REKLAMA

Paliwa wciąż najdroższe od lat. Ale ceny w hurcie już spadły

2021-08-06 11:45
publikacja
2021-08-06 11:45
Paliwa wciąż najdroższe od lat. Ale ceny w hurcie już spadły
Paliwa wciąż najdroższe od lat. Ale ceny w hurcie już spadły
fot. Minerva Studio / / Shutterstock

Za nami kolejny tydzień stabilizacji cen paliw na poziomach niewiele niższych od historycznych rekordów. Pewną nadzieję na ulgę w portfelach kierowców dają obserwowane ostatnio obniżki w cennikach rafinerii.

W sierpień wkroczyliśmy z cenami paliw równie wysokimi co w drugiej połowie lipca. Przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95 w mijającym tygodniu pozostała bez zmian i wyniosła 5,72 zł/l – wynika z danych BM Reflex. To tylko o 17 gr/l poniżej nominalnego rekordu wszech czasów z kwietnia 2012 roku.

Już piąty tydzień z rzędu bez zmian pozostała średnia cena oleju napędowego, która utrzymała się na poziomie 5,42 zł/l. Przy czym są to przeciętne ceny dla całego kraju. Stawki na poszczególnych stacjach mogą się różnić między sobą nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.

W dalszym ciągu na stajach paliw jest bardzo drogo. Ceny benzyny są najwyższe od blisko 9 lat, a ON jest najdroższy od jesieni 2013 roku. Ponadto średnia cena Pb95 jest już o 30 gr/l wyższa niż oleju napędowego. Po raz ostatni tak dużą różnicę na korzyść „diesla” widzieliśmy ponad 5 lat temu.

Jest też znacznie drożej niż przed rokiem. Benzynę tankujemy średnio o 1,31 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,08 zł/l więcej, a autogaz o 67 gr/l więcej. Średnia cena tego ostatniego paliwa w pierwszym tygodniu sierpnia spadła o 5 gr/l po tym, jak w lipcu podskoczyła aż o 42 gr/l.

Istnieje jednak szansa, że w najbliższym czasie nie doświadczymy kolejnych podwyżek. A to dzięki zaobserwowanym w ostatnich dniach redukcji cen hurtowych. 6 sierpnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 515 zł/m3, czyli po ok. 5,55 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To o ok. 6 groszy na litrze mniej niż tydzień temu, lecz wciąż o 53 gr/l więcej niż pod koniec maja.

Jeszcze mocniej obniżyły się hurtowe ceny oleju napędowego, który w płockiej rafinerii oferowany jest po 4 234 zł/m3, a więc po 5,21 zł/l po doliczeniu VAT-u. W tym przypadku mówimy o spadku ceny hurtowej o 10 gr/l w ciągu tygodnia.

Paliwa są jednym z motorów wysokiej inflacji, która w lipcu sięgnęła w Polsce 5 proc. i była najwyższa od 10 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kategorii „paliwa” ceny są o 30 proc. wyższe niż rok temu. Koresponduje to z danymi przedstawionymi dziś przez BM Reflex.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lorelie
cytat "dla mnie po wyborach paliwo może być i po 7 zł" Donald Tusk
300_pala
Jarosław na konferencji z kanisyetkiem powiedział :
ertom
„Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności.” - Jarosław Kaczyński, 2011
stachsgh
I tak to za dobrze nie wygląda...
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki