REKLAMA

Chiny: Partia walczy z luksusami w zaświatach

2015-04-04 08:15
publikacja
2015-04-04 08:15
fot. Reuters / FORUM

W sobotę z okazji święta zmarłych - Qingming Jie - Chińczycy palą papierowe pieniądze i figurki przedstawiające luksusowe dobra, by symbolicznie przekazać je zmarłym przodkom. Rząd i podległe mu media walczą groźbą i kpinami z tym feudalnym zabobonem.

W święto zmarłych Chińczycy palą papierowe pieniądze
W święto zmarłych Chińczycy palą papierowe pieniądze (fot. Reuters / FORUM)

Według tradycyjnych chińskich wierzeń przebywający w zaświatach zmarli mają takie same potrzeby jak żywi, a ich rodziny muszą się troszczyć o ich zaspokajanie, by przodkowie się na nich nie gniewali. Chińczycy są z roku na rok coraz bogatsi, a przesyłane przez nich zmarłym symboliczne dobra również stają się coraz bardziej ekskluzywne. Są wśród nich limuzyny wraz z szoferami, luksusowe wille, prywatne odrzutowce, nowoczesna elektronika, a nawet dziewczęta do towarzystwa.

Podczas gdy w zaświatach rośnie stopa życia po życiu, na ziemi wciąż toczy się walka ideologiczna. Podległe rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) media już od kilku dni wyśmiewają "luksusowy" asortyment sklepów z rytualnymi figurkami, a organy ścigania zapowiadają surowe kary za handel takimi rekwizytami. Partia namawia do czczenia przodków w cywilizowany sposób.

Można "przesłać" zmarłym smartfona

Na przykład na jednym z tradycyjnych targów w Kantonie reporter lokalnego dziennika Xinxi Shibao wypatrzył papierowe figurki iPhone'a 6s - smartfona firmy Apple w wersji, która w rzeczywistości jeszcze nie weszła na rynek. W komplecie z telefonem można przesłać zmarłym - kabel, ładowarkę USB oraz kartę pamięci. Figurki prywatnych odrzutowców, które świetnie sprzedawały się w zeszłym roku, teraz tracą na popularności, ponieważ w 2014 roku było dużo katastrof lotniczych - powiedział gazecie jeden ze sprzedawców.

Jak poinformowała w ostatnich dniach pekińska straż miejska, w akcji na cmentarzu publicznym Babaoshan funkcjonariusze skonfiskowali setki przedmiotów związanych z feudalnymi zabobonami, w tym rytualne pieniądze i papierowe atrapy telewizorów HD, kart kredytowych, paszportów i innych dokumentów, markowych zegarków, samochodów oraz iPadów. Według strażników palenie figurek w Qingming Jie jest niecywilizowane, a w dodatku zanieczyszcza powietrze dymem.

Ludzie boją się przodków. Luksusowe dary to rodzaj duchowego przekupstwa, ofiarowywanego im, by się nie gniewali i nie sprowadzali pecha. W silnie hierarchicznym społeczeństwie chińskim przodkowie są traktowani równie poważnie jak wysokiej rangi politycy - wyjaśnił PAP kantoński dziennikarz He Renyuan, który często podejmuje tematy związane z folklorem.

Chińczycy mają w tradycyjnym kalendarzu kilka świąt związanych ze zmarłymi. Qingming Jie, co dosłownie oznacza Święto Czystej Jasności, jest bez wątpienia najważniejszym z nich. Obchodzone 15. dnia po równonocy wiosennej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Podobnym świętem jest przypadające na przełomie lata i jesieni Święto Głodnych Duchów. 15. dnia siódmego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego (a według niektórych wierzeń w całym tym miesiącu) otwierają się bramy zaświatów, a duchy błąkają się po świecie żywych, poszukując jedzenia i uciech. By ulżyć ich cierpieniom i uchronić się przed ich gniewem, zarówno buddyści, jak i taoiści odprawiają odpowiednie rytuały: modlą się za zmarłych oraz palą kadzidła, banknoty piekielne i inne dary. W przeciwieństwie do Qingming Jie, w czasie Święta Głodnych Duchów składa się hołd wszystkim zmarłym, a nie tylko przodkom.

Chińska społeczność katolicka - podobnie jak katolicy w Polsce i innych krajach europejskich - oddaje cześć zmarłym 1 listopada w czasie Dnia Wszystkich Świętych.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ksaj/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~endi
U nas jest podobny zwyczaj , różni się tylko tym iż kasę daje się bezpośrednio do ręki wielebnemu , a on zanosi modły za zmarłych ...
~mhm
„Podczas gdy w zaświatach rośnie stopa życia po życiu, na ziemi wciąż toczy się walka ideologiczna” :D
Świetnie napisany tekst, od razu widać, że przez profesjonalistę z PAP, a nie amatora z Bankiera.
~plazowicz
?? Ja po przeczytaniau nadal nie wiem czy oni palą samochody czy tylko jakieś figurki. I o co chodzi z tymi "dziewczętami do towrzystwa"? Jeden wielki chaos.
~mhm odpowiada ~plazowicz
Zalecam powrót do gimnazjum w celu nauki czytania ze zrozumieniem:
„Chińczycy palą *papierowe* pieniądze i figurki przedstawiające luksusowe dobra, by symbolicznie przekazać je zmarłym przodkom”
„przesyłane przez nich zmarłym *symboliczne* dobra również stają się coraz bardziej ekskluzywne. Są wśród nich
Zalecam powrót do gimnazjum w celu nauki czytania ze zrozumieniem:
„Chińczycy palą *papierowe* pieniądze i figurki przedstawiające luksusowe dobra, by symbolicznie przekazać je zmarłym przodkom”
„przesyłane przez nich zmarłym *symboliczne* dobra również stają się coraz bardziej ekskluzywne. Są wśród nich limuzyny [...] a nawet dziewczęta do towarzystwa”
„*papierowe* atrapy [...] samochodów”

Szczerze mówiąc, dla kogoś kto jest tak strasznym tępakiem, że nie potrafi zrozumieć tak prostego, jasno napisanego tekstu, trudno znaleźć miejsce we współczesnym społeczeństwie, miałbym więc jeszcze jedno zalecenie... ale zdaje się, że nakłanianie do samobójstwa jest przestępstwem, więc zalecać nie mogę...

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki