REKLAMA

URE likwiduje jedną z opłat. Rachunek za prąd będzie niższy. O ile?

2022-11-30 09:05
publikacja
2022-11-30 09:05

Ceny prądu rosną i to nie tylko w Polsce. W przyszłym roku z rachunków za energię elektryczną zniknie jedna z opłat. Urząd Regulacji Energetyki wprowadził zerową stawkę opłaty OZE, która ma obowiązywać w całym 2023 roku. Obecnie do miesięcznych rozliczeń za prąd doliczana jest opłata w wysokości 90 groszy za MWh. 

URE likwiduje jedną z opłat. Rachunek za prąd będzie niższy. O ile?
URE likwiduje jedną z opłat. Rachunek za prąd będzie niższy. O ile?
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Rosnące ceny prądu mogą spędzać sen z powiek. Samorządy masowo wprowadzają oszczędności. Natomiast pomimo sprzyjających warunków pogodowych sumy na rachunkach za energię elektryczną są wyższe niż w poprzednich latach. 

W 2023 r. z rachunku za energię elektryczną zniknie jedna opłata. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował o obniżeniu stawki opłaty OZE. W przyszłym roku obowiązywać będzie zerowa stawka - poinformował URE w komunikacie prasowym. W 2022 r. opłata OZE wynosiła 0,90 zł za MWh.

Czy obniżka stawki OZE z 90 groszy do zera wpłynie w znaczący sposób na kwotę do zapłaty widniejącą na rachunku za prąd? W zależności od zużycia energii elektrycznej opłata może wahać się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych miesięcznie w przypadku dwuosobowej rodziny, wynika z analizy Bankier.pl. 

"Na obniżenie stawki opłaty OZE do poziomu zerowego w 2023 roku miało wpływ kilka czynników. Kluczowym było kształtowanie się indeksu TGeBase na Towarowej Giełdzie Energii na poziomie przewyższającym nie tylko ceny ofertowe, lecz okresowo także referencyjne. Taka sytuacja przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia, jakie jest wypłacane wytwórcom przez Zarządcę Rozliczeń"- podaje URE w komunikacie. 

Opłata OZE została wprowadzona w 2015 roku. Ma stanowić wsparcie dla wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE i wynika z funkcjonowania w Polsce mechanizmów, które pomagają zapewnić odpowiednio wysoki udział „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym – podkreśla Urząd i wskazuje, że dotyczy to aukcyjnego systemu wsparcia oraz systemach taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) i dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in-premium).W przyszłości opłata ta będzie wspierać także wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych. 

Jak odczytywać rachunek za prąd?

Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
baibina
Jakie 12 zł? Co ty masz? firme produkcyjną, tartak jakiś, ze 12 zł aż ci wyszło? Prądem wille ogrzewasz i basen? XD
szprotkafinansjery odpowiada baibina
12 zł rocznie :D
szprotkafinansjery odpowiada szprotkafinansjery
Edit - chociaż nie, to i tak nierealnie dużo.
set79 odpowiada baibina
Chyba chodzilo o 1,2
endes
Te 2-3 PLN będą mega pożywką ptopagandową dla zakłamanego premiera.
baibina
Wolacy sie na Matematyce, Fizyce, Ekonomii ani Energii Elektrycznej nie znają, więc wezmą to za dobrą monetę ze rządzący starają sie im obnizyć rachunki. Że srednia cena energii elektrycznej wynosi obecnie około 50-60 gr za 1 KWh to nawet nie wiedzą a ile jest mniejsze KWh od MWh to tez przekracza ich mozliwosci poznawcze zeby obliczyć Wolacy sie na Matematyce, Fizyce, Ekonomii ani Energii Elektrycznej nie znają, więc wezmą to za dobrą monetę ze rządzący starają sie im obnizyć rachunki. Że srednia cena energii elektrycznej wynosi obecnie około 50-60 gr za 1 KWh to nawet nie wiedzą a ile jest mniejsze KWh od MWh to tez przekracza ich mozliwosci poznawcze zeby obliczyć o ile im rząd "obniżył" rachunki.. No ale obniżył nie mozna powiedzieć! XD
wizytator
Opłat na rachunku to u nas dostatek. Nawet nikt nie zauważy. Tak samo jak by dodali kolejną opłatę od opłaty.
zenonn
Ludzkie panisko! Urząd ulży o 180 gr/ 2MWh. Za rok niecałe 2zł!
Rów wylizać w podziękowaniu wbijając najpierw kolec po samo gardło.
Kiedy rewolta, kiedy kartofel z ferajną zadynda jako ozdoba choinkowa?
Nigdy? To niech ciemny lud cierpi i zdycha powoli.
Fuj
rejent
świetna wiadomość!!
Ja zużywam rocznie w domu 1.200 kWh, zatem 0,90 zł *1,2*1,23 to... 1,33 zł na cały rok! A nie mówiłem, że to świetna wiadomość.

Bez URE i Pana Gawina nie byłoby mnie stać na zapłatę rachunku, natomiast po tej zmianie będzie mnie stać.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki