Urlop menstruacyjny będzie nowym benefitem pracowniczym w CD Projekcie. Producent gier właśnie ogłosił to w swoich mediach społecznościowych.


We’re proud to offer menstrual leave to employees! Team members can now focus on their comfort & health by taking time off when suffering from period pain. It’s all about inclusivity & fostering a supportive workplace #insideRED.
— CD PROJEKT RED (@CDPROJEKTRED) March 30, 2023
Kudos to GOG for implementing this benefit first!
Firma zaznacza, że zależy jej na byciu wspierającym miejscem pracy: "Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować pracownikom urlop menstruacyjny! Załoga może teraz skupić się na swoim komforcie i zdrowiu, biorąc wolne, gdy ktoś cierpi z powodu bólu wywołanego miesiączką. Chodzi o integrację i tworzenie wspierającego miejsca pracy. Gratulacje dla GOG za wdrożenie tego benefitu jako pierwszego!" - czytamy.
Urlop miesiączkowy dla kobiet wprowadzono już w kwietniu ubiegłego roku w GOG - spółce córce CD Projekt RED - była za to odpowiedzialna Gabriela Siemienkowicz, która więcej na ten temat opowiadała w wywiadzie dla Anxios. Teraz pomysł został rozszerzony na całą firmę.
Dzień wolny z powodu dolegliwości związanych z miesiączką ma być w 100 proc. płatny.
CD Projekt jest jedną z pierwszych dużych polskich firm, która oferuje urlop menstruacyjny. W CD Projekt RED 29 proc. zatrudnionych osób to kobiety - tak wynikało z danych za 2021 rok. Wtedy dla grupy pracowało ok. 500 osób, dziś liczba ta łącznie z umowami innymi niż umowy o pracę może nawet przewyższać 1200 osób.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Urlop menstruacyjny będzie kolejnym benefitem pracowniczym w CD Projekcie. Poza tym firma oferuje m.in. możliwość przyjścia do pracy z psem czy prywatną siłownię w miejscu pracy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
Jeśli chodzi o mniejsze biznesy, to urlop menstruacyjny zapewniły pracowniczkom również takie marki, jak Spadiora, PLNY LALA, More Bananas czy Ładne Bebe.
Urlop menstruacyjny w Polsce
Póki co polski Kodeks pracy nie przewiduje takiego rodzaju urlopu. O taki benefit w skali całego kraju został zapytany podczas sesji Q&A premier Mateusz Morawiecki. "Trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą paniom" - odpowiedział. Dodał, że "szczególnie po okresie macierzyństwa jest im trudniej na rynku pracy". I tylko tyle.
Jak wynika z badania Kulczyk Foundation, aż 17 proc. kobiet w Polsce z powodu miesiączki zdarzyło się nie pójść do pracy lub szkoły. Co dziesiąta Polka musiała zwolnić się z obowiązków z powodu braku podpaski podczas okresu, który pojawił się z zaskoczenia. Wystarczy bowiem stres czy choroba, aby kobiecy cykl się rozregulował. U najmłodszych kobiet miesiączki z założenia występują jeszcze nieregularnie.
Obecnie, jeśli pracowniczka cierpi na dolegliwości związane z menstruacją, ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Warto jednak dodać, że dolegliwości te jednak bywają często przez lekarzy bagatelizowane i takie zwolnienie trudno jest uzyskać.
Kilka lat temu "British Medical Journal" opublikowało artykuł, którego autorzy dowodzili, że wciąż nie doceniamy, jak duży wpływ ma sprawa menstruacji i problemów z nią związanych na całe społeczeństwo. Wyliczyli bowiem, że przekła się to na aż 23 dni w roku, w ktorym kobiety są mniej produktywne przez dolegliwości miesiączkowe, a aż 9 dni w roku jest pod tym względem całkiem spisanych na straty.
Ogromny problem z leczeniem endometriozy
Warto też zwrócić w tym miejscu uwagę na ogromny problem z leczeniem endometriozy w Polsce. Jest to bolesna choroba przewlekła. Temat ten podniosła Magda Łucyan z TVN, która opublikowała w 2021 roku głośny reportaż "Taka twoja uroda". Bywa, że lekarze często nawet nie podejrzewają takiej diagnozy, a to
sprawia, że prawidłowe rozpoznanie i leczenie endometriozy to często
kwestia lat, w trakcie których kobiety miesiąc w miesiąc cierpią boleści.
Endometrioza jest chorobą dotykającą 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Na całym świecie ze schorzeniem tym zmaga się 176 milionów kobiet, w Unii Europejskiej – 14 milionów. W Polsce zaś na endometriozę choruje ponad 1 milion kobiet w wieku rozrodczym.