REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Chiny kontra kasyna. Król hazardu dla VIP-ów podejrzany o pranie pieniędzy

2021-12-04 12:00
publikacja
2021-12-04 12:00
Chiny kontra kasyna. Król hazardu dla VIP-ów podejrzany o pranie pieniędzy
Chiny kontra kasyna. Król hazardu dla VIP-ów podejrzany o pranie pieniędzy
fot. Sean Hsu / / Shutterstock

Magnat hazardowy Alvin Chau, określany jako król wycieczek do kasyn dla VIP-ów, jest jedną z 11 osób zatrzymanych przez policję w Makau pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i organizacji nielegalnego hazardu ponadgranicznego – podał portal Caixin.

Według obserwatorów aresztowanie Chaua oznacza początek nowej ery, w której chińskie władze będą miały „zero tolerancji” dla promowania hazardu w Chinach kontynentalnych, gdzie jest on zakazany we wszystkich formach za wyjątkiem państwowej loterii.

Na wieść o zatrzymaniu Chaua i 10 innych osób związanych z branżą hazardową ceny akcji największych operatorów kasyn w Makau spadły nawet o 10 proc.

47-letni Chau jest dyrektorem wykonawczym i największym udziałowcem firmy Suncity Group Holdings, która zajmuje się organizacją wycieczek do kasyn dla VIP-ów. Został zatrzymany w niedzielę i jest podejrzany o udział w organizacji hazardu ponadgranicznego – przekazały media w Makau.

Według chińskiego portalu Caixin Suncity jest najbardziej znanym i największym podmiotem na rynku wycieczek hazardowych dla VIP-ów, dysponującym co najmniej 40-procentowym udziałem w tym rynku. Według niektórych szacunków działalność Chaua odpowiadała za czwartą część obrotów z gier hazardowych w Makau.

Nakaz aresztowania Chaua wydały również władze w Chinach. Policja w mieście Wenzhou na wschodzie kraju twierdzi, że oferował gry hazardowe w Chinach kontynentalnych, a kierowana przez niego grupa przestępcza zatrudniała 12 tys. agentów i umożliwiła hazard 80 tys. graczy.

Bogaci gracze przybywający głównie z Chin kontynentalnych stanowili ważne źródło dochodów dla kasyn w Makau. W 2013 roku, w szczytowym okresie dla branży hazardowej w tym mieście, segment VIP generował obroty rzędu 238,5 mld patacas (29,7 mld USD) i stanowił dwie trzecie wszystkich obrotów z gier hazardowych – przypomina Caixin.

Chińskie władze zaostrzyły w ostatnich latach kampanię przeciwko nielegalnemu hazardowi oraz odpływowi kapitału za granicę. Zaczęły też uważniej patrzeć na ręce organizatorom wycieczek do kasyn w Makau, jak również największym graczom, szczególnie tym z aparatu partyjnego i państwowego. W 2019 roku segment VIP odpowiadał już tylko za 15 proc. obrotów kasyn w Makau – wynika z danych korporacji Citigroup.

Z Kantonu Andrzej Borowiak 

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki