COP24: Polska wyróżniona antynagrodą roku przez ekologów

2018-12-13 20:01
publikacja
2018-12-13 20:01
COP24

Polska została "wyróżniona" skamieliną roku przez ekologów z CAN (Climate Action Network). Nasz kraj otrzymał "nagrodę" m.in. za wykorzystywanie węgla oraz za to, że COP24 sponsorują np. Tauron, PGNiG i JSW.

Jak tłumaczą ekolodzy, głównym powodem otrzymania nagrody było promowanie węgla przez Polskę podczas szczytu klimatycznego. Organizacje zarzucają też polskiej prezydencji blokowanie negocjacji podczas szczytu.

Polska prezydencja przez długi czas zwlekała ze stworzeniem formalnej przestrzeni negocjacyjnej. Dopiero pod koniec, pod dużą presją ze strony delegacji i organizacji społecznych, uchyliła trochę drzwi, ale na tym się skończyło. Zamiast na ambicje i zaangażowanie w proces negocjacji, Polska postawiła na promocję węgla i robienie dobrej miny do złej gry - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Ekolodzy skrytykowali ponadto, że sponsorami COP, które promowały się podczas szczytu, były spółki energetyczne wykorzystujące głównie paliwa kopalne. Chodziło im o np. PGNiG, Tauron i JSW.

Organizacja CAN podczas szczytu wyróżniała też państwa, bądź grupy państw skamielinami dnia. Otrzymały je m.in.: Polska, Brazylia, Niemcy, USA, Egipt, Australia czy grupa państw arabskich. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ ewes/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
amun
Najwiekszym trucicielem w europie sa niemcy, kednak to Polska otrzymuje skamieline, bo jest na szalonym 22 miejscu w skali swiatowej... Po co i na co komu logika, nieprawdaz niemiaszki?

Powiązane: COP24 - Katowice 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki