Chiny otwierają szybkie koleje. 32 trasy w jeden dzień

Podczas gdy Polacy śledzą burzliwe losy Pendolino, Chińczycy w jeden dzień otwierają 32 nowe połączenia kolejowe dużych prędkości.

Z Szanghaju do Guilin Chińczycy dojadą z kolei w 9 godzin (fot. chuyu / Thinkstock)Jak informuje portal Shanghaiist.com - drogę dzielącą Szanghaj i Guangzhou (1780 km) pociąg chińskiego przewoźnika kolejowego ma teraz pokonywać w 6 godzin i 51 minut. Wcześniej trasa ta zajmowała 16 godzin. Z Szanghaju do Guilin Chińczycy dojadą z kolei w 9 godzin. Dotychczas było to 19 godzin. Podróżni z Szanghaju dojadą też m.in. do Harbin, Shenzen i Lhasy.

Bilety na podróż Szanghaj-Guangzhou w klasie biznesowej mają wynosić 2500 juanów, czyli ok. 1359 złotych. Bilety w pierwszej i drugiej klasie to koszt odpowiednio 1300 i 800 juanów (707 i 435 złotych).

Chiny to kraj o największej siatce połączeń kolejowych dużych prędkości. Łączna długość linii kolejowych to niemal 15,5 tysiąca kilometrów. Najdłuższe połączenie to trasa Pekin-Guangzhou o długości 2298 km. W Chinach jeździ też najszybszy pociąg świata – Shanghai Maglev Train, który osiąga prędkość 430 km/h.

Na poniższej mapy widać planowaną przez Chińczyków mapę połączeń kolejowych wysokiej szybkości w 2020 r.

(Wikipedia.org)

O ile budowa nowych tras kolejowych w swoim kraju idzie Chińczykom bardzo dobrze, tak w ostatnim czasie problemem są zamówienia z innych krajów. W bieżącym roku miały miejsce dwa unieważnienia zleceń dla Chin na wykonanie linii kolejowych – w Meksyku i  Tajlandii. Oficjalnie oba kontrakty zostały unieważnione ze względów wewnętrznych, aczkolwiek niektórzy sądzą, że może to też świadczyć o niezrozumieniu zagranicznych rynków przez Chińczyków.

Marcin Surowski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pinokio

a gdzie planowana pekin- moskwa.

! Odpowiedz
2 0 ~doogroo

Z Chengdu jedzie sie do Lhasy 48h, a nie 24 z Beijingu. Takia małą nieścisłość...

! Odpowiedz
1 10 ~ed

Jechalem w tym roku pociagiem na trasie Pekin-Szanghaj. 1317 km, czas przejazu - nieco ponad 4 godziny... Daleko jestesmy w tyle, daleko....

! Odpowiedz
4 10 ~knp

I będziemy dopóki będzie tutaj socjalizm

! Odpowiedz
1 1 ~pinokio odpowiada ~knp

przeciez chiny sa komunistyczne tak pisze koszerna.

! Odpowiedz
2 12 ~Voytek

Miałem okazję jechać 5 lat temu i naprawdę jeżeli chodzi o kolej to my jesteśmy 3 światem.Dworce kolejowe są większe i lepiej zorganizowane niż nasze port lotniczy Chopina.

! Odpowiedz
35 0 ~bbbbb

I kogo bedzie stac na bilety jak pracuja za miske ryżu?

! Odpowiedz
0 27 ~AM

Uwierz mi, że chciałbyś zarabiać tyle ile zarabiają mieszkańcy tych metropolii:)

! Odpowiedz
0 12 ~nowchina

Miało być "Teraz Polska" a jest "Teraz Chiny" http://newtimes.pl/teraz-chiny-wejscie-smoka-czy-to-nowy-hegemon/...a o tej "misce ryżu" - nie wiadomo czy śmiać się czy płakać nad zacofaniem rodaków.

! Odpowiedz
0 7 ~bbbbbaran

Oni tam mają kapitalizm głąbie. Za miskę ryżu to pracowali 30 lat temu kiedy w ich kraju, tak jak u nas teraz - panował galopujący socjalizm.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil