Chorwacja: wielotysięczne protesty przeciw blokowaniu reformy oświaty

Tysiące osób wyszły w środę na ulice Zagrzebia i 11 innych miast Chorwacji, by protestować przeciwko blokowaniu reformy systemu oświaty przez centroprawicowy rząd i wywieraniu politycznych nacisków na nadzorujących reformę ekspertów.

Chorwacja: wielotysięczne protesty przeciw blokowaniu reformy oświaty
Chorwacja: wielotysięczne protesty przeciw blokowaniu reformy oświaty (fot. Antonio Bronic / FORUM)

"Politycy do parlamentu, eksperci do szkół", "Musimy bronić reformy przed politykami", "Nie chcemy być zakładnikami elity politycznej" - te i inne transparenty nieśli uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczący w największym proteście w Zagrzebiu.

Protesty zorganizowane przez inicjatywę społeczną "Chorwację stać na więcej" odbyły się w środę również w 11 innych miastach w kraju, a także w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Budapeszcie, a nawet w Szanghaju - podaje portal Balkan Insight. Poparcie dla inicjatywy zadeklarowało ponad 200 organizacji pozarządowych i związków zawodowych oraz liczni muzycy, aktorzy i projektanci. Na centralnym placu stolicy Chorwacji zgromadziło się według szacunków policji od 15 do ponad 25 tys. ludzi, a według telewizji publicznej HTV - 50 tys.

Uczestnicy środowych demonstracji domagali się od rządu, by nie wywierał presji politycznej w sprawie reformy, oraz żądali dymisji ministra oświaty Predraga Szustara.

Bezpośrednim powodem protestów stała się decyzja grupy eksperckiej, która od ponad roku koordynowała prace nad projektem reformy. W ostatnim czasie eksperci jednogłośnie zrezygnowali z prac nad zmianami, argumentując, że chcą w ten sposób ubiec działania rządu. Krótko wcześniej gabinet za pośrednictwem odpowiedniej komisji w parlamencie wprowadził do grupy eksperckiej własnych przedstawicieli, aby nadać reformie kształt odpowiadający obecnej ekipie - pisze agencja APA.

Szef zespołu ekspertów, Boris Jokić, powiedział, że naciski na zmiany w reformie pochodziły przede wszystkim od zbliżonej do Kościoła katolickiego partii Hrast, znanej z radykalnych poglądów w kwestii edukacji i kultury - pisze APA. Hrast to niewielkie ugrupowanie wchodzące w skład sojuszu Koalicja Patriotyczna, skupionego wokół prawicowej HDZ.

Petycję przeciw próbom wpływania na kształt reformy podpisało dotychczas 35 tys. obywateli. Za kontynuowaniem reformy i pracy ekspertów opowiedziała się prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, dawniej związana z HDZ.

Reforma oświaty została zainicjowana przez poprzedni centrolewicowy rząd i ma na celu wprowadzenie nowoczesnych standardów nauczania zamiast przestarzałych metod. Ma ona umożliwić uczniom i studentom naukę umiejętności, a nie tylko faktów, zwiększając w ten sposób ich konkurencyjność na rynku pracy.(PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 15 ~Leszek19

15-25 tys. osób, artyści, muzycy i inne mendy żyjące na koszt przychylnego budżetu, po prostu nowy potężny KOD. Może nasz kodowski zwierzyniec by pojechał ich tam wspomóc w słusznej rewolucyjnej walce i już najlepiej nie wracał :)

! Odpowiedz
2 3 ~hahaha

widzisz tumanie z Polaczkowa do czego prowadzą prawicowe"reformy" edukacji sam stałeś sie ich ofiarą i do tego jesteś tak durny że nawet o tym nie wiesz

! Odpowiedz
12 21 ~a_MOSIEKnaTO

Wy głupi jugole Powołajcie KOD, naskarżcie do brukseli i będzie z głowy

! Odpowiedz
2 13 ~Adwocem

Wpychanie ,, postępu ,,.

! Odpowiedz
3 17 ~p23

Wygląda to tak:
Beztroscy Chorwaci nie mają co robić i wreszcie mają powód do wyjścia na ulicę, tymczasem większość zarabia najniższą krajową ok. 350 euro,wielu pracuje od czerwca do września że względu na turystykę.

! Odpowiedz
3 32 ~chf

'reformatorzy' uliczni rozwalą rząd z powodu modelu edukacji.
tego jeszcze nie ćwiczono.
co innego 'obrona demokracji' - to poważna sprawa i sprawdzony scenariusz.

! Odpowiedz
12 35 ~sorry

Widać ten sam schemat co w Polsce.
Prawica wygrywa wybory, formuje rząd, a wtedy lewica wyprowadza na ulice "lud" i rozmaite organizacje futrowane z publicznej kasy organizacje. Obrona zdobyczy lewactwa przemianowana zostaje na obronę demokracji i karuzela może się kręcić.
To najwyraźniej nowa taktyka czerwonej międzynarodówki opracowana w celu dyscyplinoiwania Europy Środkowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~hehe odpowiada ~sorry

"Prawica wygrywa wybory, formuje rząd, a wtedy lewica wyprowadza na ulice "lud" -hahaha aleś ty ogłupiony gimbusie jaka prawica wygrała wybory w III RP? przecież PISiaki to narodowi socjaliści dla nich wzorem jest też socjalistyczna Wenezuela i razem też proletariusze z III RP i Wenezueli bankrutują jak to w socjalizmie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil