REKLAMA

Chiny: żona i syn byłego ministra bezpieczeństwa skazani za korupcję

2016-06-15 13:39
publikacja
2016-06-15 13:39

Żona i syn byłego ministra bezpieczeństwa publicznego Zhou Yongkanga zostali skazani na kary więzienia za korupcję - informują w środę chińskie media. Są to kolejne znane postacie, ukarane w ramach antykorupcyjnej kampanii prezydenta Xi Jinpinga.

 

fot. / / YAY Foto

Zhou Yongkang usłyszał w zeszłym roku wyrok dożywotniego więzienia za łapownictwo, zdradę tajemnic państwowych i nadużywanie władzy. Był najwyższym urzędnikiem państwowym sądzonym w Chinach za korupcję.

Teraz jego syn Zhou Bin, prowadzący interesy w sektorze energetyki, został skazany przez sąd w mieście Yichang w prowincji Hubei na 18 lat więzienia za przyjmowanie łapówek i nielegalne operacje biznesowe.

Żona Zhou Yongkanga, Jia Xiaoye, była dziennikarka państwowej telewizji, usłyszała w tym samym sądzie wyrok dziewięciu lat pozbawienia wolności. Ma też zapłacić grzywnę wysokości 1 mln juanów (150 tys. USD).

Według państwowej telewizji CCTV Zhou Bin i Jia Xiayoe powiedzieli w sądzie, że nie będą się odwoływać.

Zhou Yongkang w latach 2002-2007 jako szef resortu bezpieczeństwa publicznego kierował chińskim aparatem policyjnym, a w latach 2007-2012 był jednym z dziewięciu członków najwyższego partyjnego gremium decyzyjnego - Stałego Komitetu Biura Politycznego.

W ubiegłym roku za korupcję ukarano w Chinach prawie 300 tys. wysokich rangą urzędników.

Prezydent Xi prowadzi kampanię "przeciw ekstrawagancji, marnotrawstwu publicznych funduszy i niepożądanym zachowaniom w pracy", deklarując rozprawienie się z frustrującą społeczeństwo korupcją i rozrzutnością urzędników państwowych. Walkę z korupcją ogłoszono we wszystkich sektorach, w tym armii, która wcześniej była całkowicie nietykalna. (PAP)

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki