Chiny: 63 nowe przypadki Covid-19 i 56 zakażeń bezobjawowych

W Chinach kontynentalnych w ciągu poprzedniej doby potwierdzono 63 nowe przypadki Covid-19 oraz 56 nowych zakażeń bezobjawowych – poinformowała w czwartek państwowa komisja zdrowia. Z powodu choroby zmarło w środę kolejnych dwóch pacjentów.

(fot. Heo Ran / Reuters)

W 61 spośród 63 nowych „potwierdzonych przypadków” wirusa wykryto u osób, które powróciły lub przybyły niedawno z zagranicy. Dwie nowe infekcje lokalne odnotowano natomiast w prowincji Guangdong na południu Chin.

Łączna liczba przypadków Covid-19 potwierdzonych w Chinach kontynentalnych wzrosła do 81 865 – wynika z danych komisji. Nie wliczają się w to osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. Ogólnej liczby takich osób wykrytych od początku epidemii nie podano.

W środę w prowincji Hubei w środkowych Chinach zmarły kolejne dwie osoby zakażone wirusem. Łączny bilans zgonów w Chinach kontynentalnych wzrósł do 3335, a 77 370 zakażonych osób wyzdrowiało i wyszło ze szpitali – przekazała komisja.

Szczytowy okres epidemii skończył się w Chinach wiele tygodni temu, ale w kraju narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zakażeń. W Guangdongu cztery obszary ponownie podniosły niedawno poziom zagrożenia epidemicznego z niskiego na średni.

Są wśród nich dwie dzielnice miasta Kanton, stolicy tej prowincji i jednego z głównych ośrodków handlu międzynarodowego w Chinach. Według miejscowych mediów kilka przypadków zakażeń wykryto tam wśród członków społeczności afrykańskiej.

W środę chińskie władze zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa. Jednak tego samego dnia, w obawie o nawrót choroby, w mieście Suifenhe w prowincji Heilongjiang na północy kraju wprowadzono surowe ograniczenia wychodzenia z domów. Wcześniej w mieście wykryto kilkadziesiąt infekcji wśród Chińczyków, którzy powrócili z Moskwy przez Władywostok.

Chińskie władze zakazały niedawno wjazdu na terytorium kraju większości obcokrajowców. Nawet przed ogłoszeniem tej decyzji ok. 90 proc. infekcji przywleczonych wykrywano wśród powracających do kraju obywateli ChRL – informowało wówczas chińskie MSZ.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil