REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Falstart projektu "Sirius". Kurs CD Projektu mocno zniżkuje

Michał Kubicki2023-03-20 18:08, akt.2023-03-21 17:28redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-20 18:08
aktualizacja
2023-03-21 17:28

Gra "Sirius", osadzona w uniwersum wiedźmińskim, tworzona przez bostońskie studio The Molasses Flood, zalicza poważny falstart. CD Projekt poinformował, że musi dokonać znaczących odpisów księgowych w związku z dotychczasowymi pracami nad tytułem i na nowo zdefiniować cały projekt.

Falstart projektu "Sirius". Kurs CD Projektu mocno zniżkuje
Falstart projektu "Sirius". Kurs CD Projektu mocno zniżkuje
fot. Luca Lorenzelli / / Shutterstock

Dotychczasowe nakłady na projekt "Sirius" obciążą o 33,4 mln zł wynik spółki i grupy w 2022 roku i o 9,5 mln zł wynik za pierwszy kwartał 2023 rok. W sumie prace nad pierwszym projektem z ogłoszonej w październiku nowej strategii studia pochłonęły do tej pory 42,9 mln zł. 

Reakcja inwestorów na odpisy obciążające wyniki spółki sprowadziła kurs akcji CD Projektu we wtorek 0 10,91 proc. niżej do 116,46 zł za akcję, przy najwyższych obrotach na rynku - 153,58 mln zł. 

Bankier.pl

"Zarząd CD Projekt niniejszym informuje o podjęciu decyzji w sprawie utworzenia w księgach spółki odpisu aktualizującego wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem "Sirius" tworzonym przez studio The Molasses Flood. Wartość nakładów poniesionych do końca roku 2022 wyniosła 33,4 mln zł i obciąży wynik finansowy spółki i grupy kapitałowej CD Projekt za rok 2022. Wartość nakładów dotychczas ujętych w księgach w styczniu oraz lutym 2023 roku wyniosła 9,5 mln zł i obciąży odpowiednio wynik finansowy za pierwszy kwartał 2023 roku" - napisano.

CD Projekt podał, że powodem decyzji są wyniki ewaluacji zakresu i potencjału komercyjnego projektu "Sirius" w pierwotnej formule i prowadzone obecnie prace nad zdefiniowaniem nowych ram projektu.

Jeszcze w październiku CD Projekt informowała, że "Sirius” jest w fazie preprodukcji i zaangażowanych jest w niego 60 osób. To gra tworzona przez bostońskie studio The Molasses Flood, które dołączyło do grupy przed rokiem. Tytuł ma bazować na uniwersum wiedźmińskim i powstawać we współpracy z zespołem CD Projektu. W przeciwieństwie do dotychczasowych gier miał oferować graczom rozgrywkę w trybie multiplayer. 

"Można to interpretować jako ucięcie nierokującego projektu na wczesnym etapie. Projekt Sirius jest jedną z pięciu nowych gier spółki osadzonych w uniwersum Wiedźmina. Choć informacja spowodowała przecenę na akcjach spółki, w perspektywie długoterminowej oceniamy ją pozytywnie" - napisali analitycy DM XTB.

Źródło:Bankier24
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
iluminata_4
Telefon z Jew York-u kazał porządek zrobić z akcjami :)
simonsoft8
możliwe że jarząbek kupił wadliwe papiery banku Goldman Sachs
zawszeszef
Ja czegoś nie rozumiem czy mędrcy z komentarzy niżej. Mają teraz lepsze zyski więc księgują już poniesione koszty żeby potem nie odpisać 300mln tylko kwartalnie to dzielą. Według mnie to dobra strategia. Chyba ze to oznacza porzucenie projektu w piz*u i zaksięgowanie straty na czym kończą siriusa?
ssmentek
Cóż firma ma feniksa w Logo. Musi paść całkiem zanim znów będzie dobrze :)
pstrzezek
Grześ, nie dokupujesz? Przecież zaraz będzie po 500 ;)) Tylko "niekumaci" tego nie wiedzą

Niedawno mówiłeś że CD Projekt będzie po 500 PLN...
grzegorzkubik odpowiada pstrzezek2021-04-06 18:13
Nadal tak twierdzę. Warren Buffett kupowałby dziś CD Project. Spółkę skrzywdzoną przez mało kumatych ludzi.
momotaro
Według analityków DM XTB długoterminowo to pozytywna informacja. Haha. Ręce po prostu opadają jak czytam takie głupoty.
ivankrakow
No nie radzą sobie nic a nic od dwóch lat. Może zmiana kadry zarządzającej?
simonsoft8
jarząbek podbija kurs, CDP stoi ujemnie
simonsoft8
czyli inflacja się ładnie zaczyna, przekładając papier na papier jak ZUS

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki