REKLAMA

Analiza ARP: Spadek zużycia węgla i rosnące zapasy wśród przyczyn malejących cen

2019-06-10 15:39
publikacja
2019-06-10 15:39

Spadek konsumpcji węgla w Europie do rekordowo niskiego poziomu, rosnące zapasy tego surowca w europejskich portach oraz wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych to główne czynniki decydujące w maju br. o spadku spotowych cen węgla w Europie – wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.

fot. / / YAY Foto

Katowicki oddział Agencji monitoruje międzynarodowy rynek węgla i sytuację w polskim górnictwie, publikując swoje analizy w prowadzonym przez ARP portalu Polski Rynek Węgla.

Z przedstawionego w poniedziałek opracowania wynika, że spadające systematycznie od ośmiu miesięcy międzynarodowe ceny węgla energetycznego stopniowo zbliżają się w Europie do uznawanego za krytyczny poziomu 50 USD za tonę, choć jeszcze go nie przekroczyły.

W europejskich portach rosną zapasy węgla, które są już ok. 45 proc. większe od średniego poziomu z lat 2015-2018. „Na przestrzeni maja wzrosły one o około 400 tys. ton i osiągnęły poziom 7,1 mln ton. Jednocześnie znalazły się na najwyższym poziomie od początku kwietnia” – wskazują analitycy katowickiego oddziału ARP.

Tygodniowy indeks CIF ARA (obrazujący ceny węgla w portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) w pierwszym notowaniu maja wyniósł 58,38 USD za tonę węgla energetycznego o określonych parametrach, wobec ostatniego notowania tego indeksu na poziomie 53,88 USD za tonę.

„Co prawda ceny nie przekroczyły jeszcze krytycznego poziomu 50 USD za tonę, niemniej prognozy co do produkcji energii z węgla w Niemczech są mało optymistyczne” – czytamy w opracowaniu, którego autorzy prognozują możliwy dalszy spadek cen węgla. Według analityków, w trzecim kwartale tego roku bardziej konkurencyjne pozostaną elektrownie gazowe.

Z danych wynika, że w maju br. całkowita produkcja energii w kluczowych dla rynku Niemczech obniżyła się do 36,79 terawatogodzin, z czego z węgla wyprodukowano 21 terawatogodzin – o 28 gigawatogodzin mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Mniejsza była także produkcja energii z węgla brunatnego, zauważalnie wzrosła zaś produkcja ze źródeł gazowych i odnawialnych.

O słabych perspektywach dla węgla w regionie Europy Zachodniej świadczą również – jak wskazują eksperci ARP - spadające ceny węgla rosyjskiego dostarczanego do portów północnych. W ostatnim tygodniu maja ceny surowca rosyjskiego kierowanego do Europy osiągnęły w bałtyckich portach najniższy w tym roku poziom 48,08 USD za tonę.

„W wyniku tego niektórzy rosyjscy producenci ograniczyli swoja produkcję i dostawy do portów północnych aby zmniejszyć straty” – czytamy w raporcie.

Przedstawiciele Agencji oceniają, iż na międzynarodowym rynku węgla tegoroczny maj charakteryzował się dużą rozpiętością cenową w poszczególnych częściach świata. „O ile aktywność eksporterów w obszarze Azji-Pacyfiku - mimo względnego wyciszenia podyktowanego głównie niepewnością nabywców chińskich - pozostawała na stabilnym poziomie, to sytuacja na rynku Atlantyku nie pozostawiała złudzeń co do dalszego pogłębienia spadkowego trendu cenowego” – uważają analitycy.

Zdecydowanie zmniejszony popyt w obszarze Atlantyku zmusił kolumbijskich eksporterów węgla - tradycyjnie dostawcę surowca na rynek europejski - do przekierowania swoich dostaw na obszar Azji-Pacyfiku. Surowiec kolumbijski jest obecnie najtańszy od września 2016 r. W końcu maja również tygodniowy indeks FOB RB w RPA obniżył się do najniższego od połowy 2016 r. poziomu i wyniósł 60,29 USD za tonę.

Mimo dużo słabszego popytu na węgiel australijski w obszarze Azji-Pacyfiku, ceny tego surowca utrzymują poziom znacznie wyższy w porównaniu do cen benchmarkowych w pozostałych terminalach, a jednocześnie dynamika ich spadku nie jest tak znacząca jak w europejskich portach ARA czy w RB w RPA.

Polskie kwietniowe (nie ma jeszcze danych za maj – PAP) indeksy cen węgla energetycznego w przeliczeniu na warunki portów ARA w kwietniu br. wyniosły 79,75 USD za tonę dla węgla przeznaczonego do energetyki oraz 85,67 USD za tonę dla węgla na rynek ciepłowniczy.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jasiek2017
Jak cena JSW spadnie do poziomu sprzed kilku lat czyli 8-10 zl mozna kupowac akcje
jasiek2017
PiS to szkodliwa organizacja przestepcza korumpujaca Solidarnosc itd w zamian za spokoj na ulicach. Podnoszace do absurdalnych wysokosci pensje gornicze + deputaty+emerytury gornicze. I my za to placimy drogim ogrzewaniem czy pradem.
trooper
Energia nie stanieje, węgiel tanieje, ale certyfikaty CO2 coraz droższe to się wyrównuje. Niedługo pomimo spadających cen węgla i tak nie będzie opłacało się juz palić, bo certy co2 przekroczą koszt OZE
histeryk
Ceny węgla w Polsce rosną. Już są wyższe niż 260 zł za tonę. To efekt chodzenia na pasku związkowców z Solidarności i generalnie centralistycznego (komunistycznego) podejścia do gospodarki. A jeszcze w 2016 r., dzięki realizacji programu restrukturyzacji napisanego przez poprzedni rząd, cena węgla nie przekraczała Ceny węgla w Polsce rosną. Już są wyższe niż 260 zł za tonę. To efekt chodzenia na pasku związkowców z Solidarności i generalnie centralistycznego (komunistycznego) podejścia do gospodarki. A jeszcze w 2016 r., dzięki realizacji programu restrukturyzacji napisanego przez poprzedni rząd, cena węgla nie przekraczała 190 zł za tonę...
fakty odpowiada histeryk
Dodaj do tego, że PIS dał PGG
fakty odpowiada histeryk
Dodaj do tego, że PIS dał 3,5 mld złotych ze spółek energetycznych na restrukturyzację kopalń nowo powstałej PGG. Efekt tego taki, że 3,5 mld nie ma, inwestycji nie ma, ceny węgla rosną wbrew cenom na świecie, górnicy są najlepiej opłacaną grupą w Polsce, ceny prądu wystrzelą do góry o 50 % w przyszłym roku, Dodaj do tego, że PIS dał 3,5 mld złotych ze spółek energetycznych na restrukturyzację kopalń nowo powstałej PGG. Efekt tego taki, że 3,5 mld nie ma, inwestycji nie ma, ceny węgla rosną wbrew cenom na świecie, górnicy są najlepiej opłacaną grupą w Polsce, ceny prądu wystrzelą do góry o 50 % w przyszłym roku, a spółki energetyczne szorują po dnie wydrenowane z kapitału przez górników. Tak wygląda polityka PIS.
pluto85md
Tymczasem z danych za kwiecien wynika, ze cena wegla wzrosla r/r do okolic 260 zl (67-68$). Polska sie oderwala od rzeczywistosci.

https://m.bankier.pl/wiadomosc/W-kwietniu-wzrosly-krajowe-ceny-wegla-7682455.html
trooper
U nas wągiel drogi bo trza kopalniom pomagać
ajwaj
Super :)
To energia w PISa-PL stanieje

Sorry, tak se pozartowalem
--__hubert__---__--__--__--__-
Ajwaj wy Rosjanie nie powinniśmy cie się cieszyć , mniej sprzedacie tego w Europie mniej kopiejek zarobicie. Nie uczyli na kursach GRU ?

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki