REKLAMA

Chińczycy z mniejszym apetytem na złoto

2020-01-21 11:20
publikacja
2020-01-21 11:20
Chińczycy z mniejszym apetytem na złoto
Chińczycy z mniejszym apetytem na złoto
fot. sevenke / / Shutterstock

Gwałtowny wzrost cen złota przy równoczesnym obniżeniu tempa wzrostu dochodów zaowocował spadkiem apetytu Chińczyków na złoto. W ubiegłym roku konsumpcja królewskiego metalu spadła za Murem o 13 proc., ale i tak pozostała najwyższa na świecie.

W 2019 r. konsumpcja złota w Chinach skurczyła się o 12,91 proc. do 1002,78 tony - poinformowała China Gold Association. Był to najniższy wynik od 2016 r.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych China Gold Assosiation

Za ponad dwie trzecie konsumpcji (676 ton) za Murem odpowiadały zakupy złotej biżuterii. 226 ton nabyto w formie sztabek i monet, a 101 ton - złota przemysłowego. We wszystkich kategoriach zanotowano spadki względem 2018 r. Aż o 27 proc. załamała się sprzedaż złotych monet i sztabek.

Przyczyn spadku apetytu Chińczyków na złoto można się doszukiwać w:

Chińskie dane co prawda nieco różnią się od publikowanych przez Światową Radę Złota, ale nie na tyle, by móc domniemywać, że Państwo Środka straciło w ubiegłym roku miano największego nabywcy złota na świecie. Drugie w rankingu Indie w pierwszych trzech kwartałach skonsumowały niespełna 500 ton. Dwa najludniejsze kraje świata wyraźnie dominują pod względem łącznych zakupów nad resztą, ale pod względem ilości metalu "na głowę" pozostają daleko w tyle m.in. za krajami Zatoki Perskiej, Austrią i Niemcami czy Szwajcarią i Singapurem, gdzie w złoto mogą się zaopatrywać również obcokrajowcy.

Rezerwy złota zwiększał Ludowy Bank Chin - w 2019 r. nabył blisko 100 ton i miał w skarbcu ok. 1950 t.

W 2019 r. spadła produkcja złota w Państwie Środka - o 5,2 proc. do 380 ton. Podobnie jak w przypadku konsumpcji Chiny utrzymały jednak pozycję globalnego lidera. Są nim już od kilkunastu lat.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sel
Jeżeli kupują tylko 1000 ton rocznie to mają już ponad połowę złota na świecie..
and00
Z czego się produkuje złoto?
W średniowieczu próbowano z ołowiu, ale nie wyszło
Widać Chińczycy rozwiązali ten problem
Ciekawe tylko z czego produkują ołów?
karbinadel
Przetwarzają energię zużywaną na pisanie głupot w internecie. Jej zasoby są niewyczerpane
karbinadel
Wszyscy zapominają, że Chony to kraj socjalistyczny, a w każdym kraju socjalistycznym istnieje tzw. drugi obieg. To, że mniej złota kupuje się oficjalnie oznacza wiec najprawdopodobniej to, że zwiększyła się szara strefa, albo i zupełnie czarna :) W Polsce jest zresztą tak samo, więcej złota obywatele kupują na lewo Wszyscy zapominają, że Chony to kraj socjalistyczny, a w każdym kraju socjalistycznym istnieje tzw. drugi obieg. To, że mniej złota kupuje się oficjalnie oznacza wiec najprawdopodobniej to, że zwiększyła się szara strefa, albo i zupełnie czarna :) W Polsce jest zresztą tak samo, więcej złota obywatele kupują na lewo (choćby za zachodnią i południową granicą) niż w oficjalnej sieci
mirko
To miałem na myśli tylko nie umiałem tego ubrać w słowa ,dobrze napisane
open_mind
Czekamy na cenne i wartościowe komentarze takich klaunów złośliwców jak np. „antydonald, sharkhunter” Przecież tyle mają do powiedzenia! W ogóle to całe zło na świecie swój początek ma od takich właśnie elementów którym tak w zasadzie nie wiadomo o co chodzi jak tylko o to że maja puste kieszenie i kombinują Czekamy na cenne i wartościowe komentarze takich klaunów złośliwców jak np. „antydonald, sharkhunter” Przecież tyle mają do powiedzenia! W ogóle to całe zło na świecie swój początek ma od takich właśnie elementów którym tak w zasadzie nie wiadomo o co chodzi jak tylko o to że maja puste kieszenie i kombinują jak przygarnąć cudze dobro.
borejko
dziwne, ze partia zakazuje kupowania złota.
a niby tacy mądrzy, maja wycyckać zachód kupójąc zółte

Czas kapitalistycznych chin pod wodza komunistów mija, teraz marksizm leninizm wraca do łask i jak przetłumaczył facebook S....hole przestawia wajchę na komunizm. To oznacza militaryzm i znów podboje terytorialne
dziwne, ze partia zakazuje kupowania złota.
a niby tacy mądrzy, maja wycyckać zachód kupójąc zółte

Czas kapitalistycznych chin pod wodza komunistów mija, teraz marksizm leninizm wraca do łask i jak przetłumaczył facebook S....hole przestawia wajchę na komunizm. To oznacza militaryzm i znów podboje terytorialne (chiny obecnie są największe w całej swojej historii i zagrabiły tak wielkie tereny i drenuje podbite narody) ale słaba ekonomia.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki