REKLAMA

Chiny: policja walczy z prostytucją i ujawnia dane klientów

2020-11-21 06:46
publikacja
2020-11-21 06:46
fot. Kim Kyung-Hoon / FORUM

Policja w chińskim mieście Changsha stosuje nową metodę walki z prostytucją: upokarza przyłapane na niej osoby, informując o występku ich rodziny, sąsiadów i pracodawców. Taktyka wywołała ożywioną dyskusję oraz obawy o prywatność i piętnowanie krewnych.

O sprawie zrobiło się głośno, gdy do sieci trafiło zdjęcie jednego z obwieszczeń, jakie lokalna policja rozkleiła na osiedlu Shangmaocheng w dzielnicy Yuelu w Changshy, stolicy prowincji Hunan – przekazał portal Supchina.

„By poważnie rozprawić się z nielegalnymi działaniami, takimi jak prostytucja, hazard i narkotyki, prostytutki i ich klienci będą teraz się mierzyli z nową, dodatkową karą – ich występki będą ujawniane ich pracodawcom, osiedlom mieszkaniowym i członkom rodzin” – napisano.

Kampania ma sprawić, że potencjalni klienci domów publicznych „dwa razy pomyślą”, zanim oddadzą się temu „nieprzyzwoitemu zachowaniu” – powiedział dziennikarzom osiedlowy sekretarz partii Peng Manqun.

Miejscowy policjant Tan Bo oświadczył z kolei, że groźba tej dodatkowej kary przypomina prostytutkom i ich klientom, jak bardzo ich zachowanie „szkodzi ich reputacji i harmonii rodzinnej”. Jego zdaniem strategia przyniosła już zadowalające rezultaty i cieszy się poparciem mieszkańców.

Nową taktykę poparło w komentarzach również wielu internautów, ale w sieci pojawiły się też głosy krytyczne. Niektórzy zwracają uwagę, że ujawnianie informacji o wykroczeniach może również zrujnować życie niewinnym osobom z bliskiego otoczenia sprawców wykroczeń.

„Ta praktyka to piętnowanie bez uwzględnienia szkód wyrządzonych innym. Członkowie rodziny sprawców będą musieli do końca życia wstydzić się czegoś, czego nie zrobili” – napisał jeden z użytkowników sieci Weibo, chińskiego odpowiednika Twittera.

Portal Sohu ocenia w komentarzu, że działanie policji nie wynika z zapisów prawa. Nie jest również uzasadnione, ponieważ tego rodzaju upokorzenie może w najgorszym przypadku oznaczać „społeczną śmierć” danej osoby. „Można powiedzieć, że ta praktyka jest ostrzejsza niż areszt i grzywny. Ktoś karany w ten sposób płaci za swoje przewinienie zbyt wysoką cenę” – pisze portal.

Chińskie prawo zakazuje stręczycielstwa i świadczenia usług seksualnych, a także korzystania z nich. W większości wypadków działania te uznawane są za wykroczenia i karane grzywnami albo krótkoterminowym aresztem. W przypadku aresztu organy bezpieczeństwa publicznego są zobowiązanie do powiadomienia krewnych, ale zatrzymani mogą teoretycznie uchylić się od podania ich kontaktów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jes
A u nas dostawcy nieletnich dla polityków pisu giną w więzieniach. To znaczy popełniają "samobójstwa".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaja
Ucz sie od chinskich przyjacól,
oni do tego 8 000 lat dochodzili

Jesli pros szkodzi (komus), oni nie robia afery
A jesli maja twoje dane ?
Wez dowód od kumpla - pracownika
jes
ajajwajek, już niedługo centrala z Moskwy każe źle pisać o Chinach. Już was podgryzają. Niedługo to Chiny, a nawet Turcja przyniosą wam miru mir :)
jas2
Bardzo dobry, skuteczny i niekosztowny pomysł.
Jeśli ktoś uważa, że prostytucja to nic złego, to niech się nie ukrywa.
xiven
ludzie sami są sobie winni że się piętnują, dziś powyżywają się na kimś ku uciesze władzy, jutro władza poszczuje innych ludzi na ciebie, powodu nie przewidzisz

chiny to obrzydliwe społeczeństwo
marszalek2020
Ale z epidemią sobie poradzili. Nie muszą płacić miliardów na zasiłki zamykanych firm.
Masz jakiś lepszy pomysł na głupotę części społeczeństwa, która roznosi chorobę nie licząc się z miliardowymi kosztami, które musimy ponosić?
xiven odpowiada marszalek2020
nic mi nie wiadomo żeby na świecie działy się jakieś śmiercionośne epidemie
jes odpowiada marszalek2020
Przekaz z Chin niczemu nie ustępuje naszemu przekazowi z TVP.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki