REKLAMA
PIT 2023

Cały węgiel pod NABE. Prezes PGE: Inaczej nie dojdzie do transformacji energetycznej

2023-12-09 11:50, akt.2023-12-09 18:27
publikacja
2023-12-09 11:50
aktualizacja
2023-12-09 18:27

Wydzielenie aktywów węglowych z koncernów w Polsce musi nastąpić, bo to jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział na łamach Business Insider prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Cały węgiel pod NABE. Prezes PGE: Inaczej nie dojdzie do transformacji energetycznej
Cały węgiel pod NABE. Prezes PGE: Inaczej nie dojdzie do transformacji energetycznej
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Słyszę pomysły polityków, że można tak wydzielić te aktywa, by każda elektrownia stanowiła oddzielną spółkę. Jest to niebezpieczna koncepcja, ponieważ poszczególne elektrownie się nie utrzymają i będą musiały być wcześniej zamykane, niż wynika to z harmonogramów. Niektóre już teraz są nierentowne" - wskazał.

Jego zdaniem NABE, które miało zarządzać wszystkimi elektrowniami węglowymi i kopalniami węgla brunatnego, to był bardzo przemyślany projekt, wynegocjowany z bankami i już gotowy do realizacji.

"Nie musimy nazywać tego NABE, ale proces wydzielenia musi się dokonać. Jeśli dojdzie do zmiany rządu, to osoby, które przejmą odpowiedzialność za polską energetykę, po zapoznaniu się z prognozami finansowymi spółek energetycznych przyznają, że ta koncepcja jest słuszna. Jeśli pozostawimy węglowe aktywa w koncernach, to nie pozyskają one środków na inwestycje. Nie ma na to szans" - podkreślił Dąbrowski.

Zdaniem szefa PGE, jeśli w przyszłości chcemy odejść od węgla, to podstawową drogą do tego jest energetyka jądrowa. Zwrócił uwagę, że energetyka jądrowa będzie pozbawiona kosztów CO2, a one stanowią dzisiaj aż 40 proc. kosztów produkcji energii.

Na początku września Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE ma pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zero- emisyjnej, co miałoby przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. (PAP)

pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
max5000
Polska powinna opierać energetyke tylko na węglu. Zrezygnowac z OZE u z atomu. Węgla mamy na 100 lat. Nie musimy go importować bo jest na miejscu w Polsce.
prawnuk
A gdzie masz węgiel w Polsce? Poza lubuskim/dolnośląskim?
Chodzi o węgiel, który można wydobywać bez dotacji.
Powioedzmy na poziomie wydajności z ZSRR sprzed 100 lat
prawnuk
Sektor podziemnego gornictwa energetycznego należy natychmiast ZAMKNĄĆ. Pozostawić 5-8 ścian, na których wydajność pracy przekracza 5 ton na zmianę /2/3 wydajności sprzed 100 lat /.
Młodym dać odprawy po 250.000 zł, pozostałych wysłać na urlopy do 5 lat po 5000 zł.
Z prawem podjęcia pracy i wtedy te 5000 zł dostaje pracodawca

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki