REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Chiny krytykują Australię za unieważnienie umów Inicjatywy Pasa i Szlaku

2021-04-22 14:11
publikacja
2021-04-22 14:11
Chiny krytykują Australię za unieważnienie umów Inicjatywy Pasa i Szlaku
Chiny krytykują Australię za unieważnienie umów Inicjatywy Pasa i Szlaku
fot. Mohammad Ismail / / Reuters

Władze Chin potępiły w czwartek rząd Australii za anulowanie dwóch umów zawartych przez stan Wiktoria w ramach lansowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku. Canberra musi „porzucić zimnowojenne myślenie i uprzedzenia ideologiczne” – oceniło chińskie MSZ.

Rzecznik MSZ Wang Wenbin wezwał australijskie władze, aby „natychmiast naprawiły swój błąd i zmieniły kurs”, by uniknąć „dalszego pogorszenia napiętych już relacji chińsko-australijskich”. Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia działań w tej sprawie – dodał Wang na briefingu w Pekinie.

Premier Australii Scott Morrison powiedział wcześniej dziennikarzom, że rząd federalny unieważnił umowy stanowe, ponieważ były one niezgodne z polityką zagraniczną kraju. Wyraził przy tym poparcie dla idei „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” oraz świata „ceniącego wolność”.

Szefowa australijskiego MSZ Marise Payne zapewniła, że decyzja „nie jest wymierzona w żaden kraj”. Minister obrony Peter Dutton zasugerował natomiast, że umowy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku wykorzystywane są „w celach propagandowych”.

Inicjatywa Pasa i Szlaku lansowana jest jako główny element polityki zagranicznej przywódcy ChRL Xi Jinpinga. Jej podstawowym założeniem jest finansowanie, budowa i modernizacja morskich i lądowych korytarzy transportowych łączących Chiny ze światem.

Relacje chińsko-australijskie są obecnie bardzo napięte i pogorszyły się między innymi w związku z apelami rządu Morrisona o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie genezy pandemii koronawirusa, który został po raz pierwszy wykryty w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku.

Pekin wprowadził w ubiegłym roku formalne i nieformalne ograniczenia dotyczące importu do Chin australijskich towarów, w tym węgla, jęczmienia, wołowiny, wina i drewna. Działania te powszechnie uznano za motywowane politycznie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki