REKLAMA

Ceny miodu wzrosły, a może być jeszcze drożej

2021-06-12 07:02
publikacja
2021-06-12 07:02
Ceny miodu wzrosły, a może być jeszcze drożej
Ceny miodu wzrosły, a może być jeszcze drożej
fot. Benyamin Bohlouli / / Unsplash

W woj. warmińsko-mazurskim pszczelarze wykręcają pierwsze w tym roku miody - wielokwiatowe i rzepakowe. Szef wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk powiedział PAP, że zbiory są dobre, ale należy się liczyć ze wzrostem cen miodu.

W warmińsko-mazurskich pasiekach trwają zbiory pierwszych w tym roku miodów - wielokwiatowych wiosennych i rzepakowych.

"Chłodna wiosna, zimny i deszczowy maj nie zaszkodziły pszczołom. Gdy buchnęło ciepło, owady nadrobiły zimne dni i zbiory miodu są przyzwoite" - powiedział PAP szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk. Dodał, że ponieważ wiosenne miody szybko się krystalizują, pszczelarze muszą je szybko zbierać. W przeciwnym razie miód skrystalizuje się w ramkach umieszczonych w ulach.

"Prawdziwe miody wiosenne muszą się krystalizować i to szybko. Taka jest ich właściwość i już. Jeśli miód podawany jako wiosenny jest tygodniami ciekły, to znaczy, że nie jest to miód prawdziwy" - powiedział PAP Zysk.

Po pierwszych wiosennych kwiatach i rzepakach w następnej kolejności pszczoły będą wytwarzały miód spadziowy. "W tym roku obserwujemy spadź na krzewach, drzewach, jest szansa na tego rodzaju miód. Następne będą akacje, choć niestety miód akacjowy na Warmii nie za bardzo się udaje" - powiedział Zysk.

Pszczelarze na Warmii sprzedają wiosenne miody w słoikach o pojemności 0,9 litra za 35 zł. To o 5 zł drożej niż przed rokiem. "Moim zdaniem kolejne miody będą sprzedawane za 40 zł za słoik, a niektóre nawet za 45 zł. Niestety bardzo wzrastają ceny sprzętu potrzebnego w pasiekach. Te narzędzia są stalowe, a jak wiadomo ceny stali szybko rosną. Rosną też ceny żywności, koszty utrzymania, a sprzedaż miodu jest częścią pracy pszczelarzy" - powiedział PAP Zysk.

W pasiekach na Warmii pszczelarze obserwują już pierwsze rójki rodzin pszczelich, tzn. matki wyprowadzają z ula część pszczół, by założyć nową pszczelą rodzinę. Pszczelarze łapią takich "uciekinierów" i osadzają w kolejnych ulach, by w ten sposób powiększyć pasiekę.

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (16)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Ale lokomotywy staniały !
jas2
Poważnie? Masz jakieś tajne dojścia? Bo metale podrożały i polscy dostawcy - chińscy zresztą także - znacznie podnieśli ceny. Jeśli więc jak masz możliwość kupna lokomotyw taniej niż rok czy dwa lata temu to daj namiar. Potrzebujemy parę sztuk.
the_mind_renewed odpowiada jas2
Na jaki rozstaw torów potrzebujesz?
jas2 odpowiada the_mind_renewed
Regulowany. Będą jeździć Jedwabnym Szlakiem.
po_co
Od ponad 10 lat płacę za dobry miód 40 zł za słoik 0,9L więc o czym my mówimy?
Chyba, że porównujemy cenę miodu hurt do ceny miodu sprzedawanego indywidualnie - wtedy na pewno cena nie wynosi 35 zł / L
jas2
Mogę załatwić tani miód z Bułgarii. Słonecznikowy i lawendowy.
koperytko
stali w ogóle się nie stosuje. pszczelarze sobie poradza - wiecej wyprodukują, czyli wiecej dodadza cukru. Jestem pszczelarzem amatorem - mam 4 ule ulokowane na łace z nawłocią w otoczeniu lasu z akacjami lipą klonem i jeziorem zarastajacym gdzie duzo jest wierzby. Cukier daje tylko wczesna wiosna i z ula mam około 15-20 stali w ogóle się nie stosuje. pszczelarze sobie poradza - wiecej wyprodukują, czyli wiecej dodadza cukru. Jestem pszczelarzem amatorem - mam 4 ule ulokowane na łace z nawłocią w otoczeniu lasu z akacjami lipą klonem i jeziorem zarastajacym gdzie duzo jest wierzby. Cukier daje tylko wczesna wiosna i z ula mam około 15-20 kg miodu rocznie. "Mistrzowie" w o wiele gorszym terenie potrafia wyciagnąć 40-60 kg miodu
jas2
"mam 4 ule ulokowane na łace z nawłocią"

Nawłoć to chwast inwazyjny a nie łąka.
masekrut555
Mfood mozna sobie n NCI kupić
stachsgh
I spuść to
https://www.youtube.com/watch?v=JrXeTvSyISM

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki