REKLAMA

Citi: Deficyt budżetu może być nawet o ponad 60 mld zł niższy, niż planowano

2021-08-02 10:56
publikacja
2021-08-02 10:56
Citi: Deficyt budżetu może być nawet o ponad 60 mld zł niższy, niż planowano
Citi: Deficyt budżetu może być nawet o ponad 60 mld zł niższy, niż planowano
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

Deficyt budżetowy w 2021 roku może być nawet o ponad 60 mld zł niższy, niż planowano - szacują ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem, biorąc pod uwagę dobre wyniki budżetu centralnego, rzeczywiste potrzeby pożyczkowe zostały już w pełni zrealizowane.

"Deficyt budżetowy w tym roku może być naszym zdaniem nawet o ponad 60 mld zł niższy niż planowano. Biorąc pod uwagę prognozowany przez nas bardzo mocny wzrost konsumpcji (ok. 5,5-6 proc. rdr) oraz wysoką inflację, zakładamy, że dochody podatkowe będą znacznie wyższe (ok. 40 mld zł) od ubiegłorocznych, a tym bardziej od konserwatywnego planu. Ponadto dochody niepodatkowe będą również ok. 7 mld zł wyższe, biorąc pod uwagę znacznie wyższy od założeń budżetowych zysk NBP (8,9 mld zł). Jednocześnie zakładamy, że limit wydatków założony w ustawie budżetowej nie zostanie przekroczony, co przełoży się na znacznie niższy deficyt" - napisano w poniedziałkowym raporcie Citi.

"Należy podkreślić, że utrzymanie niskiego deficytu centralnego w 2021 roku jest możliwe nie tylko za sprawą dobrego wykonania dochodów, ale także wyodrębnienia części wydatków poza budżet. Obrazuje to zrealizowana emisja obligacji BGK na rzecz Funduszu Covid (29,6 mld zł z planowanych 39,7 mld zł planowanych emisji w całym roku)" - dodano.

W budżecie na 2021 r. zapisano deficyt na poziomie 82,3 mld zł. Z ostatnich danych resortu finansów wynika, że po czerwcu nadwyżka budżetu wyniosła 28 mld zł. Z kolei w weekend premier Mateusz Morawiecki sygnalizował, że nadwyżka na koniec lipca jest jeszcze wyższa.

Ekonomiści Citi zaznaczają, że biorąc pod uwagę dobre wyniki budżetu, rzeczywiste potrzeby pożyczkowe zostały już w pełni zrealizowane.

"Niższy deficyt fiskalny przełoży się na znacznie szybszą realizację potrzeb pożyczkowych. Ostatnie szacunki resortu finansów po lipcowej aukcji obligacji wskazywały na 79 proc. wykonania tegorocznych potrzeb. Biorąc pod uwagę dobre wyniki budżetu centralnego, naszym zdaniem jest bardzo prawdopodobne, że faktyczne (a nie planowane) potrzeby pożyczkowe zostały już w pełni zrealizowane, a w kolejnych miesiącach Ministerstwo Finansów będzie już prefinansować potrzeby na 2022 r." - napisano. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki