Ceny prądu rosną i to nie tylko w Polsce. W przyszłym roku z rachunków za energię elektryczną zniknie jedna z opłat. Urząd Regulacji Energetyki wprowadził zerową stawkę opłaty OZE, która ma obowiązywać w całym 2023 roku. Obecnie do miesięcznych rozliczeń za prąd doliczana jest opłata w wysokości 90 groszy za MWh.


Rosnące ceny prądu mogą spędzać sen z powiek. Samorządy masowo wprowadzają oszczędności. Natomiast pomimo sprzyjających warunków pogodowych sumy na rachunkach za energię elektryczną są wyższe niż w poprzednich latach.
W 2023 r. z rachunku za energię elektryczną zniknie jedna opłata. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował o obniżeniu stawki opłaty OZE. W przyszłym roku obowiązywać będzie zerowa stawka - poinformował URE w komunikacie prasowym. W 2022 r. opłata OZE wynosiła 0,90 zł za MWh.
Czy obniżka stawki OZE z 90 groszy do zera wpłynie w znaczący sposób na kwotę do zapłaty widniejącą na rachunku za prąd? W zależności od zużycia energii elektrycznej opłata może wahać się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych miesięcznie w przypadku dwuosobowej rodziny, wynika z analizy Bankier.pl.
"Na obniżenie stawki opłaty OZE do poziomu zerowego w 2023 roku miało wpływ kilka czynników. Kluczowym było kształtowanie się indeksu TGeBase na Towarowej Giełdzie Energii na poziomie przewyższającym nie tylko ceny ofertowe, lecz okresowo także referencyjne. Taka sytuacja przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia, jakie jest wypłacane wytwórcom przez Zarządcę Rozliczeń"- podaje URE w komunikacie.
Opłata OZE została wprowadzona w 2015 roku. Ma stanowić wsparcie dla wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE i wynika z funkcjonowania w Polsce mechanizmów, które pomagają zapewnić odpowiednio wysoki udział „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym – podkreśla Urząd i wskazuje, że dotyczy to aukcyjnego systemu wsparcia oraz systemach taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) i dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in-premium).W przyszłości opłata ta będzie wspierać także wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych.
Jak odczytywać rachunek za prąd?
Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy
Dominika Florek