REKLAMA
WEBINAR

Cieszyński: Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

2022-12-01 13:33
publikacja
2022-12-01 13:33

Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, które pozwalają dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach - nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska – mówił w Lublinie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Cieszyński: Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink
Cieszyński: Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

Cieszyński uczestniczył w czwartek w Lublinie w międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine”, podczas której zainaugurowano program szkoleń IT dla ok. 30 tys. kobiet-uchodźczyń z Ukrainy, przebywających tymczasowo w Polsce.

Jak podał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, z systemu PESEL wynika, że 96 proc. dorosłych osób, które przyjechały z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny, stanowią właśnie kobiety. Bardzo nas cieszy, że (…) mamy też możliwość dać im pewne dodatkowe umiejętności tak, żeby po tym, jak wojna się zakończy, mogły wrócić na Ukrainę z tymi nowymi możliwościami - wpisać się właśnie w politykę ministra Fedorowa (minister cyfryzacji Ukrainy Mychajło Fedorow  przyp. PAP), który ambitnie mówi, że do 2030 roku 10 proc. PKB Ukrainy ma być oparty właśnie na nowoczesnych technologiach” – zaznaczył Cieszyński.

Zwrócił uwagę, że Polska stara się na bieżąco w różny sposób wspierać walkę Ukrainy o wolność. „Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, które pozwalają dostarczyć internet w takie miejsca, w których on nie mógłby funkcjonować w normalnych warunkach ze względu na zniszczenia; na to, że teraz czasami nie ma dostępu do energii elektrycznej” – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

„Pracujemy cały czas właśnie po to, żeby internet - który stał się medium prawie tak samo ważnym, jak elektryczność, gaz czy woda - był dostępny wszędzie, nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska i dopiero udało się ten teren odzyskać” – sprecyzował Cieszyński.

Przekazał, że Polska zacieśnia współpracę międzypaństwową z Ukrainą w obszarze cyfrowym. „Udało nam się ruszyć z projektem, dzięki któremu połączymy - co do pewnych funkcjonalności - polską aplikację mObywatel i ukraińską aplikację Diaa. Zresztą aplikacja Diia, według chyba wszystkich ekspertów, dzisiaj jest najlepszą taką aplikacja na świecie” – stwierdził pełnomocnik.

Wyraził nadzieję, że poprzez tę współpracę będzie się prościej przemieszczać obywatelom przez granicę. „Już dzisiaj wprowadziliśmy pierwszą w historii, w Europie elektroniczną kartę pobytu – to jest oszczędność czasu, pieniędzy i wielki komfort dla wszystkich, którzy teraz przez tę granicę dość często się przemieszczają” – wskazał Cieszyński.

Terminale Starlink stworzone przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki