REKLAMA
NA ŻYWO

CBOS: w wyborach do Sejmu PiS - 33 proc.; PO - 31 proc.

2015-06-08 15:45
publikacja
2015-06-08 15:45
CBOS: w wyborach do Sejmu PiS - 33 proc.; PO - 31 proc.
CBOS: w wyborach do Sejmu PiS - 33 proc.; PO - 31 proc.
fot. KRZYSZTOF ZATYCKI / / FORUM

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 33 proc. wyborców poparłoby PiS, a 31 proc. PO - wynika z najnowszego badania CBOS. Do Sejmu weszłyby także partia Pawła Kukiza z poparciem 14-proc. Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem.

(fot. KRZYSZTOF ZATYCKI / FORUM)

W porównaniu z deklaracjami sprzed miesiąca rządząca partia - PO straciła 3 pkt proc., a PiS - 2 pkt proc. Podstawą procentowania są wszyscy ci, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Jak wynika z badania, na 14 proc. poparcia może liczyć komitet wyborczy Pawła Kukiza (Ruch JOW). To o 10 pkt proc. więcej w porównaniu z badaniem majowym. Sondażownia zaznacza jednak, że w badaniu z kwietnia i maja ankietowani wymieniali potencjalne ugrupowanie Kukiza spontanicznie, "wskazując wcześniej, że chcą zagłosować na partię spoza przedstawionej im listy".

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 4 proc. poparcia; bez zmian w porównaniu z sondażem z maja. Ugrupowanie ekonomisty Ryszarda Petru NowoczesnaPL, popierane przez Leszka Balcerowicza poparło 3 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: partia KORWiN (2 proc.); Polskie Stronnictwo Ludowe (1 proc.) i Twój Ruch (1 proc.).

CBOS zaznaczył, że respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy najczęściej mówili o zamiarze oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, choć w zdecydowanej większości nie precyzowali, jaka to miałaby być partia, lub o oddaniu głosu nieważnego "przeciwko wszystkim".

Co dwudziesty ankietowany (5 proc.) deklarujący, że na pewno weźmie udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafił jeszcze określić swoich preferencji partyjnych, a 1 proc. odmówił odpowiedzi na to pytanie.

Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. dorosłych Polaków; to spadek o 3 pkt - proc. w porównaniu do badania majowego.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 26 maja - 3 czerwca na liczącej 988 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

ajg/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (76)

dodaj komentarz
~Polak
Partia Kukiza wygra wybory i ma 35%. PiS ma koło 30%. Platforma około 15%. PSL ok. 5%. CBOS kłamie.
~rtty
a ile tobie zaplacii za twoj sondaz, czy moze jestes pozytecznym głupkiembjakich u nas wielu i tobisz to za free, :)
~TY
kukiz to dno tylko jowy go interesuja . Zapomnial juz o lasach pastwowych, smutne jak go ludzie popieraja mlodzi studenci i ci co jeszcze nie zaczeli pracowac. Jeszcze nic nie tworza a juz maja zadania
~piotrbaran
I tak wygra KUKIZ - zmęczyliśmy się już innymi, ciągle tymi samymi złodziejami i kościołem. Idzie nowe i nikt tego nie zatrzyma. Bójcie się, bójcie złodzieje.
~asad
prawda taka ze wiekszosc osob zaglosowala na kukiza zeby bylo ciekawiej. W 2 turze okazali sie ze przeszli na strone pisu Wszystko w temacie
~Rooo
Zaczyna się zaklinanie rzeczywistości.
Sondaże są manipulowane było to widać jak pokazywali poparcie Kukiza przed wyborami.
Wynik był zaskoczeniem? Celowe zaniżenie sondażowego poparcia dla Kukiza doprowadziło do tego że, część jego elektoratu nie do końca wierzyła w powodzenie.
TYM RAZEM JUŻ WIERZĄ - dlatego zaufanie do
Zaczyna się zaklinanie rzeczywistości.
Sondaże są manipulowane było to widać jak pokazywali poparcie Kukiza przed wyborami.
Wynik był zaskoczeniem? Celowe zaniżenie sondażowego poparcia dla Kukiza doprowadziło do tego że, część jego elektoratu nie do końca wierzyła w powodzenie.
TYM RAZEM JUŻ WIERZĄ - dlatego zaufanie do Kukiza deklaruje prawie 60% ludzi.
Kukiz dorobił się ciężką pracą - reszta POPISu aferami zegarkami kilometrówkami
~TY
co sie nie podoba przeciez przez akcje w internecie nie wybrano Komorowskiego. Kto rozkrecal cala ta szopke o tym co jest obciachowe, gdzie jest szogun itp. A co Kukiz jezdzi audi za 300k a spotyka sie z zwiazkami zawodowymi. To tak jak biskup co wysiada z porsze i mowi dziel sie z innymi
~ANTYSTEM
http://www.kontrowersje.net/zacznijcie_si_mia_z_antysystemowego_kukiza_bo_za_chwil_b_dziecie_p_aka

Zacznijcie się śmiać z „antysystemowego” Kukiza, bo za chwilę będziecie płakać!
~miro
teraz kopaczowa lawirantka zacznie zżerac frakcje schetyny, oby sie udławila
~dex
jakim idiotoa trzeba byc zeby po tych wszystkich aferach i upodleniu polakow glosowac na po. polacy to jednak narod do likwidacji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki