REKLAMA

Chiny: partia komunistyczna żąda większej lojalności sektora prywatnego

2020-09-16 13:02
publikacja
2020-09-16 13:02
fot. Xie Huanchi / ZUMA Press

Rządząca Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zażądała od sektora prywatnego, aby okazywał jej większą lojalność w związku z narastającymi wyzwaniami gospodarczymi – wynika z wytycznych opublikowanych we wtorek wieczorem na stronie internetowej chińskiego rządu.

W ostatnich latach przywódca ChRL Xi Jinping wielokrotnie zapewniał o wsparciu rządu dla sektora prywatnego, tymczasem władze zwiększały kontrolę nad przedsiębiorstwami prywatnymi m.in. poprzez przejmowanie udziałów w firmach niepaństwowych i tworzenie w nich komórek partyjnych – zauważa agencja Reutera.

Partia opublikowała szereg wytycznych dotyczących politycznego aspektu funkcjonowania sektora prywatnego, uzasadniając to wyzwaniami i rosnącą różnorodnością wartości i interesów pośród przedsiębiorców. Powinni oni „utrzymywać wysoki stopień spójności z Komitetem Centralnym partii w kwestiach stanowiska politycznego, kierunków, zasad i ścieżek politycznych” – napisano.

Należy „zwiększyć siłę przewodnictwa ideologicznego”, aby wytworzyć „szeregi osobistości biznesowych sektora prywatnego, godnych zaufania i użytecznych w momentach krytycznych” – dodano. Firmy prywatne wezwano do udziału w reformach przedsiębiorstw państwowych i lansowanej przez władze globalnej Inicjatywie Pasa i Szlaku.

Komentatorzy zwracają uwagę, że firmy prywatne w Chinach borykają się obecnie z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Pandemia i narastający konflikt ze Stanami Zjednoczonymi dodatkowo nasiliły wśród przedsiębiorców obawy dotyczące ich statusu politycznego – ocenił cytowany przez agencję Reutera wykładowca chińskiego i wschodnioazjatyckiego biznesu z londyńskiego King’s College, Xin Sun.

„W rezultacie wśród wielu właścicieli firm prywatnych zmniejszyła się pewność co do perspektyw gospodarczych Chin, a przypuszczalnie również przyszłości rządów komunistycznych. (…) Jednocześnie partia wciąż potrzebuje wkładu od sektora prywatnego, szczególnie w tak trudnych czasach, w wielu obszarach gospodarczych i politycznych” – ocenił Sun.(PAP)

anb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki