Chińskie linie Air China zainaugurowały loty do Polski

Chiński narodowy przewoźnik Air China zainaugurował w środę bezpośrednie loty do Polski. W pierwszym rejsie z Pekinu do Warszawy na pokładzie samolotu podróżowało ok. 200 osób.

(fot. KIM KYUNG-HOON / FORUM)

Airbus A330 wylądował na warszawskim lotnisku Chopina tuż po godzinie 7 rano. Lot trwał ponad 9,5 godziny.

- To bardzo ważny dzień w rozwoju relacji polsko-chińskich. Samolot Air China z pasażerami po raz pierwszy wylądował tutaj, w Warszawie. Jest to wymowne wydarzenie, ponieważ dzięki otwarciu połączenia Warszawa-Pekin, nasze relacje nabiorą tempa - powiedział ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian podczas uroczystej inauguracji połączenia na Lotniku Chopina.

Jak wyjaśnił, położenie geograficzne Polski jest bardzo korzystne i dla niej, i dla Chin, ponieważ nasz kraj leży na szlaku komunikacyjnym z Chin do Europy.

- Dzięki temu bezpośredniemu połączeniu zwiększy się przepływ osób podróżujących między naszymi krajami. Jestem pewien, że przyczyni się to do rozwoju przemysłu, ekonomii, finansów czy kultury. Wzrośnie też pozycja międzynarodowa Warszawy i Polski - ocenił ambasador Chińskiej Republiki Ludowej.

Wiceprezes Air China Hou Xulun, podkreślił, że rozkład lotów między Pekinem a Warszawą został tak ułożony, aby rejsy mogły się odbywać cztery razy w tygodniu. - Będziemy teraz latać na tej trasie w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Pasażerowie będą mogli dogodnie przesiadać się na loty m.in. do Japonii czy na inne kierunki azjatyckie - powiedział.

Także dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski podkreślił, że rozpoczęcie bezpośrednich lotów między Pekinem a Warszawą jest wielkim wydarzeniem nie tyło dla lotniska, ale też dla Polski.

- Nigdy wcześniej żaden chiński, ani nawet azjatycki przewoźnik nie oferował bezpośrednich lotów do Polski. To dla nas bardzo ważne, gdyż zależy nam, aby Warszawa zajmowała ważne miejsce na szlaku komunikacyjnym między Chinami a Europą -  powiedział Szpikowski.

Bezpośrednie rejsy z Warszawy do Pekinu wykonuje obecnie PLL LOT samolotem Boeing 787 Dreamliner. Przewoźnik lata obecnie na tej trasie trzy razy w tygodniu, ale planuje zwiększyć częstotliwość rejsów.

Air China to narodowe chińskie linie lotnicze z siedzibą w Pekinie. Na oficjalnej stronie przewoźnika można przeczytać, że jego flota samolotów to ok. 600 maszyn, głównie Boeingów i Airbusów, o średniej wieku 6,2 lat. Linia lata na 360 trasach, w tym 100 trasach międzynarodowych, oferuje połączenia do 174 miast w 40 krajach. Air China jest w sojuszu Star Alliance, do którego należy także PLL LOT.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. Od początku 2016 roku do końca sierpnia lotnisko obsłużyło już 8,35 mln pasażerów, co daje wzrost o 10 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W zeszłym roku z lotniska skorzystało w sumie ponad 11,2 mln pasażerów. (PAP)

aop/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Robol

Pekin to piękna metropolia. Mieszkanie tam kosztuje jakies 5 mln złotych. Bardzo duże i bardzo bogate miasto, jedno z najbogatszych na świecie. Najdłuższe metro na świecie. Polecam każdemu.

! Odpowiedz
1 0 ~niepelnosprawny_org

bardzo przenośne znaczenie lotu - z Chin do Polski, my nie Chinski kraj...

! Odpowiedz
3 0 ~bk2b

Białoruś odwraca się od Rosji...!!! Łukaszenka panicznie boi się swoich narodowców którzy walczyli w D () nbasie i teraz są gotowi w każdej chwili wrócić na Białoruś przeszkoleni i zaprawieni w boju.... Do akcji włączają się też USA które negocjują nowe pożyczki i umowy gospodarcze z tym Wschodnio Europejskim krajem.... Brawo Duda !!! Brawo PIS...!!! Polityka izolująca Moskwę której Polska jest jednym z głównych orędowników zaczyna przynosić efekty.... Putin dostał już ultimatum od Zachodu... Może sobie budować gigantyczną K () reę Płn bis, ze swoimi ziomalami na swoim terenie ale Białoruś , Ukrainę obwód Kaliningradzki i inne byłe republiki będzie musiał pozostawić w spokoju.... To nie przypadek że Ukraina spodziewa się zniesienia wiz do EU jeszcze tej jesieni... Dla Polski będzie to krótko trwały wstrząs bo albo pojawi się u nas jeszcze więcej Ukraińców albo ci którzy tutaj już są, wyjadą dalej do pracy na czarno do krajów zachodnich gdzie stawki są kilka razy większe ... Jednak nasz kraj nie ma innego wyjścia.... Obrona kolejnego kraju Białorusi , przed Rosja będzie automatycznym zabezpieczeniem Krajów Bałtyckich, Polski i Ukrainy przed przyszłymi uderzeniami z kierunku wschodniego z Moskwy... Wolna Białoruś i Ukraina spowoduje że Rosja stanie się krajem Azjatyckim i będzie zmuszona przenieść swoje interesy do Azji.... Tylko gdzie je przeniesie jeżeli Chiny chcą budować Jedwabny Szlak ... i będą naciskać Rosję spychając ją na Syberię.... Wszystko wskazuje na to co powiedział ostatnio Kwach... Rosja już niedługo zrezygnuje ze swojej imperialnej i agresywnej polityki i powoli wejdzie w struktury NATO i Unii Europejskiej.... Nie ma innego wyjścia.... 140 mln rozrzuconych na takim obszarze ludzi, to za mało aby utrzymać "mocarstwo" Ten kraj jest już stracony.... Jeżeli pójdzie na współpracę z USA i Zachodem może jeszcze obronić wiele swoich interesów. Jeżeli pójdzie w zaparte, .... przegra wszystko.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~yoyo

"wolna" Białoruś i Ukraina - chodzi że zadłużona w MFW a nie Moskwie? natomiast "agresywna" polityka Rosji to Krym i Donbas, a "pokojowa" to Irak, Afganistan, Syria, Egipt, Tunezja i cała arabska wiosna. Pomijam Palestynę.

! Odpowiedz
0 0 ~Jan

Nie,nie,nie Wasza Ekscelencjo.To raczej Chiny leżą na trasie z Polski na Daleki Wschód.

! Odpowiedz
0 5 ~PL

Warto by współpracować z Chinami w czasach kiedy wszyscy nas w koło chcą oszwabić!

! Odpowiedz
0 2 ~Strootman

Planuję za około 3 tygodnie lecieć Air China do Tokio - właśnie z przesiadką w Pekinie.
A330 to nie Dreamliner, ale chyba da się wytrzymać?

! Odpowiedz
0 2 ~Mel

Leciałem raz Lotem z Pekinu do Warszawy. Lot o tyle fajny że w połowie pusty i można było się wygodnie rozsiąść. Ciekawe czy Air China przyciągnie więcej pasażerów na tej trasie.

! Odpowiedz
0 0 ~ore

A ja leciałem dawno temu IL-62 na trasie Moskwa-Pekin-Moskwa i przezyłem :)
Na pokładzie bylo co prawda więcej załogi niz pasażerów ale za to jakie stewardessy ! :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil