REKLAMA

Co drugi Niemiec przeciwny kolejnej kadencji kanclerz Merkel

2016-08-28 13:26
publikacja
2016-08-28 13:26

Co drugi Niemiec jest przeciwny pozostaniu Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec po wyborach do Bundestagu w 2017 roku - podał w niedzielę "Bild am Sonntag" (BamS). 42 proc. ankietowanych chce natomiast, by Merkel zachowała fotel kanclerski.

Co drugi Niemiec przeciwny kolejnej kadencji kanclerz Merkel / Rada Europejska

Obecne wyniki ukazują nieznaczne pogorszenie oceny w porównaniu z poprzednim sondażem z listopada 2015 roku. Wówczas 45 proc. Niemców chciało, by Merkel nadal była szefową rządu, a 48 proc. było temu przeciwnych.

Na razie nie wiadomo, czy Merkel będzie ubiegać się o reelekcję. Pytana przez dziennikarzy odpowiada, że zadecyduje o tym "w stosownym czasie".

Tygodnik "Der Spiegel" napisał w sobotę, że szefowa rządu zamierza ogłosić publicznie, czy będzie się ponownie ubiegać o fotel kanclerza Niemiec, dopiero na wiosnę przyszłego roku. Powodem zwłoki ma być zdaniem "Spiegla" oczekiwanie na poparcie ze strony szefa bawarskiej CSU Horsta Seehofera.

Merkel zwleka z decyzją, która początkowo miała zapaść wiosną br., ponieważ uważa, że ogłoszenie kandydatury bez jednoznacznego poparcia ze strony bawarskiego sojusznika byłoby politycznym błędem. Seehofer należy do najostrzejszych krytyków polityki uchodźczej rządu Merkel; w przeszłości groził jej - w przypadku kontynuowania polityki otwartych granic - skierowaniem skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak twierdzi "Der Spiegel", Seehofer, który jest równocześnie premierem Bawarii, zamierza dopiero na wiosnę 2017 roku podjąć decyzję o tym, czy poprze Merkel w kampanii przed wyborami do Bundestagu na jesieni 2017 roku. Zdaniem redakcji wydawanego w Hamburgu magazynu szefowa rządu zaczeka z ogłoszeniem decyzji o ewentualnej kandydaturze do tego czasu.

Merkel kieruje niemieckim rządem od 2005 roku. CDU i CSU tworzą w Bundestagu jeden klub poselski. Obie partie chadeckie są podstawą koalicyjnego rządu Merkel, który tworzą wraz z SPD. CSU, która ogranicza swoją działalność do obszaru Bawarii, stara się - mimo bliskiego sojuszu z siostrzaną CDU - podkreślać swoją polityczną odrębność. (PAP)

lep/ ulb/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~p23
Podobno prosila o azyl w Polsce, bo się boi wracac do ojczyzny....
Tyle tam dziwnego elementu nie wiadomo skąd, cos tez wspominala o linczu, ale chyba przesadza, taka mila starsza pani z ładną fryzurą, do rany przyłóż.
~teza
Kanclerz Merkel sprowadzając uchodźców wpłynęła na przegraną "bula" Komorowskiego za co będzie z sympatią wspominana przez kolejne pokolenia Polaków
~Fh
100% Niemcow I 100% Europejczkow ja nienawidzi
~szaje
jeżeli nawet taki bankier.pl pisze o 50% to prawdziwe dane oscylują koło 90% :) bankier jest jak wyborcza szechtera...
~rex
raczej mnie to nie dziwi dlaczego większość nie chce kontynuowania polityki Merkel, kontynuacja oznacza zagładę nie tylko Niemiec ale całej Europy, dziwi mnie dlaczego tak późno się zorientowali w jakim siedzą szambie
~PL
42% Niemców upadło na głowę chcąc głosować na tę poilityczną miernotę jaką jest Merkel. Niestety żyjemy w Orwellowskich czasach i zawładnięte przez rzadzących media robią swoje.
~zez
Te 42% stanowią zapewne głównie ci, którzy bezpośrednio z "uchodźcami" się nie zetknęli. Minie rok, postępowi Niemcy dostaną po kieszeniach dodatkowymi wydatkami na socjal dla "uchodźców" i z 42% zostanie 5%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki