REKLAMA
PIT 2023

Chaos w JSW. Związkowcy opublikowali porozumienie płacowe; zarząd spółki podtrzymuje dementi

2021-04-09 13:39
publikacja
2021-04-09 13:39

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej opublikowali w piątek w internecie porozumienie płacowe, zawarte - jak podali - w ubiegłym roku z ówczesnym zarządem spółki. Obecny zarząd firmy podtrzymuje, że "dokument nie był przedmiotem obrad zarządu i nie był przedmiotem raportu giełdowego spółki".

Chaos w JSW. Związkowcy opublikowali porozumienie płacowe; zarząd spółki podtrzymuje dementi
Chaos w JSW. Związkowcy opublikowali porozumienie płacowe; zarząd spółki podtrzymuje dementi
fot. Peter Andrews / / FORUM

O porozumieniu, które - według związkowców - podpisano w lutym zeszłego roku, poinformowały w czwartek trzy reprezentatywne organizacje związkowe z JSW, domagając się respektowania jego zapisów - podwyżki stawek płac zasadniczych w spółce o 4 proc. od początku marca zeszłego roku oraz wypłaty jednorazowej nagrody w wysokości od 2,7 do 3,5 tys. zł.

W odpowiedzi zarząd JSW oświadczył m.in., że "wezwie organizacje związkowe do przedłożenia dokumentu, na który się powołują, celem zapoznania się z jego treścią". Podkreślił przy tym, że dokument nie był przedmiotem obrad zarządu.

W piątek związkowcy opublikowali porozumienie w portalu społecznościowym. Pod nieopatrzonym datą dokumentem widnieją podpisy czterech związkowych liderów oraz dwóch członków zarządu spółki: prezesa Włodzimierza Hereźniaka (został odwołany ze stanowiska w styczniu br.) i wiceprezesa ds. ekonomicznych Radosława Załozińskiego (odwołanego w końcu marca br.). Na dokumencie nie ma pieczątek, jedynie odręczne podpisy sygnatariuszy.

W związku z oświadczeniem Zarządu JSW S.A. jakoby działanie Reprezentatywnych Organizacji Związkowych było próbą...

Posted by JSW Związki on Friday, April 9, 2021

Oprócz określenia wysokości ubiegłorocznych podwyżek w dokumencie ustalono również, że do 30 czerwca ub. roku ustalony zostanie termin wypłaty jednorazowej nagrody pieniężnej. Górnicy dołowi mieli dostać 3,5 tys. zł brutto, pracownicy zakładów przeróbki węgla 3 tys. zł, a pozostali pracownicy powierzchni 2,7 tys. zł. Ostatni punkt porozumienia stanowi, że wyczerpuje ono roszczenia płacowe zgłoszone przez związkowców w lutym zeszłego roku.

Rzecznik JSW Sławomir Starzyński, pytany w piątek przez PAP o autentyczność i ważność przedstawionego przez związkowców porozumienia, poinformował, że aktualność zachowuje czwartkowe oświadczenie spółki w tej sprawie. "Z punktu widzenia Zarządu JSW działanie reprezentatywnych organizacji związkowych należy uznać za próbę zainicjowania bezprzedmiotowego konfliktu społecznego. W opinii Zarządu JSW jest to wprowadzanie pracowników i opinii publicznej w błąd" - podano w oświadczeniu.

Zarząd jastrzębskiej spółki zapewnił, iż „pracuje nad możliwościami wszelkiej poprawy warunków pracy i płacy załogi JSW dostosowanych do zastanej przez nowy zarząd kondycji finansowej spółki”. W 2021 rok – jak poinformowała w czwartek PAP spółka – JSW zakłada podwyżkę o wskaźnik inflacji, wprowadzoną od połowy tego roku.

„Obecny zarząd JSW SA pracuje nad planem techniczno-ekonomicznym, który będzie lada chwila przyjmowany przez spółkę. W planie tym zarząd założył podwyżki płac na poziomie inflacji od lipca 2021 r., z uwzględnieniem zapisów wynikających z umów z instytucjami finansowymi” – oświadczyła w czwartek jastrzębska spółka.

Związkowcy określili w piątek czwartkowe oświadczenie zarządu jako "kolejną manipulację i próbę wprowadzanie pracowników (...) firmy oraz opinii publicznej w błąd przez zarząd JSW".

"Oczywiście, że dokument ten (porozumienie płacowe - PAP) był przedmiotem obrad zarządu, bo został on podpisany przez zarząd zgodnie z obowiązującym prawem i zgodnie z tym prawem powinien być zrealizowany" - oświadczyli przedstawiciele reprezentatywnych związków w stanowisku opublikowanym w portalu społecznościowym.

"Przekazywanie przez zarząd JSW SA nieprawdziwych informacji do załóg i opinii publicznej wzorem lat 2009-2015 jest manipulacją zarządu, który nie chce ponosić odpowiedzialności za swoje zobowiązania. Realizacja tego porozumienia będzie papierkiem lakmusowym obecnego zarządu, czy słowa o poprawie warunków pracy i płacy załogi to rzeczywistość czy kolejna deklaracja bez pokrycia" - napisali związkowcy, którzy dali zarządowi JSW tydzień na oficjalne odniesienie się do postulatu realizacji porozumienia płacowego.

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW, roku w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. W 2020 r. ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmniejszyły się o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 rok stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł. Nowa prezes Barbara Piontek zapowiedziała program oszczędnościowy, który jednak – jak podkreśliła – nie dotknie wynagrodzeń pracowników ani nie spowoduje redukcji miejsc pracy. W końcu marca JSW przedłużyła gwarancje zatrudnienia dla ponad 22-tysięcznej załogi o kolejne 10 lat.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
magrick
Związki powinny się już wycofać , żałosne działania, firmy spółki jednym słowem konflikt interesu. Związki nie stoją za ludźmi, za zwykłymi pracownikami związki chcą rządzić , to walka o układ i możliwości. Spółka sukcesywnie „rozbierana” i dzielona między swoich. A teraz kiedy w Zarządzie zasiada kompetentna w końcu osoba związki Związki powinny się już wycofać , żałosne działania, firmy spółki jednym słowem konflikt interesu. Związki nie stoją za ludźmi, za zwykłymi pracownikami związki chcą rządzić , to walka o układ i możliwości. Spółka sukcesywnie „rozbierana” i dzielona między swoich. A teraz kiedy w Zarządzie zasiada kompetentna w końcu osoba związki maja ból dupy i nie umieją się z tym pogodzić, ze ktoś może w końcu pomóc Spółce no ale cóż może to by oznaczało koniec rządów Związków i stad ten płacz i zgrzytanie zębów. Związki tak ale na zewnątrz - robicie coś dla pracowników zostajecie , nie działacie wypadacie! Ale nie mylcie swojej roli z ochrona stanowiska pracowniczego i wypracowywanie godnych, rozsądnych i możliwych wynagrodzeń z Zarządzaniem Spółka.
428ustka
zwykly robol musi przepracowac 50lat skladkowych no to tyle
no_comment
Jedyny program oszczędnościowy jaki będzie w JSW to oszczędzanie wszystkich podatników żeby górnicy mieli nagrody, czternastki, deputaty, wczasy oraz gwarancje, że tak będzie przez następną dekadę czy dwie a potem syta odprawa i emeryturka niezależnie czy węgiel będzie do czegokolwiek potrzebny czy nie.
demeryt_69
Socialismo o muerte!

Aj-waj, to by pomyślał, że stare motto Fidela nabierze nowego życia w tym rozmodlonym skansenie dzięki parciu do władzy w wykonaniu żoliborskiego Chazara - szalom!

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki