REKLAMA
PIT 2023

Clinton znała wcześniej pytania, jakie miały być zadane podczas debat

2016-11-01 04:47
publikacja
2016-11-01 04:47

Czołowa działaczka Partii Demokratycznej, Donna Brazile, występująca jako komentatorka w telewizji CNN, przekazywała Hillary Clinton pytania przygotowane do zadania kandydatom w czasie debat telewizyjnych w partyjnych prawyborach.

fot. Chris Keane / / Reuters

Sprawa wyszła jaw dzięki mailom opublikowanym przez Wikileaks. W jednym z nich, wysłanym w marcu do szefa kampanii Clinton Johna Podesty, Brazile informuje go, że dostaje czasami z wyprzedzeniem pytania, które w najbliższej debacie, organizowanej przez CNN, będą zadane kandydatom do nominacji prezydenckiej: Hillary Clinton i senatorowi Bernie Sandersowi. Podała jako przykład pytanie o karę śmierci i zapowiedziała, że przyśle kilka dalszych.

Kiedy mail tej treści trafił do mediów dwa tygodnie temu, Brazile tłumaczyła, że nie jest on wiarygodny, ponieważ został skradziony przez Wikileaks przy pomocy hakerów działających na zlecenie Rosji. W wywiadzie dla telewizji powiedziała, że czuje się prześladowana przez prowadząca rozmowę Megyn Kelly - gwiazdę tej stacji - znaną z zadawania twardych pytań politykom z obu partii.

Kilka dni później wyszedł jednak na jaw kolejny mail Brazile do Podesty. Brazile zawiadomiła w nim, że w czasie debaty padnie pytanie o głośny skandal z zanieczyszczeniem wody w miejscowości Flint w stanie Michigan i zada go kobieta, której rodzina zachorowała z tego powodu na ołowicę (zatrucie ołowiem). Pytanie rzeczywiście padło.

Brazile pełni tymczasowo obowiązki przewodniczącej Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC), a w przeszłości była m.in. szefową kampanii wyborczej Ala Gore'a, gdy ten ubiegał się o urząd prezydenta w 2000 r. Z przecieków Wikileaks wynika, że w prawyborach Krajowy Komitet faworyzował Clinton, gdyż nie chciał, by nominację prezydencką zdobył Sanders.

W poniedziałek CNN oznajmiła, że zerwała współpracę z Brazile. Telewizja ogłosiła jednocześnie, że nigdy nie dawała jej dostępu do żadnych pytań, przygotowywanych materiałów, ani zakulisowych informacji przed debatą w marcu br. Komentatorzy przypuszczają, że Brazile miała dostęp do pytań na zasadzie poufności, ale nadużyła zaufania telewizji, z którą współpracowała.

Sprawę wykorzystał Donald Trump. Potępił Hillary Clinton za korzystanie ze znanych jej uprzednio pytań w debatach i ponowił ataki na dziennikarzy.

Na swoich wiecach kandydat Republikanów systematycznie atakuje telewizję CNN i inne media twierdząc, że są nieuczciwe i stronnicze, bo sprzyjają jego rywalce.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (68)

dodaj komentarz
~Maciej
W sumie, to powiązania Wikileaks z Rosją już od dawna są na tapecie. Ktoś kto umie włamać się do systemu raczej nie będzie miał problemu z sfabrykowaniem treści e-maila. A Rosja jest zdeterminowana.
~rippe
Nic z tego nie rozumiem.
Jeśli federalni podsłuchują cały świat, nikt (lub niewielu) się oburza i przyjmuje się to za rzecz oczywistą.
Jak wikileaks coś zhakuje i opublikuje - zaraz wielkie halo.
A że Clinton znała pytania? Odsyłam do dwóch ostatnich odcinków Ranczo w TVP - tam podano dokładną instrukcję, jak to się robi.
~as
Hmm, Donna Brazile. Nazywa sie ładnie, może nie zmieniac ksywy w razie kariery w pornobiznesie. To taka nasza Katarzyna Kolenda-Zaleska z domieszką Tomcia Lisa - wzór dziennikarskiej uczciwosci i rzetelności.
~Jigga
Trumpa oskarża się o molestowanie ok 20 lat temu. Te panie teraz nagle przypomniały to sobie. Tymczasem Madonna ze sceny krzyczy, że zrobi loda każdemu, kto zagłosuje na Clinton. Dodała, że się nie śpieszy podczas robienia, utrzymuje kontakt wzrokowy i zawsze połyka. Tłum wiwatuje, wychodzi Hillary i uściskuje Madonnę...
~as
Zdeprawowany świat celebrytów zrobi wszystko, by załapać się na bilet do elit NWO. Dlatego życzę temu Trumpowi, choć to też niezły gagatek...
~Gr odpowiada ~as
Trump jako serdeczny przyjaciel Putina zadba, by wszystkim żyło się "lepiej".
~cooper
O co chodzi z tą Madonną? Czy to aby nie obraza uczuć religijnych?
Oj, będą pikiety przed Białym Domem...
~pbc
Trzeba do Ameryki wysłać Rzepińskiego naszego eksperta od demokracji, demokracja w USA jest bardzo mocno zagrożona...
~as
Donald układał. My jesteśmy wyżej w tej hierarchii.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki