Cameron: Nie żałuję zwołania referendum ws. brexitu

Były brytyjski premier David Cameron powiedział w środę, że "nie żałuje" zwołania referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale przyznał, że ubolewa z powodu "trudności i problemów, które mamy próbując wcielić jego wynik w życie".

(fot. REUTERS/Stefan Wermuth / FORUM)

"Oczywiście bardzo żałuję, że przegraliśmy referendum" - mówił w rozmowie z telewizją BBC były szef rządu, przypominając jednocześnie, że stał na czele kampanii przekonującej wyborców do dalszego członkostwa w UE.

Jak jednak tłumaczył, zwołanie plebiscytu była realizacją obietnicy wyborczej złożonej przez Partię Konserwatywną przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku, a w formalnym głosowaniu w tej sprawie swoje poparcie wyraziło ponad 85 proc. posłów zasiadających w Izbie Gmin.

W obliczu przeciągających się trudności z osiągnięciem porozumienia ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Cameron podkreślił, że ma nadzieję, iż "parlament będzie w stanie wspólnie wypracować alternatywną umowę partnerstwa z Unią Europejską", podkreślając, że "to właściwa droga naprzód".

Jednocześnie Cameron publicznie poparł swoją następczynię Theresę May i jej próby dotyczące porozumienia się ze Wspólnotą. "To coś, co musi się wydarzyć; coś, co parlament musi spróbować zrealizować, i ma ona moje poparcie w swoich staraniach" - powiedział.

Pytany o zaplanowane na środowy wieczór głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu były premier powiedział, że "jest pewien", że May wyjdzie z niego zwycięsko.

Cameron był premierem Wielkiej Brytanii w latach 2010-2016; ustąpił ze stanowiska w lipcu 2016 roku, po tym gdy Brytyjczycy - wbrew rekomendacji jego rządu - zagłosowali za opuszczeniem Wspólnoty. Jeszcze we wrześniu tego samego roku zrezygnował również z mandatu posła i wycofał się z polityki.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mobr/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 wolajust

Narobiłem Wam olbrzymich kłopotów ale nie żałuję. Może mój kraj popadnie w recesję ale nie żałuję. Z resztą teraz możecie mnie pocałować w rzyć

! Odpowiedz
0 2 -bertro-

Ciekawe ....... Historia go opisze jako zbawcę albo jako głupca .
Zobaczymy za kilka lat jak WB poradzi sobie po wyjściu ,jak dobrze to wróżę koniec UE.

! Odpowiedz
16 21 jkendy

Nie wziął po uwagę tego że Władymir z milionem troli postanowił mu pomóc w brexicie. Teraz atakują Włochy. Jak Unia sie rozpadnie to rozegrają każdego z osobna.

! Odpowiedz
4 12 aspargin

Myślisz że tylko Rosji zależało na wyjściu UK w Unii? Jestem przekonany, że Niemcom też. Nie bez powodu tuż przed referendum UE zaczęła mówić o otwarciu granic z Turcją, na co UK nigdy zgodzić się nie chciała, z obawy przed emigracją z tego kraju.

! Odpowiedz
1 5 ajwaj odpowiada aspargin

"" Myślisz że tylko Rosji zależało na wyjściu UK w Unii? ""

Wplyw PISy-Morawieckiego & co. "Ruskie ida" :)
Od 5 lat siedza w bunkrach, w maskach gazowych czekajac na atak Ruskich

! Odpowiedz
0 0 aspargin odpowiada ajwaj

"Od 5 lat siedza w bunkrach, w maskach gazowych czekajac na atak Ruskich"
No wiadomo, że w maskach, bo przecież Nowiczok grasuje. :)

! Odpowiedz
7 23 ajwaj

Klamie,
dawniej mówil, ze byl na 100 % przkonany o odrzuceniu BEXITa :)
Nigel Farage swiecil BREXIT jako triumf swoich > partia UKIP = UK Independence Party

! Odpowiedz
GBP/USD 0,16% 1,3052
2019-02-22 23:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil