Chiny: Inicjatywa Pasa i Szlaku nie jest geopolitycznym narzędziem

Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) nie jest „narzędziem geopolitycznym” ani metodą wpędzania krajów w kryzys zadłużenia, ale Chiny są otwarte na sugestie dotyczące obaw związanych z tym projektem – oświadczył w piątek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

(fot. Zhang Xiaoliang / FORUM)

W przyszłym tygodniu w Pekinie odbędzie się forum Pasa i Szlaku z udziałem 37 szefów rządów i głów państw, w tym Rosji i Pakistanu, ale także Włoch, Austrii i Szwajcarii. USA, które krytycznie oceniają inicjatywę, wyślą na to wydarzenie tylko urzędników niskiego szczebla.

Lansowana przez Pekin inicjatywa zakłada finansowanie, budowę i modernizację połączeń logistycznych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki. Oficjalnie ma ona na celu stymulację handlu międzynarodowego, ale krytycy oceniają ją jako próbę zwiększenia chińskich wpływów na świecie i ryzyko wpędzania państw w pułapkę zadłużenia poprzez niezrównoważone projekty realizowane w nieprzejrzysty sposób.

Szczególną krytykę ze strony USA wzbudziła niedawna decyzja rządu Włoch o przystąpieniu do chińskiego projektu. Włochy są pierwszym krajem grupy G7, który formalnie poparł tę inicjatywę.

Szef chińskiego MSZ Wang Yi ocenił w piątek na konferencji prasowej, że BRI przynosi uczestniczącym w niej krajom realne korzyści. „Te partnerskie relacje nie są narzędziem geopolitycznym, lecz platformą współpracy” - powiedział.

Dodał, że inicjatywie nie należy przypinać etykiety „kryzysu zadłużenia”. „Oczywiście rozwój Pasa i Szlaku to proces. Nie można tego osiągnąć jednym posunięciem, ani uniknąć pewnych obaw w czasie tego procesu. Dlatego zachęcamy wszystkie strony, by czyniły konstruktywne sugestie” - zaznaczył Wang.

Liczba spodziewanych na tegorocznym forum przywódców państw jest wyższa niż podczas pierwszej takiej imprezy w 2017 roku. Wówczas do Pekinu przybyło 29 głów państw i szefów rządów. Według Wanga w tegorocznej edycji forum wezmą udział delegacje z ponad 150 państw.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ndz/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil