REKLAMA

Chiński statek kosmiczny przycumował do modułu Tiangong 2

2016-10-19 05:33
publikacja
2016-10-19 05:33
Chiński statek kosmiczny przycumował do modułu Tiangong 2
Chiński statek kosmiczny przycumował do modułu Tiangong 2
fot. NASA / / FORUM

Statek kosmiczny Shenzhou 11 z dwoma astronautami na pokładzie przycumował do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2 - poinformowała w środę chińska agencja prasowa Xinhua.

Agencja Xinhua podkreśla, że manewr cumowania przebiegł bez najmniejszych problemów i wszystkie systemy działają właściwie.

Statek Shenzhou 11 wystartował w poniedziałek z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, około 1600 kilometrów na północny zachód od Pekinu, z misją dostarczenie załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2, który zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie zespół Tiangong 1.

Załoga spędzi w laboratorium kosmicznym Tiangong 2 ponad miesiąc, badając sprawność systemu oraz procesy związane ze średniookresowym przebywaniem w kosmosie. Astronauci będą też przeprowadzać i nadzorować eksperymenty naukowe, w tym medyczne. Ich zadaniem będzie również uzupełnienie paliwa.

Umieszczenie laboratorium Tiangong 2 (Niebiański Pałac) na orbicie planowano początkowo na koniec w 2016 roku. Moduł znajduje się na orbicie już od 15 września. Jest on przeznaczony do doświadczeń z udziałem załogowego statku kosmicznego oraz towarowego Tianzhou.

Eksperymenty te będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną.

W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.

W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a trzy lata później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ribik
Piszę się na następny lot

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki