Ceny kart graficznych spadają. Kryptowaluciarze odpuścili graczom

Rynek kart graficznych najwyraźniej wraca powoli do normalności. Ceny sprzętu podbite przez kryptowalutowych górników w tym roku spadają, bo popyt skurczył się o 40 proc. – pisze serwis NotebookCheck.net.

Wszystko wskazuje na to, że gracze mogą w końcu odetchnąć – korekty cenników kart graficznych zwiastują długo wyczekiwane obniżki. W marcu przecena na rynku wyniosła ok. 25 proc. zarówno w przypadku sprzętu opartego na układach Nvidii jak i AMD, co było efektem nadrobienia różnicy między podażą i popytem. W kolejnych miesiącach powinno być jeszcze taniej.

Kopalnia kryptowalut w Chinach
Kopalnia kryptowalut w Chinach (fot. Zhang Jianquan / Reuters)

Gracze w końcu dostaną swój sprzęt z powrotem?

Taniej z tego względu, że popyt na karty graficzne w końcu spada – i nie jest to zmiana kosmetyczna, bo rynek odnotował znacznie mniejsze zapotrzebowanie na taki sprzęt komputerowy według analizy DigiTimes. Według serwisu tajwańskie spółki produkujące karty graficzne odnotowały bowiem w kwietniu tego roku o 40 proc. mniejsze zamówienia. Warto nadmienić, że tajwańskie spółki Gigabyte i MSI są liderami na tym rynku.

Według analiz cenowych, jeden z najnowszych modeli układu Nvidii produkowanego przez MSI (MSI Gaming GeForce GTX 1070 Ti 8GB) staniał w Stanach Zjednoczonych z 800 dolarów (stan na początek marca) do 630 dolarów (stan na koniec marca 2018).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ze względu na drastycznie rosnące zainteresowanie blokchainem i kryptowalutami (co niewątpliwie było zasługą gigantycznych wzrostów ceny bitcoina i popularnością pozostałych wirtualnych „walut”) ceny kart graficznych poszły w górę, a sklepy borykały się z brakami magazynowymi. Są one wykorzystywane jako koparki kryptowalut, a ich moc obliczeniowa służy do generowania kolejnych wpisów w łańcuchach bloków.

Odetchną też producenci kart graficznych

Sytuacja była tak niekorzystna dla graczy, że producenci kart graficznych zaczęli wypuszczać na rynek dedykowany sprzęt do kopania kryptowalut, żeby załatać lukę podażową. Ani AMD, ani Nvidia pomimo rosnących cen nie były zadowolone z sytuacji na rynku.

- Dla Nvidii gracze są na pierwszym miejscu. Wszystkie działania, jakie podejmujemy wobec marki GeForce są skierowane na grono tych odbiorców – tak firma komentowała tę sprawę na początku miesiąca na łamach niemieckiego serwisu computerbase.de.

Mogłoby się wydawać, że rosnąca sprzedaż to dla spółki powód do radości. Sytuacja ta jednak sprawia, że gracze borykali się z brakami kart graficznych w sklepach - a nawet jeśli je znaleźli, to ceny były wywindowane przez sprzedawców w górę. Taki stan rzeczy wpływa na całą branżę - jeśli nie mogli kupić dobrej karty graficznej w przyzwoitej cenie, rezygnowali także z kolejnych podzespołów komputerowych.

Odbicie AMD dzięki krytpowalutom

Wśród osób inwestujących w karty graficzne do kopania kryptowalut większą popularnością cieszyły się jednak produkty AMD, a nie Nvidii. Te pierwsze przez lata uznawane były przez graczy za gorsze wydajnościowo. Wciąż tracąca do lidera spółka „odkopała” się jednak wraz z popularnością kryptowalut, bo jej układy z tym zadaniem radziły sobie lepiej.

Efekty zauważyli także inwestorzy zadowoleni kwartalnymi wynikami AMD. Spółka zanotowała 14-proc. wzrost podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Zysk na akcję producenta chipów w pierwszym kwartale wyniósł 8 centów, dwukrotnie powyżej oczekiwań.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 15 wojteqq

Drogi Autorze, karta graficzna MSI 1070 Ti 8GB nie jest najdroższym modelem w ofercie tej firmy. Proszę o sprawdzenie co to jest 1080 Ti 11GB GamingX.

! Odpowiedz
8 10 _emisariusz

Dostępność rzeczywiście wzrosła, ale z tymi cenami to chyba jeszcze poczekamy...

GTX 1080 Ti kupiłem we wrześniu 2017 za 3200 teraz najtaniej w sklepie za 4200... ;)

! Odpowiedz
10 5 jiira

Panie Mateuszu Gawin, co jest przedstawione na tym zdjeciu, ktore w artykule? Kopalnia kryptowalut? Moze warto podpisac? Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 7 nostsherlock

Zdjęcie jest akurat podpisane

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.