REKLAMA
WEBINAR

Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 roku

2022-12-08 15:28, akt.2022-12-08 17:09
publikacja
2022-12-08 15:28
aktualizacja
2022-12-08 17:09

Państwa członkowskie UE potwierdziły w czwartek przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen. Jednocześnie odmówiły dostępu do niej Rumunii i Bułgarii.

Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 roku
Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 roku
fot. Davor Puklavec/PIXSELL / / FORUM

„Ostatni krok uczyniony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r.” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE.

Jak poinformowała również w czwartek komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, państwa UE jednocześnie odmówiły Rumunii i Bułgarii dostępu do strefy Schengen.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 26 państw: 22 z 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

Premier Ciuca: nie ustaniemy w próbach wejścia do strefy Schengen

Premier Rumunii Nicoale Ciuca ogłosił w czwartek, że pomimo odrzucenia przez władze UE kandydatury Rumunii do strefy Schengen, Bukareszt nie ustanie w próbach ubiegania się o przyjęcie do niej.

Szef rządu stwierdził, że kandydatura Rumunii do strefy Schengen została bezzasadnie zablokowana przez “nieelastyczną postawę” Austrii. Dodał, że jest głęboko rozczarowany brakiem konsensusu w tej sprawie wśród państw UE.

“Przystąpienie Rumunii do strefy Schengen pozostaje naszym narodowym celem strategicznym i będziemy kontynuować wszystkie dyskusje i negocjacje, aby ten cel osiągnąć”, powiedział premier Ciuca. (PAP)

zat/ tebe/

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Szkoda, że Rumunia i Bułgaria nie weszły. Kontrola graniczna to strata czasu, a do Bułgarii kawal drogi, więc każda minuta się liczy.
barysza51
Nie państwa UE odmówiły tylko jedno państwo odmówiło, to Austria. Ale Austryjacy jeżdżą tylko do Chorawcji a morze Czarne (Rumunia i Bułgaria) omijają z daleka.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki