REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

CD Projekt wprowadza urlop menstruacyjny

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-03-31 11:00, akt.2023-03-31 13:19redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-31 11:00
aktualizacja
2023-03-31 13:19

Urlop menstruacyjny będzie nowym benefitem pracowniczym w CD Projekcie. Producent gier właśnie ogłosił to w swoich mediach społecznościowych.

CD Projekt wprowadza urlop menstruacyjny
CD Projekt wprowadza urlop menstruacyjny
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Firma zaznacza, że zależy jej na byciu wspierającym miejscem pracy: "Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować pracownikom urlop menstruacyjny! Załoga może teraz skupić się na swoim komforcie i zdrowiu, biorąc wolne, gdy ktoś cierpi z powodu bólu wywołanego miesiączką. Chodzi o integrację i tworzenie wspierającego miejsca pracy. Gratulacje dla GOG za wdrożenie tego benefitu jako pierwszego!" - czytamy. 

Urlop miesiączkowy dla kobiet wprowadzono już w kwietniu ubiegłego roku w GOG - spółce córce CD Projekt RED - była za to odpowiedzialna Gabriela Siemienkowicz, która więcej na ten temat opowiadała w wywiadzie dla Anxios. Teraz pomysł został rozszerzony na całą firmę.

Dzień wolny z powodu dolegliwości związanych z miesiączką ma być w 100 proc. płatny.

CD Projekt jest jedną z pierwszych dużych polskich firm, która oferuje urlop menstruacyjny. W CD Projekt RED 29 proc. zatrudnionych osób to kobiety - tak wynikało z danych za 2021 rok. Wtedy dla grupy pracowało ok. 500 osób, dziś liczba ta łącznie z umowami innymi niż umowy o pracę może nawet przewyższać 1200 osób.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Urlop menstruacyjny będzie kolejnym benefitem pracowniczym w CD Projekcie. Poza tym firma oferuje m.in. możliwość przyjścia do pracy z psem czy prywatną siłownię w miejscu pracy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.

Jeśli chodzi o mniejsze biznesy, to urlop menstruacyjny zapewniły pracowniczkom również takie marki, jak Spadiora, PLNY LALA, More Bananas czy Ładne Bebe.

Urlop menstruacyjny w Polsce

Póki co polski Kodeks pracy nie przewiduje takiego rodzaju urlopu. O taki benefit w skali całego kraju został zapytany podczas sesji Q&A premier Mateusz Morawiecki. "Trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą paniom" - odpowiedział. Dodał, że "szczególnie po okresie macierzyństwa jest im trudniej na rynku pracy". I tylko tyle.

Jak wynika z badania Kulczyk Foundation, aż 17 proc. kobiet w Polsce z powodu miesiączki zdarzyło się nie pójść do pracy lub szkoły. Co dziesiąta Polka musiała zwolnić się z obowiązków z powodu braku podpaski podczas okresu, który pojawił się z zaskoczenia. Wystarczy bowiem stres czy choroba, aby kobiecy cykl się rozregulował. U najmłodszych kobiet miesiączki z założenia występują jeszcze nieregularnie.

Obecnie, jeśli pracowniczka cierpi na dolegliwości związane z menstruacją, ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Warto jednak dodać, że dolegliwości te jednak bywają często przez lekarzy bagatelizowane i takie zwolnienie trudno jest uzyskać.

Kilka lat temu "British Medical Journal" opublikowało artykuł, którego autorzy dowodzili, że wciąż nie doceniamy, jak duży wpływ ma sprawa menstruacji i problemów z nią związanych na całe społeczeństwo. Wyliczyli bowiem, że przekła się to na aż 23 dni w roku, w ktorym kobiety są mniej produktywne przez dolegliwości miesiączkowe, a aż 9 dni w roku jest pod tym względem całkiem spisanych na straty.

Ogromny problem z leczeniem endometriozy

Warto też zwrócić w tym miejscu uwagę na ogromny problem z leczeniem endometriozy w Polsce. Jest to bolesna choroba przewlekła. Temat ten podniosła Magda Łucyan z TVN, która opublikowała w 2021 roku głośny reportaż "Taka twoja uroda". Bywa, że lekarze często nawet nie podejrzewają takiej diagnozy, a to sprawia, że prawidłowe rozpoznanie i leczenie endometriozy to często kwestia lat, w trakcie których kobiety miesiąc w miesiąc cierpią boleści.

Endometrioza jest chorobą dotykającą 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Na całym świecie ze schorzeniem tym zmaga się 176 milionów kobiet, w Unii Europejskiej – 14 milionów. W Polsce zaś na endometriozę choruje ponad 1 milion kobiet w wieku rozrodczym.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (53)

dodaj komentarz
godojoshi
Czuję się kobietą i raz w miesiącu boli mnie brzuch, głowa i generalnie jestem nie do życia...Czy dostałbym menstrual leave? No i teraz jasne czemu ta firma leci w dół...
chmiels
Ktoś wytłumaczy po co w takim razie w naszym kraju jest medycyna pracy? Przychodzi taki z kwitkiem, że chce pracować na cały etat, zataja swoje schorzenie jakie by ono nie było - miesiączki, sraczkę, meteopatię, przewlekłe migreny (bo jak inaczej to wytłumaczyć) a potem ma dostawać urlop bo jednak nie może pracować w pełnym wymiarze?
ferenc
Ciekawy pomysł ale wydaje mi się bardziej sprawiedliwym i na pewno bardziej powszechnym benefitem będzie pakiet weterynaryjny pethelp jaki mają między innymi pracownicy rosska
andrettoni
Jedyny wniosek jest taki, że wszyscy mężczyźni, WSZYSCY powinni ogłosić, że są kobietami. Długości życia to nie wydłuży, ale przynajmniej emerytura będzie 5 lat szybciej, a do tego wiele innych benefitów. Zawsze można urlop menstruacyjny wykorzystać, żeby sobie np. pograć...
chojnak
Hej, zarządzie i decydenci CD Projektu! Może tak skupicie się na tym, co robicie czyli na tworzeniu gier a nie na równym maszerowaniu w awangardzie wątpliwego postępu. Poza tym, skoro już jesteście tacy ho-siup-do-przodu to pytanie za przysłowiową złotówkę - co z pozostałymi 52 płciami? Co z osobami niebinarnymi, które identyfikują Hej, zarządzie i decydenci CD Projektu! Może tak skupicie się na tym, co robicie czyli na tworzeniu gier a nie na równym maszerowaniu w awangardzie wątpliwego postępu. Poza tym, skoro już jesteście tacy ho-siup-do-przodu to pytanie za przysłowiową złotówkę - co z pozostałymi 52 płciami? Co z osobami niebinarnymi, które identyfikują się jako lokomotywa elektryczna bądź śmigłowiec transportowy? Czy im też przysługuje urlop na "przegląd techniczny"? I na końcu jedno zdanie ostrzeżenia - jest ultra cienka granica między naśladowaniem "postępowych ruchów lewicowo-feministycznych" a stoczeniem się z otchłań absurdu. Deal with it!
qwertas
Super pomysł! Oby inne firmy były następne.
1a2b odpowiada 1a2b
klienci za te urlopy raczej nie zapłacą ale alfonsi i burdel mamy świetnie rozumieją że postęp musi kosztować
iluminata_4
Bardzo dobrze :) Głupota postępuje.
Już świat w Cyber Gniocie 2077 pokazywał, że tam mają nierówno pod sufitem!
peluquero
Gdyby feministki się dorwały do tego, zostałyby strzępy i jeszcze tego samego dnia prezes musiałby odszczekiwać ten pomysł na kolanach...bo ewidentnie jedna płeć jest przecież "faworyzowana" (w cudzysłowie bo każdy taki "benefit" powoduje tylko jedno, gorszą pozycję kobiet na rynku), a przecież chcemy Gdyby feministki się dorwały do tego, zostałyby strzępy i jeszcze tego samego dnia prezes musiałby odszczekiwać ten pomysł na kolanach...bo ewidentnie jedna płeć jest przecież "faworyzowana" (w cudzysłowie bo każdy taki "benefit" powoduje tylko jedno, gorszą pozycję kobiet na rynku), a przecież chcemy równouprawnienia.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki