFE, aż kończąc na najświeższych wydarzeniach - te próby ręcznego sterowania, ubierania dobrych spółek w mniej zdrowe np. zmuszanie spółek energetycznych do inwestowania w spółki górnicze. Rozmawiając z osobami zza granicy można dojść do smutnej konstatacji, iż te działania byłyby dla nich zrozumiałe, gdyby dochodziło do nich odrobinę bardziej na wschód, a nie w Polsce. Kiedyś byliśmy kwalifikowani jako bardziej przewidywalny kraj – mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Gdybyśmy mieli wymienić dwa zdarzenia z 2015 roku, które nie powinny wydarzyć się w kraju rozwiniętym dbającym o postrzeganie swojego parkietu za granicą?

- Na pewno kwestia wspomnianej energetyki i odwołania bez powodu zarządu jednej z większych spółek (Tauron, przyp. red.), tylko dlatego, że nie wykonał w 100% zalecenia zaangażowania wspomniane nierentowne górnictwo. To nie jest kwestia jednej spółki. Wiemy, że na parkiecie notowanych jest więcej spółek ze znacznym udziałem Skarbu Państwa i to przekłada się na ich postrzeganie. To jest psucie pewnych standardów. Druga rzecz to taka skrajna niepewność, chociażby ta retoryka dotycząca podatku FTT. Teraz mamy informacje, że to nie dojdzie do skutku i całe szczęście, ale trudno jest mieć zrozumienie dla osób, które piastują główne funkcje w państwie, że ta informacja co do przyszłych zdarzeń będzie rzutowała na rynki – mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Z Jarosławem Dominiakiem rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~joshep
Polska giełda to masakra niestety, pisałem już wielokrotnie że zostanie uwalona na takie dno że się ludziom nie śniło. Teraz już nawet nie próbują kombinować z podbijaniem pomiędzy spadkami tylko wyprzedaż na całego.
~Ron
Cyt; Popieram toGPWo to folwark uklady mafijne,afery,przekrenty
~basia150
ta giełda to największy złodziejski kombinat z całej europy tu największe oszustwa 21 wieku coraz bardziej się tu ludzi tylko okrada co druga spólka to fikcja takie jak abpol sadovaya sunex biomax itd i to poza prawem pod nadzorem KNF
~cleofas
Podziękować Rostowskiemu i Donkowi. Zarżnęli rynek kapitałowy. Po nich jeszcze kochana premiera Ewunia wypłoszyła ostatnich inwestorów z zagranicy i kapitał krajowy kretyńskim przymusowym swataniem bankrutów i dochodowych spółek. I finito. A to wszystko zawdzięczamy "liberalnej" partii "wolnorynkowej".Podziękować Rostowskiemu i Donkowi. Zarżnęli rynek kapitałowy. Po nich jeszcze kochana premiera Ewunia wypłoszyła ostatnich inwestorów z zagranicy i kapitał krajowy kretyńskim przymusowym swataniem bankrutów i dochodowych spółek. I finito. A to wszystko zawdzięczamy "liberalnej" partii "wolnorynkowej". (Sam na tych nieudaczników głosowałem jako na liberałów, ha ha ha. A oni lepsi magicy od Ambergolda). A teraz Beacia chce dalej żenić bankrutujące kopalnie z tymi co mają (jeszcze) kasę ... Załamka.
~suzi
wybrane spółki dają zarobić tylko trzeba dobierac selektywnie branża chemiczna np ciech od dołka 10 zł dziś prawie 90 formacja spodka i będzie jeszcze wyżej dalej azoty tarnow od dołka 25 zł dziś prawie 110zł dalej eurokash po pięciu falach eliota zjechał na 30 i zaczoł kolejną fale wzrostową już jest 53 ,gtc wybrane spółki dają zarobić tylko trzeba dobierac selektywnie branża chemiczna np ciech od dołka 10 zł dziś prawie 90 formacja spodka i będzie jeszcze wyżej dalej azoty tarnow od dołka 25 zł dziś prawie 110zł dalej eurokash po pięciu falach eliota zjechał na 30 i zaczoł kolejną fale wzrostową już jest 53 ,gtc od 4,6 dzis 7,20 przebił silny opór na 7,10 i jeszcze da zarobić i jeszcze parę innych których nie benę wymieniał
~owal
Co sie dzieje?

Wojna idzie, to i kapitaly sie zwijaja, ot i co sie dzieje

~stoprocent
chcecie ożywić giełdę, znieście podatek Belki, przynajmniej na jakiś czas
~uciekajacyinwestor
Polska "giełda" - czytaj szulernia, to największy smieć papierów wartościowych w Europie, w moim przypadku od 2 tygodni wyprzedaje akcje, zabieram moje 500k i prawdobodnobie wchodzę na DAX. Politycy, szybrawcy i spekulanci rządza polską giełda przy oklaskach KNF-u. to obraz nie tylko naszej giwełdy ale słabości"teoretycznego Polska "giełda" - czytaj szulernia, to największy smieć papierów wartościowych w Europie, w moim przypadku od 2 tygodni wyprzedaje akcje, zabieram moje 500k i prawdobodnobie wchodzę na DAX. Politycy, szybrawcy i spekulanci rządza polską giełda przy oklaskach KNF-u. to obraz nie tylko naszej giwełdy ale słabości"teoretycznego " Państwa Polskiego.
pozdrawiam

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki