REKLAMA

Ceny złota biją rekordy

2020-04-14 11:54
publikacja
2020-04-14 11:54
FORUM

Dolarowe ceny złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 7 lat. W Polsce notowania królewskiego metalu biją historyczne rekordy, przy czym fizyczne sztabki i monety są znacznie droższe, niż wynikałoby to z notowań na rynku finansowym.

We wtorek nocy kurs kontraktów terminowych na złoto sięgnął 1784,45 dolarów za uncję trojańską i tym samym był najwyższy od października 2012 roku. Od początku roku złoto w USD zyskało ponad 15%. Teraz najpoważniejszym oporem jest linia 1800 USD/oz. – powyżej tego poziomu złoto było notowane jedynie w sierpniu i wrześniu 2011 roku.

/ Bankier.pl

Rosnące notowania złota są efektem bezprecedensowego załamania gospodarczego wywołanego decyzjami rządów, które zamykając gospodarkę usiłowały spowolnić epidemię chińskiego koronawirusa. Lęki inwestorów budzi nie tylko skala rozpoczętej recesji, ale też odpowiedź  rządów i banków centralnych, które postanowiły „zadrukować” kryzys. Tylko przez ostatnie kilka tygodni amerykańska Rezerwa Federalna „dodrukowała” dwa biliony dolarów, co budzi obawy o przyszłą siłę nabywczą dolara i innych „papierowych” walut.

O ile dolarowe rekordy z września 2011 roku wciąż pozostają niepobite, to ze względu na relatywną siłę amerykańskiej waluty inwestorzy ze strefy euro czy z Polski za królewski metal płacą rekordowo wysokie kwoty. We wtorek uncja złota po raz pierwszy w historii była wyceniana na 7200 złotych.

Ale to tylko cena teoretyczna, wynikająca z przeliczenia notowań nowojorskich kontraktów terminowych po bieżącym kursie USD/PLN. Faktyczne ceny złotych sztabek i monet od kilku tygodni są zdecydowanie wyższe. Ceny popularnych jednouncjowych monet bulionowych w Polsce zaczynają się teraz od ok. 8400 zł, a zdarzają się też oferty przekraczające 9000 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (53)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rimet1
Jakoś bankier nie pisze ile to Glapiński zarobił dla Polski kupując 100 ton złota po 1200 dolców, a teraz jest po 1770. Za to jutro będzie artykuł, że Glapiński kupił o 2 maseczki za dużo z państwowej kasy.
xxpp
Zarobi jak sprzeda. Na razie to wartość księgowa.
Oczywiście, to bardzo dobrze, że kupił.
Bankierzy centralni wiedza więcej niż my i ten zakup jest powiazany z nowym rozdaniem, czy też nową światową walutą, której pojawienie sie jest kwestią czasu.. To dlatego wiele krajów zrobiło w 2018-19 zakupy i sprowadziło
Zarobi jak sprzeda. Na razie to wartość księgowa.
Oczywiście, to bardzo dobrze, że kupił.
Bankierzy centralni wiedza więcej niż my i ten zakup jest powiazany z nowym rozdaniem, czy też nową światową walutą, której pojawienie sie jest kwestią czasu.. To dlatego wiele krajów zrobiło w 2018-19 zakupy i sprowadziło metal na swój teren.
open_mind odpowiada xxpp
Ja w tym czasie też szczęśliwie kupiłem i bankier.pl o mnie nie pisze. Przecież trzeba być ślepcem aby nie wiedzieć jak postępować w obecnym okresie w dziedzinie metali szlachetnych, za to ja jestem minusowa-ny i wytykany jako naganiacz na „blachę” O Glapińskim nikt tak się nie wyraził.
zbyszek_
dzis rajd jest na PL=f na platynie.
znawca_wszystkiego
Na platynie to jest rajd od 12 lat. Regularnie w dół. I się nie skończy dopoki nie zbankrutują kopalnie w PRA i anglo platinum przejmie je za dolara.
zbyszek_ odpowiada znawca_wszystkiego
ja obstawiam ze platyna wsrod PM to jak wegiel w energetyce obecnie, i obstawiam ze wegiel w energetyce to cos jak spolki tytoniowe w 80latach.

Moze sie przejade na pozycjach. Ale obecnie tak mysle.
open_mind
Giełdy świata wprost eksplodują I to jest to miejsce gdzie wali dodruk pełna rurą To jest ta inflacja. A złoto - złoto jest dla zuchwałych, wszystko w temacie. Ps. Linie wycieczkowe USA twierdzą, że rezerwacje na 2021 wzrosły o 40%, pomimo przerażającej serii epidemii na pokładzie. Czy Amerykanie naprawdę są tacy Giełdy świata wprost eksplodują I to jest to miejsce gdzie wali dodruk pełna rurą To jest ta inflacja. A złoto - złoto jest dla zuchwałych, wszystko w temacie. Ps. Linie wycieczkowe USA twierdzą, że rezerwacje na 2021 wzrosły o 40%, pomimo przerażającej serii epidemii na pokładzie. Czy Amerykanie naprawdę są tacy głupi?
open_mind
„MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy): Światową gospodarkę czeka najgłębszy kryzys od lat 30. ubiegłego stulecia” Sądząc po gwałtownych wzrostach na giełdach to chyba największy rozkwit, dodatkowo z drukarkami plujące kasiora w każdej ilości! Jak nic zrobili „literówkę”.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki