REKLAMA
WEBINAR

Chinom wojna jest na rękę. Rekordowy poziom handlu z Rosją

2023-06-07 10:55
publikacja
2023-06-07 10:55

Według danych Generalnej Administracji Celnej ChRL opublikowanych we środę obroty handlowe między Rosją a Chinami w maju osiągnęły rekordowy poziom 20,573 mld USD - podała we środę agencja AFP. Nie przedstawiono danych w podziale na sektory gospodarki.

Chinom wojna jest na rękę. Rekordowy poziom handlu z Rosją
Chinom wojna jest na rękę. Rekordowy poziom handlu z Rosją
fot. SPUTNIK / / Reuters

Nowo opublikowane dane celne pokazują, że wolumen chińskiego importu z Rosji wyniósł w maju 11,305 mld USD, a eksport do Rosji 9,268 mld USD.

Handel z Rosją uległ wzmocnieniu w przeciwieństwie do globalnego handlu zagranicznego Chin, który w maju skurczył się o 7,5 proc. rok do roku, przerywając dwumiesięczną passę wzrostu, podczas gdy import skurczył się o 4,5 proc. - wynika z danych celnych.

Od stycznia do maja 2023 r. chińsko-rosyjska wymiana handlowa wyniosła 93,806 mld USD, co oznacza wzrost o 40,7 proc. r/r.

Chiny są największym partnerem handlowym Rosji. Handel między oboma państwami osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom 190 mld USD - wynika z chińskich danych celnych.

Podczas marcowego szczytu chiński przywódca Xi Jinping i rosyjski prezydent Władimir Putin zobowiązali się do zwiększenia wymiany handlowej do 200 mld USD dolarów do końca 2023 r., podkreślając swoje partnerstwo "bez granic".(PAP)

krp/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (14)

dodaj komentarz
darius19
sporo dobrze znanych trolli sie pojawilo. Rosja - bandycki kraj azjatycki. I niech w Azji zostana. Chinska smycz sie zaciesni. Niedlugo Putler zaprosi Xi na loda?
mkk6999
Bez sensu z wojna,
robia dobre interesy i tyle,Chiny sa weglowodorach np. LPG,
w drodze pólnocnej, biora spozywke i wiele wiecej
prs
Kiedy bezpieka wezmie "cara"?..lol..

Wiemy co robia ruSSkie z tymi ktorzy przegrywaja wojne..
prawda_
A tymczasem w nowoczesnej EU wprowadza sie kolejne dyrektywy utrudniajace handel, rozwoj gospodarki i ogranicza sie prawa obywateli. I to wszystko w imie ekologii i dobra obywatela!
innowierca
powtorze, ze Chiny nie zamierzaja najezdzac na ruskich, tylko wykorzystac Rosje, jako takiego satelite, do pobudzania gospodarki(Ksiezyc-Ziemia), co widac.
Te dziwne opinie na forum, a nawet sugerowane w publikacjach, ze przejma, napadna Rosje, to jakis belkot naszej propagandy. Dla Chin, Rosja to supermarket z gotowymi produktami
powtorze, ze Chiny nie zamierzaja najezdzac na ruskich, tylko wykorzystac Rosje, jako takiego satelite, do pobudzania gospodarki(Ksiezyc-Ziemia), co widac.
Te dziwne opinie na forum, a nawet sugerowane w publikacjach, ze przejma, napadna Rosje, to jakis belkot naszej propagandy. Dla Chin, Rosja to supermarket z gotowymi produktami za pol ceny. To sojusznicy. Wiem, przykre dla nas, ale po co sie oklamywac. Przeciez pamietamy wypowiedzi roznych ekspertow, think tankow z poczatku wojny, jak to zaraz bedzie koniec, co dadza sankcje, jak to Chiny nie wspopracuja z Rosja...... :), a z czasem fakty i tak wyszly na wierzch.Ta wojna trwa i sa kraje, ktory na niej zyskuja.Wczesniej big-pharma, teraz zbrojeniowka.
tomitomi
Każda wojna jest komuś na rękę . BO po co się bić ,jak nic z tego nie ma !??
...mam nadzieję ,że i my Polacy , zarobimy na tym dzikim wschodzie !
Pomoc - pomocą , ale darmo nic nie ma !
abcx
Ciekawe jak to zostało wyliczone, przecież oni nie rozliczają się w USD, może to był 1 pies za 20 mld USD wymieniony na dwa koty każdy po 10 mld USD...
faramir_z_gondoru
Departament stanu USA podał, że w zeszłym roku obroty handlowe USA z Rosją były rekordowe, ale oczywiście to tylko Chinom wojna na rękę. Ach te niedobre Chiny.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki