REKLAMA

Chorwacja i Słowenia wzmacniają restrykcje związane z epidemią

2020-10-26 13:20
publikacja
2020-10-26 13:20
Chorwacja i Słowenia wzmacniają restrykcje związane z epidemią
Chorwacja i Słowenia wzmacniają restrykcje związane z epidemią
fot. Haris Mm / / Shutterstock

Od poniedziałku w Chorwacji w spotkaniach rodzinnych może brać udział do 15 osób, w weselach i pogrzebach - do 30; będzie też trzeba nosić maseczki na cmentarzach. W Słowenii ograniczono możliwość przemieszczania się ludzi.

Ogłoszone przez chorwackie władze w niedzielę i obowiązujące od poniedziałku nowe ograniczenia zostają wprowadzone na co najmniej dwa tygodnie.

Limit uczestników zgromadzenia publicznego ustalono na 50 osób, wszystkie tego typu spotkania będą się musiały kończyć przed godz. 22. Zakazano też sprzedaży alkoholu między północą a godziną 6 rano. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności.

W otwartej przestrzeni publicznej będzie trzeba nosić maseczki, jeżeli nie da się zachować odległości od innych ludzi. Dodatkowo zakładanie maseczek będzie obowiązkowe podczas wizyt na cmentarzach.

Od poniedziałku obywatele Słowenii mogą opuszczać gminę, w której mieszkają tylko w uzasadnionych celach. Są nimi np. podróż do pracy, konieczność udania się do lekarza, apteki lub pomocy osobom chorym, niezbędne zakupy albo opieka nad grobem bliskich.

W ten weekend w Chorwacji po raz pierwszy zdiagnozowano ponad 2 tys. nowych zakażeń koronawirusem, było ich 2242 w sobotę i 2421 w niedzielę. Od wybuchu pandemii wirusem SARS-CoV-2 w tym czteromilionowym kraju zainfekowało się 37 208 osób, z których 25 837 wyzdrowiało, a 452 zmarły - informują w poniedziałek władze medyczne.

W poniedziałek w dwumilionowej Słowenii wykryto 1116 nowych zakażeń, a na Covid-19 zmarło osiem osób - przekazał rzecznik prasowy rządu. Chociaż infekcji jest mniej niż w piątek, gdy stwierdzono ich 1961, to rekordowo wysoki jest odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa, wynosi ponad 30. Rośnie też liczba pacjentów leczonych w szpitalach, w tym na oddziałach intensywnej terapii. W Słowenii potwierdzono dotąd 24 063 zakażeń, 15 230 z nich uważa się za aktywne przypadki, a 248 chorych zmarło.

Według Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Słowenii zdiagnozowano 686 nowych infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. To prawie najwyższy wynik w Unii Europejskiej. W Chorwacji współczynnik ten wynosi - 391, w Czechach - 1323, we Francji - 602, w Polsce - 337, w Niemczech - 136.(PAP)

adj/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki