REKLAMA

Chiny grożą USA odwetem za zaostrzenie przepisów wizowych

2020-05-11 14:49
publikacja
2020-05-11 14:49

Władze ChRL podejmą konieczne działania w reakcji na zaostrzenie przepisów wizowych wobec chińskich dziennikarzy w USA – oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ Chin Zhao Lijian. Działania Waszyngtonu określił jako „eskalację politycznych represji” wobec chińskich mediów.

fot. fukomuffin / / Shutterstock
Władze Stanów Zjednoczonych ograniczyły w ubiegłym tygodniu termin obowiązywania wiz wydawanych chińskim dziennikarzom do 90 dni, pozostawiając przy tym możliwość ich przedłużania. Tego rodzaju wizy nie są zwykle ograniczone czasowo i nie wymagają przedłużenia, o ile dany dziennikarz nie zmieni miejsca pracy – wyjaśnia agencja Reutera.

Zhao oświadczył na briefingu w Pekinie, że Chiny „są bardzo niezadowolone” z powodu decyzji Waszyngtonu i „stanowczo się jej sprzeciwiają”. „Żądamy od USA, aby natychmiast naprawiły swój błąd, a w przeciwnym razie Chiny nie będą miały innego wyjścia, niż podjęcie środków odwetowych” - powiedział.

Zarzucił również amerykańskim władzom „zimnowojenną mentalność” oraz „ciągłe nasilanie represji politycznych wobec chińskich mediów”. Jego zdaniem działania Waszyngtonu „poważnie zakłóciły normalną wymianę humanistyczną pomiędzy obu krajami”.

Spór o wizy to najnowsza odsłona trwającego od miesięcy konfliktu pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, dotyczącego wolności prasy i dostępu zagranicznych korespondentów. W marcu z Chin wydalono dziennikarzy trzech amerykańskich gazet, co było odwetem za uznanie przedstawicielstw pięciu państwowych chińskich mediów działających w USA za „misje zagraniczne” i ograniczenie dopuszczalnej liczby ich pracowników.

Wcześniej z Chin wyrzucono troje korespondentów dziennika „Wall Street Journal”. Decyzję uzasadniono niezadowoleniem z powodu opublikowanego przez tę gazetę komentarza na temat epidemii koronawirusa, w którym Chiny określono jako „prawdziwego chorego człowieka Azji”.

Stosunki amerykańsko-chińskie określane są obecnie jako najgorsze od dziesięcioleci. Oba kraje spierają się nie tylko na temat wolności mediów, ale również w sprawach handlowych oraz w kwestii pandemii koronawirusa, praw człowieka, antyrządowych protestów w Hongkongu, statusu Tajwanu i chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (22)

dodaj komentarz
lockdown
Zobaczymy, bo wizy sa narazie wstrzymane.
https://wizaserwis.pl/2020/wiza-do-chin/
pstrzezek
Niedawno CFO Daimlera (największym pojedynczym udziałowcem są Chiny) oficjalnie przepraszał władze w Pekinie za użycie cyctatu Dalejlamy

Władze NBA przepraszały za pracownika któtry popierał protesty w Hong Kongu. Jakby nie było, 100m abonentów mogło się ulotmić z dnia na dzień. Także można krytykować ale na koniec dnia Cena
Niedawno CFO Daimlera (największym pojedynczym udziałowcem są Chiny) oficjalnie przepraszał władze w Pekinie za użycie cyctatu Dalejlamy

Władze NBA przepraszały za pracownika któtry popierał protesty w Hong Kongu. Jakby nie było, 100m abonentów mogło się ulotmić z dnia na dzień. Także można krytykować ale na koniec dnia Cena Czyni Cuda.
and00
Dailmler
Procent udziałów wg podziału na inwestorów pochodzących z regionów:
Niemcy 30,5%
Europa, bez Niemiec 26,8%
USA 20,3%
Kuwejt 6,8%
Azja 12,0%
inni 3,6%[1]
[1] https://www.daimler.com/investors/share/shareholder-structure/
piotr12 odpowiada and00
nawet danych nie potrafisz przepisac widze a wypowiadasz sie na tematy dotyczace wloch i euro haha
ajwaj odpowiada piotr12
zrozumiale napisal
jak nie widzisz Caritas ci okulary dobierze
pstrzezek
Chiny sprytnie grają z Zachodem i to na własnych zasadach, a Zachód sam się na to zgadza. Bo pozwalają sobie wcisnąć chiński towar w każdej ilości a swojego EU i US nie sprzedadzą bo Xi broni rynku jak nikt inny. W efekcie największa gospodarka świata nie może sama sobie wyprodukować maseczki jednorazowej.

Więc czemu ten dobry
Chiny sprytnie grają z Zachodem i to na własnych zasadach, a Zachód sam się na to zgadza. Bo pozwalają sobie wcisnąć chiński towar w każdej ilości a swojego EU i US nie sprzedadzą bo Xi broni rynku jak nikt inny. W efekcie największa gospodarka świata nie może sama sobie wyprodukować maseczki jednorazowej.

Więc czemu ten dobry praworządny Zachód tak się daje? Bo małe chińskie rączki wyprodukują wszystko taniej. A jak jest taniej, to nawet opresyjny system nikomu nie przeszkadza. Hipokryzja level expert

talmud
nadszedł czas wielkiej konfrontacji.....niech zwycięzca rozpocznie nowa ere w dziejach ludzkości......
killgore
Można Chińczyków lubić albo nie, ale ich prezydent nigdy nie pozwoli się traktować jak lokaj za focię na fejsa przy biurku Trumpa.
ajwaj
Kal-boje jesze nie wszyscy kumaja, ze orkiestra gra w Azji.
Na przyklad BRICKS-T
Czasy kasy za friko z kolonii, handlu niewolnikami, rabunku narodów itd. minely

A jesli któs z ""wolnego swiata"" :) nie kuma, to sie bolesnie dowie
ajwaj
Praca BRICS (ew. Turcja)

Eksperci twierdzą, że potencjał gospodarczy Brazylii, Rosji, Indii i Chin jest taki, że do 2050 r. Mogą stać się czterema dominującymi gospodarkami. Tezę zaproponował ekspert Jim O'Neill. Kraje te zajmują ponad 25% ziemi na świecie, 40% ludności i mają łączny produkt krajowy brutto (PKB) w wysokości
Praca BRICS (ew. Turcja)

Eksperci twierdzą, że potencjał gospodarczy Brazylii, Rosji, Indii i Chin jest taki, że do 2050 r. Mogą stać się czterema dominującymi gospodarkami. Tezę zaproponował ekspert Jim O'Neill. Kraje te zajmują ponad 25% ziemi na świecie, 40% ludności i mają łączny produkt krajowy brutto (PKB) w wysokości 15,435 biliona dolarów. W prawie każdym porównaniu będą największym obiektem globalnym. Te cztery kraje należą do największych i najszybciej rozwijających się rynków wschodzących.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki