Cameron zwalcza kandydaturę Junckera

Londyński "Observer" donosi o najnowszej brytyjskiej próbie utrącenia kandydatury Jean-Claude'a Junckera na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Jutro największy przeciwnik byłego premiera Luksemburga, David Cameron spotka się w Szwecji z kanclerz Angelą Merkel, która jest skłonna poprzeć Junckera.

Jak donosi "Observer", biuro premiera na Downing Street ujawniło, że David Cameron nie będzie próbował szczęścia sam. W rokowaniach kryzysowych z Angelą Merkel będą mu towarzyszyć dwaj inni przeciwnicy Junckera - premierzy Szwecji i Holandii. Cameron ma też podobno poparcie Włoch, Węgier i Holandii.

Przeciwnicy Junckera zarzucają mu dążenie do utworzenia "stanów zjednoczonych Europy" i premier David Cameron obawia się, że skłoni to Brytyjczyków do głosowania w referendum za 3 lata za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

Przeciwnicy byłego premiera Luksemburga chcą podobno wysunąć na jego miejsce kandydaturę kobiety - albo prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, albo duńskiej premier Helle Thorning-Schmidt.

"Observer" dowiaduje się, że również osoby otoczenie szefa Rady Europejskiej, Hermana van Rompuya oczekują, iż Juncker wycofa wkrótce swoją kandydaturę, aby zapobiec podziałom w Unii.

Tymczasem jednak były premier Luksemburga apeluje, aby nie ulegać dyktatowi Wielkiej Brytanii, liczy na poparcie w Parlamencie Europejskim i w Niemczech, gdzie stoją za nim obie partie koalicji rządowej kanclerz Angeli Merkel.

IAR/Grzegorz Drymer/Londyn/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil