REKLAMA

Chiny nałożyły cła na 128 amerykańskich towarów

2018-04-02 02:31, akt.2018-04-03 07:17
publikacja
2018-04-02 02:31
aktualizacja
2018-04-03 07:17

Chiński resort handlu ogłosił objęcie 128 amerykańskich towarów cłami sięgającymi 25 proc. Postanowienie o nałożeniu taryf wejdzie w życie w poniedziałek. Jest to odpowiedź na restrykcje celne wprowadzane przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

fot. Thomas Peter / / FORUM

Restrykcje handlowe wprowadzone przez władze w Pekinie wobec USA dotyczą takich towarów jak mrożona wieprzowina, wino, a także niektóre owoce oraz orzechy. Chiny odpowiedzą proporcjonalnie, jeśli Stany Zjednoczone ogłoszą listę chińskich produktów objętych dodatkowymi stawkami celnymi. Poinformował dziś o tym chiński ambasador w USA Cui Tiankai.

Jak wskazuje Reuters, wprowadzone cła pokrywają się z ogłoszoną 23 marca listą, którą opublikował chiński resort handlu. W 2017 roku wartość chińskiego importu towarów z tej listy wyniosła ok. 3 mld USD. Stanowiłoby to mniej niż 2 proc. całkowitego importu z USA do Chin, wycenianego na 153,9 mld USD.

Lektura spisu ogłoszonego 23 marca wskazuje, że Chiny rozważały m.in. wprowadzenie 25-procentowej taryfy na importowaną z USA wieprzowinę i złom aluminiowy. Druga lista towarów, na której znalazły się m.in. wino, jabłka, alkohol etylowy i stalowe rury, miała być objęta podatkiem 15-procentowym.

Według chińskiego ministerstwa cła na amerykańskie towary pomogą zrównoważyć straty, jakie chińscy producenci poniosą w związku z taryfami nałożonymi wcześniej przez administrację USA na stal i aluminium. Ministerstwo wezwało Waszyngton do renegocjacji taryf.

Trump wielokrotnie zarzucał Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które jego zdaniem przyczyniły się do olbrzymiego deficytu USA w wymianie z ChRL. W ubiegłym roku wyniósł on według Pekinu 275,8 mld USD, a według Waszyngtonu 375,2 mld USD.

Zgodnie z rozporządzeniem Trumpa w marcu wprowadzone zostały cła na importowaną do USA stal i aluminium, co uderzyło tylko częściowo w Chiny, które odpowiadały w ubiegłym roku za niecałe 3 proc. importowanej przez USA stali.

Prezydent USA Donald Trump zamierza jednak ukarać Chiny także innymi cłami i sankcjami za nieuczciwe - jego zdaniem - praktyki handlowe.

Chińscy inwestorzy będą napotykać większe ograniczenia przy inwestowaniu w Stanach Zjednoczonych i w tamtejsze przedsiębiorstwa - poinformował 21 marca nowojorski dziennik "Wall Street Journal", powołując się na wypowiedzi osób biorących udział w planowaniu amerykańskich kar wobec chińskich podmiotów prawnych.

Odwetowe cła i kary na chińskich eksporterów nie wejdą w życie od razu. Zwłoka w podjęciu przez władze USA planowanych restrykcji - wobec chińskich eksporterów ma pozwolić na ustalenie podczas konsultacji z amerykańskim biznesem, które produkty importowane z Chin do USA powinny być objęte nowymi sankcjami i jaka powinna być wysokość odwetowych ceł.

Cła i ograniczenia inwestycyjne, w sprawie których Trump podpisał już memorandum, mają być dla Pekinu karą za zmuszanie amerykańskich firm działających w Chinach do tworzenia joint-ventures z lokalnymi partnerami i przekazywania im swojej technologii. Do wchodzenia w takie spółki zobowiązane są m.in. operujące w tym kraju zagraniczne firmy oferujące usługi chmurowe (cloud computing) i producenci samochodów, przy czym ich udziały ograniczone są do 50 proc. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
talmud
czas pokazac chinskim braciom gdzie jest ich miejsce :):)

skad w Polsce jest tylu "domowych analitykow" ? czy oni tak jak krzychu zlotowiesci uzywaja krysztalowej kuli :):)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antonicaracal
Przecież to koncerny z USA przed laty przeniosły miejsca pracy do Chin.
Taniej było produkować samochody, lodówki, telewizory i komputery w Chinach i te
tanio wytworzone produkty drogo sprzedawać w USA ...
Amerykańscy miliarderzy, wielkie koncerny nie interesowały się swoim społeczeństwem,
Miliony ludzi pozbawiono
Przecież to koncerny z USA przed laty przeniosły miejsca pracy do Chin.
Taniej było produkować samochody, lodówki, telewizory i komputery w Chinach i te
tanio wytworzone produkty drogo sprzedawać w USA ...
Amerykańscy miliarderzy, wielkie koncerny nie interesowały się swoim społeczeństwem,
Miliony ludzi pozbawiono bez skrupułów pracy, domów opieki społecznej !
Teraz nagle nastało otrzeźwienie ? GUZIK !
Kto w to uwierzy ? Tylko ciemniacy ! Zaczęło się straszenie i szukanie drani !
I co ? A no znaleziono w Korei w EU, w Moskwie i nagle wartość koncernów zbrojeniowych poszła w górę jak ,szalona .... Frajerzy kupują jak wariaci rakietki, bombowce i zaczyna się KONIUNKTURA ...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jkendy
Zawywszy, że USA eksportuje za 100 mld a importuje za ponad 500 to w tej wojnie Chinczycy są na przegranej pozycji od samego początku.
pkc
zaczną sprzedawać obligacje USA, już teraz nie kupuja makulatury, to cios w szczeke
xiven
a proponowanych artykułach na dole prezydent chin i kim dzong un podają sobie ręke gdy w międzyczasie ameryka swoją głupkowatą polityką próbuje zrobić na złość obu

ten Trump jest strasznie głupkowaty, jest wielkim zawodem dla ameryki
antonicaracal
Ciemny lud to kupił... kupił to co w internecie klepał i klepał ...
antonicaracal
Świetna decyzja Chin !
Tramp myślał,że może tak sobie dowolnie kombinować ?
Chociaż czy ten gość potrafi myśleć ???
Niech się zabierze zabudowę muru z Meksykiem. Pielgrzymi z Gwatemali są już w drodze ...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki