Chiny grożą Wielkiej Brytanii odwetem za ułatwienia dla Hongkończyków

2020-07-02 10:09
publikacja
2020-07-02 10:09
fot. Kaique Rocha / Pexels

Chińska ambasada w Londynie potępiła w czwartek zapowiedzi rządu Wielkiej Brytanii dotyczące możliwości osiedlenia się w tym kraju ok. 2,9 mln Hongkończyków. Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia środków odwetowych – napisano w komunikacie.

Rząd w Londynie skrytykował narzucenie Hongkongowi przez Pekin prawa o bezpieczeństwie państwowym, które według opozycji oznacza kres wolności i praworządności w tym dysponującym dotąd szerokim swobodami regionie ChRL. Według Londynu jest to „wyraźne i poważne” naruszenie wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku, dotyczącej zarządzania tym terytorium.

Brytyjskie MSZ zapowiedziało w związku z tym, że posiadacze zamorskiej narodowości brytyjskiej w Hongkongu będą mogli osiedlać się w Wielkiej Brytanii, a docelowo również uzyskać brytyjskie obywatelstwo. Według szacunków w regionie jest ok. 2,9 mln takich osób.

Takie posunięcie władz brytyjskich byłoby „naruszeniem ich własnego stanowiska i obietnic, jak również międzynarodowego prawa i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi” - ocenił niewymieniony z nazwiska rzecznik chińskiej ambasady w Londynie.

„Wzywamy stronę brytyjską, aby obiektywnie i sprawiedliwie oceniała prawo o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu, szanowała stanowisko i interesy Chin, zaprzestała wszelkich ingerencji w sprawy Hongkongu” - dodał rzecznik w komunikacie zamieszczonym na stronie ambasady.

Władze Wielkiej Brytanii przyznały azyl polityczny byłemu pracownikowi brytyjskiego konsulatu w Hongkongu Simonowi Chengowi, który w ubiegłym roku został aresztowany w Chinach kontynentalnych, gdy w Hongkongu trwały masowe prodemokratyczne protesty – podała w czwartek publiczna hongkońska stacja RTHK, powołując się na samego Chenga.

Cheng twierdził, że w areszcie w mieście Shenzhen przy granicy z Hongkongiem był torturowany przez chińską policję, która starała się wydobyć od niego informacje dotyczące protestów. Władze Chin kontynentalnych podawały natomiast, że został aresztowany za korzystanie z usług prostytutki, a jego prawa nie zostały naruszone.

Udzielanie pomocy Hongkończykom uciekającym z regionu po wprowadzeniu nowego prawa rozważają również władze Australii. W środę specjalne biuro pomocy dla takich osób uruchomił już Tajwan.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
mariusz2000
w ramach odwetu wyślą im 2.9 mld ludzi a nie miliona
tindala
W ramach odwetu powinni przestać posługiwać się angielskim. W mowie i piśmie. I odwołać do kraju wszystkich swoich studentów z angielskojęzycznych uczelni w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
jes
Jak również zaproponować obywatel GB obywatelstwo chińskie i preferencyjny system punktowy.
max50
Smutne że świat już zapomniał o Tybecie - za kilka chińskich błyskotek da się kupić zachodnie wartości.
ajwaj
A propos GB, oddala wlasnie zloto mld. $$$ biedujacych ludzi Venezuali,
wspól-baronowi prochów, gl. koksu
tzn. p-rezydenta CIA go-go guano. Wzruszajaca troska anglo-sasów
________________
""W sporze o rezerwy złota w Wenezueli przechowywane w Londynie Brytyjski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie. Zgodnie
A propos GB, oddala wlasnie zloto mld. $$$ biedujacych ludzi Venezuali,
wspól-baronowi prochów, gl. koksu
tzn. p-rezydenta CIA go-go guano. Wzruszajaca troska anglo-sasów
________________
""W sporze o rezerwy złota w Wenezueli przechowywane w Londynie Brytyjski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie. Zgodnie z orzeczeniem, samozwańczy, tymczasowy prezydent Guaido, wspierany przez Zachód, może dysponować skarbem.""

OK Portal niemiecki:
https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/505025/Britisches-Hoechstgericht-Venezuelas-Goldschatz-in-London-steht-selbsternanntem-Praesidenten-Guaido-zur-Verfuegung
spaceavenger
Przestana im wysylac swoje g*wniane produkty?
londonern
Odwetem? W sensie dadza brytyjczykom chinskie paszporty I mozliwosc pracy w chinskich sweat shopach? Nie moge doczekac. Juz widze te tlumy ciagnace do Szenzan zeby poskrecac srubki za pare jenow dziennie.
No I to tyle z odwetu jak by, tak ze tego...
blablak
Niektorzy by pojechali zalozyc firmy ale raczej nieliczni ;) Wiem, ze w CHRLD sa polskie firmy.
infinum
Dobry ruch ze strony UK, a Chiny to się już zaczynają lekko ośmieszać. Hurr durr paszporty dajo naszym niewolnikom, oburzające... no śmiech. Nic dziwnego, że dają, skoro Chiny totalitaryzmem stoją. Nie żeby Zachód był taki cukierkowy, ale jednak od zawsze można w nim więcej i to ludzi ciągnie jak magnes - tak było i będzie.

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki