REKLAMA

Chiny biorą się za branżę finansową. Kolejny dygnitarz skazany na śmierć za łapówki

Agata Wojciechowska2023-09-13 08:25redaktor
publikacja
2023-09-13 08:25

Były prezes China Life Insurance Wang Bin został skazany na śmierć z dwuletnim odroczeniem - podaje BBC News, które dotarło do wyroku. W tym czasie kara może zostać zamieniona na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. To kolejny krok represji, jakim Pekin poddaje branżę finansową. 

Chiny biorą się za branżę finansową. Kolejny dygnitarz skazany na śmierć za łapówki
Chiny biorą się za branżę finansową. Kolejny dygnitarz skazany na śmierć za łapówki
fot. Shan_shan / / Shutterstock

Wang został uznany za winnego przyjęcia łapówek na kwotę 325 mln juanów (44,6 mln dolarów). Dodatkowo otrzymał wyrok roku więzienia za nielegalne ukrywanie 54,2 mln juanów w zagranicznych depozytach. 

Xi Jinping wziął na celownik branżę finansową, której wartość szacuje się na 60 bilionów dolarów, już dwa lata temu. Oto tylko najpoważniejsze przypadki:

  1. Lai Xiaoming, były prezes Huarong - jednej z największych firm zarządzających aktywami kontrolowanymi przez państwo, został stracony w 2021 roku po tym, gdy uznano go za winnego korupcji i bigamii.
  2. Hu Huaibang, były prezes Chińskiego Banku Rozwoju, został skazany w 2021 roku na dożywocie w sprawie o przekupstwo za kwotę 85,5 mln juanów.
  3. Bao Fan, znany bankier - miliarder i dyrektor naczelny China Renaissance Holdings, od czasu swojego zaginięcia w lutym tego roku  "współpracuje w dochodzeniu prowadzonym przez władze". 
  4. Liu Liange, szef partii Bank of China, jest podejrzanym w postępowaniu, które wszczęto w marcu tego roku. Pekin wystosował przeciwko niemu oskarżenie o "poważne naruszenie dyscypliny i prawa".
  5. Li Xiaopenga, były prezes państwowej firmy zarządzającej aktywami China Everbright Group, także jest podejrzanym. 
  6. Fan Yifei, zastępca prezesa banku centralnego w kraju, został w czerwcu aresztowany pod zarzutem przekupstwa. Śledztwo nadal się toczy, ale już został wydalony z partii komunistycznej. 
Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
xqwztsa
"uznany za winnego" - to nie znaczy winny. Po prostu potrzeba czasem sukcesu i wzięli niewinnego albo czymś podpadł (nie podzielił się lub skrytykował kogoś z władz, ew. obejrzał Kubusia Puchatka). Tam i tak wszyscy na stanowiskach to łapownicy. "Prezenty" w stylu złotych zegarków itp. to norma.
podatnik-
Przypominam, że Polsat założył kapuś! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych, został skazany na śmierć, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Przypominam, że Polsat założył kapuś! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych, został skazany na śmierć, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Chin Sun Lijun został skazany na karę śmierci za manipulacje giełdowe, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się z Akcjonariuszami Elektrimu?
roza_von_tusk
A u nas Bucholz zamiast siedzieć to jest dalej ekonomicznym guru mediów głównego ścieku.
no_comment
"...To kolejny krok represji..." jak wg Bankiera skazywanie przestępców to represje to zaczynam obawiać się o ten portal.
vinietune
To logika osoby menstruującej Agaty "Zamrażalki" Wojciechowskiej
po_co
Xi tak jak każdy dyktator obawia się o swoją władzę, a kto może mu ją odebrać w białych rękawiczkach?
Ludzie posiadający odpowiednie środki. W Chinach nie ma możliwości zbudowania prywatnego majątku bez udziału, wiedzy i poparcia władzy. Każda "prywatna" inwestycja wymaga namaszczenia i pozwolenia.

Xi dobrze
Xi tak jak każdy dyktator obawia się o swoją władzę, a kto może mu ją odebrać w białych rękawiczkach?
Ludzie posiadający odpowiednie środki. W Chinach nie ma możliwości zbudowania prywatnego majątku bez udziału, wiedzy i poparcia władzy. Każda "prywatna" inwestycja wymaga namaszczenia i pozwolenia.

Xi dobrze znał wszystkich tych ludzi ale dostrzegł w nich zagrożenie.
Stalin robił dokładnie to samo, Putin robi dokładnie to samo, wiec dlaczego miałoby nas dziwić, że Xi eliminuje ze swojego środowiska ludzi których uważa za zagrożenie?
kon_
u nas by obywateli brakło do pracy w urzedach!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jangcy
Tak samo wierzymy w niezawisłość sądów w Chinach jak i w uczciwość chinskich urzędników.
eobywatel odpowiada jangcy
Brawo brawo :) ktoś z ambasady ChRL zadzwonił do was?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki