REKLAMA

Chińska flota rozpoczęła wspólne manewry na wodach Kambodży

2023-03-20 12:19
publikacja
2023-03-20 12:19

Chiny i Kambodża prowadzą pierwsze wspólne manewry morskie na wodach kambodżańskich – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując resort obrony w Pekinie. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.

Chińska flota rozpoczęła wspólne manewry na wodach Kambodży
Chińska flota rozpoczęła wspólne manewry na wodach Kambodży
fot. Special Report CHINA-ARMY/NAVY REUTERS/Stringer / / Reuters

Ponad 200 oficerów i żołnierzy chińskiej armii, marynarki wojennej i jednostek połączonego wsparcia z południowego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) przybyło w ubiegłym tygodniu do Sihanoukville nad Zatoką Tajlandzką w Kambodży na manewry „Jin Long 2023” („Złoty Smok 2023”). Ćwiczenia mają potrwać do 8 kwietnia.

W niedzielę na kambodżańskich wodach ćwiczyły wspólnie dwa okręty marynarki wojennej Kambodży i jedna jednostka chińska – wynika z komunikatu resortu obrony w Pekinie.

W listopadzie 2022 roku chińskie MSZ przyznało, że Chiny pomagają Kambodży w modernizacji bazy marynarki wojennej Ream nad Zatoką Tajlandzką. Rzeczniczka resortu Mao Ning określiła to jako „normalną współpracę”.

Wcześniej dziennik „Washington Post” informował, powołując się na anonimowych urzędników zachodnich, że Chiny w tajemnicy budują w bazie Ream instalacje, mające służyć wyłącznie chińskiej marynarce wojennej. Oba kraje temu zaprzeczyły, a zaniepokojenie tą sprawą wyrażał prezydent USA Joe Biden.

Baza w Kambodży byłaby drugą zamorską bazą chińskiej marynarki wojennej i pierwszą w znaczącym z punktu widzenia strategicznego regionie Indo-Pacyfiku. Według źródeł „WP” jej budowa to element strategii Pekinu związanej z jego ambicjami, by stać się globalnym mocarstwem.(PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki